Start Arrow OgródArrow Bielenie drzew – jak to zrobić?

Bielenie drzew – jak to zrobić?

Właściciele ogrodów bardzo często planują bielenie pni drzew owocowych na przedwiośnie, czyli przełom lutego i marca. Niewiele z nich zdaje sobie jednak sprawę z tego, że robią to zbyt późno. Najlepszy bowiem czas na ten zabieg to początek stycznia.

Po co bieli się pnie drzew?

Zobacz także:

Bielenie pni drzew owocowych nie jest żadną formą zabezpieczenia drzewa przed szkodnikami. Nie ma też nic wspólnego z kwestiami estetycznymi. Zabieg ten wykonuje się po to, by zminimalizować uszkodzenia pni spowodowane przez mróz. Zimą często bowiem zdarza się, że krótki okres ocieplenia powoduje rozhartowanie tkanek drewna i kory.

 

(ZImowe słońce może zaszkodzić drzewom)

Najczęściej dzieje się tak w okolicach stycznia i lutego. Jeśli w tych miesiącach następuje ocieplenie, wówczas drzewo rozgrzewa się w dzień, a nocą przebudzone do życia tkanki marzną ponownie. Objawami zewnętrznymi są rany zgorzelinowe i pionowe pęknięcia pnia. Drzewa szczególnie wrażliwe na przemarzanie to jabłonie i grusze, oraz wiśnie śliwy i czereśnie.

Czasem uszkodzeniom ulegają nawet tkanki wewnętrzne, czego objawem jest zbrunatnienie komórek. Jeśli kora drzewa zostanie pobielona, wówczas odbija promienie słońca, przez co drzewo nie jest narażone na tak duże wahania temperatury.

Bielenie drzew krok po kroku

Do bielenia drzew powinno się używać tzw. mleka wapiennego. Co to takiego? Chodzi po prostu o mieszaninę wapna i wody. W około 10 litrach wody rozpuszczamy mniej więcej dwa kilogramy wapna. Aby mieszanina lepiej przywarła do pnia drzewa i nie byłą zbyt szybko zmywana przez deszcz, warto dodać do niej trochę gliny. Dobrze sprawdzi się także dodatek krochmalu z mąki ziemniaczanej.

Dokładnie wymieszane mleko wapienne nanosimy na powierzchnię pnia za pomocą pędzla o miękkim włosiu, najlepiej okrągłego i możliwie dużego. Jeśli kora jest bardzo nierówna, warto użyć tzw. ławkowca. Szczególnie starannie pomalujmy pień od południowej strony – to tam najczęściej powstają rany zgorzelinowe, gdyż ta strona nagrzewa się intensywniej.

 

(Drzewa powinny pozostać pobielone do końća zimy)

UWAGA! Jeśli bielimy szorstką korę, mleko wapienne może pryskać na wszystkie strony. Dlatego też warto przy pracy założyć okulary ochronne, aby zapobiec dostaniu się mieszaniny do oczu. Jeśli jednak już tak się stanie, należy przemyć oczy letnią wodą, ale po uprzednim wydobyciu z nich grudek wapnia. Wapno wchodzi bowiem z wodą w reakcję, tworząc żrącą mieszankę – może to doprowadzić do utraty wzroku i poważnych uszkodzeń gałki ocznej!

Co zamiast bielenia?

Pnie drzew owocowych powinny pozostać pokryte wapnem do nadejścia wiosny, czyli mniej więcej do końca marca. Może się jednak zdarzyć, że deszcz częściowo spłucze naniesioną warstwę wapna. W takim wypadku całą operację musimy powtórzyć. Dlatego też niektórzy ogrodnicy malować pnie wapnem, owijają je białym papierem – takie zabezpieczenie jest nieco bardziej odporne na opady.

Metoda ta ma też inną zaletę. Dzikie zwierzęta często wczesną wiosną są tak głodne, że potrafią „zaatakować” nawet pień drzewa. Warstwy papieru nie będą w stanie przegryźć, więc zabezpieczenie jest skuteczniejsze.

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Akcesoria Ogrodnicze - ręczne odśnieżanie | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-02-02 16:42:14

[...] Bielenie drzew [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród