Start Arrow Budowa domuArrow Bitumiczne pokrycia dachu: papy, gonty, płyty

Bitumiczne pokrycia dachu: papy, gonty, płyty

Bitumiczne pokrycia dachowe: papy, gonty, płyty faliste to popularne i jedne z tańszych rozwiązań na dach. Układa się je dość łatwo i łatwo konserwuje, a producenci dbają o coraz większą estetykę bitumicznych dachów.

Zobacz także: 

Papy dachowe

Popularnym pokryciem, szczególnie dachów płaskich i tych o niewielkim kącie nachylenia, są papy. Rozróżniamy je pod kątem materiału, z którego zostały wykonane i osnowy, czyli warstwy nośnej, od której zależy elastyczność i odporność papy na rozciąganie.

Papy asfaltowe (z asfaltu tradycyjnego) mają osnowę z tektury lub welonu szklanego. Jest to najtańsze pokrycie dachowe, ale coraz rzadziej stosowane ze względu na gorsze parametry techniczne i dosyć trudny montaż (przyklejane są na lepik). Papa asfaltowa dobrze nadaje się do łatania starych dachów, pokrytych papą. Papę tę stosuje się również do wykonywania izolacji wodochronnych, na przykład jako warstwę podkładową w wielowarstwowych pokryciach dachowych.

Coraz częściej zamiast papy tradycyjnej, stosuje się papy termozgrzewalne na welonie szklanym lub włókninie poliestrowej. Warstwa bitumiczna papy termozgrzewalnej jest modyfikowana poprzez dodanie substancji polimerowej, która poprawia właściwości asfaltu oksydowanego.

(Papy termozgrzewalne, jak sama nazwa wskazuje, montuje się metodą termiczną. fot. Jarplast)

Trwałość pokrycia papą termozgrzewalną ocenia się na 30 lat. Od tradycyjnych pap asfaltowych różnią je wyższe parametry techniczne. Papy termozgrzewalne są odporne na warunki atmosferyczne, promienie UV, wolno się starzeją. Są dużo bardziej elastyczne, nie pękają na zgięciach.

Papy termozgrzewalne układa się podgrzewając specjalnym palnikiem ich spodnią warstwę (przykleja się je na lepik lub klej bitumiczny jedynie podczas naprawie starego poszycia). Papy mogą być również samoklejące – po ułożeniu ulegają samowulkanizacji, która skleja kolejne rzędy pokrycia.

Zobacz także: 

Papa jest rzadko stosowana na dachy skośne, z kątem nachylenia wyższym niż 20 stopni. Pod wpływem temperatury papa się nagrzewa, a w przypadku dużego przegrzania warstwa bitumiczna może spływać po połaci ku dołowi. Poza tym papa nie wygląda zbyt estetycznie na dachu, którego połać z uwagi na duży kąt nachylenia, jest widoczna.

Papa na dachu skośnym stosowana jest głównie jako podkład pod gonty bitumiczne.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Moskal Odpowiedz 2017-10-05 18:09:08

Gont bitumiczny to dobre rozwiązanie, jeśli remontuje się stary dom pokryty papą. My mamy dach wykonany z gontu i mogę potwierdzić, że jest wytrzymały, mimo, że takie pokrycie dachowe nie jest popularne. Nie każdy gont będzie solidny, najlepiej wybierać spośród materiałów wysokiej jakości typu everest bp, on jest trochę większy niż gonty od gaf, także jest mniejsze ryzyko, że dach będzie przeciekać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu