Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Blat kuchenny – który wybrać?

Blat kuchenny – który wybrać?

Jakie wymiary powinien mieć funkcjonalny blat roboczy i jaki rodzaj blatu najlepiej wybrać?

Funkcjonalny blat roboczy powinien mieć szerokość co najmniej 60cm, najlepiej gdy ma 80cm. Wysokość na której jest umieszczony powinna być dostosowana do osoby, która najczęściej z niego korzysta, średnio jest to 85cm, część blatu, która służy za stół nie powinna być wyższa niż 75cm.

Na rynku jest wiele materiałów z których wykonuje się blaty. Każdy z nich ma wady i zalety:

(Blat kuchenny: drewniany, kamienny czy metalowy?)

(Blat kuchenny: drewniany, kamienny czy metalowy?)

  • blaty drewniane: ich zaletę stanowi to, że jest miękkie i można z niego wycinać dowolne kształty. Można go odnawiać cyklinując i lakierując wielokrotnie.

Na drewnie jednak nie powinno się stawia gorących naczyń, gdyż mogą pozostawić trwałe ślady. Można uszkodzić jego powierzchnię podczas krojenia, lakier z powierzchni blatu stopniowo się ściera i łatwo wówczas o powstawanie plam, jeśli blat nie był lakierowany, tylko pokryty olejem trzeba się liczyć, że drewno z czasem ściemnieje.

Najpopularniejszym materiałem, z którego produkowane są blaty kuchenne to tzw. postforming. Jest to płyta wiórowa pokryta laminatem. Występuje w około 140 kolorach. Płyta laminowana jest odporna na temperaturę do 180 °C łatwo można ją czyścić, gdyż nie szkodzą jej chemikalia. Nie powinno się na nim kroić bezpośrednio, gdyż jest dość miękki. Krawędzie blatu nie zabezpieczone łatwo chłoną wodę i pęcznieją.

  • blaty kamienne: wytwarza się z granitu, marmuru, trawertynu. Kamień impregnuje się odpowiednimi preparatami, które chronią powierzchnię przed uszkodzeniem, zaplamieniem. Kamień cechuje wyjątkowa odporność na wszelkie uszkodzenia, nie zarysuje go nóż, nie zostawi na nim śladu gorące naczynie, nie popęka, gdy rozbija się na nim mięso. Blat kamienny jest ciężki i musi być oparty na solidnych szafkach.
  • blaty kompozytowe: to tworzywo będące mieszanką składników mineralnych, żywicy akrylowej oraz pigmentów. Można je dowolnie kształtować w najbardziej fantazyjne formy. Na rynku najpopularniejsze są blaty z corianu lub staronu. Jest to materiał odporny na rysy, plamy, wilgoć i temperaturę do 190 °C. Jeśli jednak blat bezpośrednio sąsiaduje z płytą gazową lub elektryczną, krawędź należy okleić taśmą termoizolacyjną, gdyż temp. powyżej 200 °C powoduje pękanie kompozytu. Ewentualne ubytki uzupełnia się tym samym kompozytem.
  • blaty metalowe: robione są z aluminium lub stali kwasoodpornej. Do pomieszczeń w stylu rustykalnym można zamówić blaty z blachy miedzianej. Metal odbija światło zatem optycznie powiększa wnętrze. To materiał bardzo higieniczny, gdyż nie gromadzą się na nim drobnoustroje. Jest bardzo odporny na mechaniczne uszkodzenia oraz wysokie temperatury. Blaty ze stali kwasoodpornej nie korodują pod wpływem wilgoci. Blaty te wymagają solidnego podparcia na metalowym stelażu. Są mało plastyczne, trudno im nadać fantazyjny kształt. Wymagają częstego mycia i polerowania, gdyż widać na nich wszelkie zabrudzenia. Blat z miedzi z czasem pokrywa się patyną.

Autor: Epigraf

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2013-05-20 12:36:56

Jak dla mnie blat z kompozytu to jest strzał w "10" - nie widać tutaj połączeń i można wykonać zlewozmywak w tej samej kolorystyce co daje wrażenie że blat ze zlewozmywakiem jest jedną płaszczyzną idealną do utrzymania czystości gorąco polecam

Gość Dom.pl Odpowiedz 2011-12-16 14:24:46

Ja w sumie dopiero teraz wybieram tak naparwde odpowiedni blat do kuchni,ale rzeczywiscie ciezko jest podjąc ta własciwa decyzje.Ja stawiam bardziej na laminat , zobaczymy jak to się bedzie sprawowac w kuchni,i moze potem zostaniemy przy tym,albo w przyszłości przejdziemy na granit.Chociaz znajomi maja własnie laminat i nie narzekaja,a widok kuchni jest super.

flower12 Odpowiedz 2011-01-19 13:02:20

jestem dumną posiadaczką blatu granitowego;) wygląda bardzo glamour i do tego rzeczywiście jest bardzo trwały i odporny na uszkodzenia także szczerze polecam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa Sufitowa Rondo 61 Black

  • Forma do babek QUARTET GOLD