Start Arrow InstalacjeArrow Błędy przy wodnym ogrzewaniu podłogowym

Błędy przy wodnym ogrzewaniu podłogowym

Wodne ogrzewanie podłogowe to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią komfort i wygodę, a także energooszczędne rozwiązania. Jednak jeśli chcemy cieszyć się sprawnie działającą „podłogówką” musimy wybrać doświadczonego instalatora, jak i uniknąć kilku podstawowych błędów na etapie realizacji.

Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie coraz częściej wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań. Użytkownikom zapewnia najlepszą dla organizmu temperaturę pomieszczenia – cieplejszą na poziomie nóg i chłodniejszą na poziomie głowy. Poza tym zyskujemy dodatkową powierzchnię w miejsce tradycyjnych grzejników i innych widocznych elementów instalacji.

(Ogrzewanie podłogowe ułatwia aranżację wnętrz, bez ograniczeń spowodowanych instalacją grzejników)

Prawidłowe wykonanie ogrzewania podłogowego nie jest trudne jeśli zajmuje się nim doświadczony instalator, najlepiej taki, który posiada certyfikat – mówi Danuta Szutkowska, kierująca działem ogrzewania podłogowego w firmie Rettig Heating, producenta grzejników Purmo. – Wykonawca powinien w trakcie realizacji zwrócić szczególną uwagę na pewne bardzo istotne kwestie, takie jak np. jakość podłoża nośnego na którym ma zostać położone ogrzewanie czy zapewnienie specjalnych szczelin tzw. dylatacji pozwalających na swobodne przemieszczanie się płyt grzejnych. Jeśli uniknie się błędów na etapie realizacji, przyszli użytkownicy będą mogli cieszyć się ciepłą podłogą przez wiele lat. – dodaje.

Nieprawidłowo wykonane podłoże

O prawidłowym wykonaniu podłoża należy pamiętać już na etapie podstawowych robót budowlanych. Na niestarannie wykonanym, nierównym podłożu nie można układać kolejnych warstw ogrzewania podłogowego, takich jak: izolacja termiczna, rury grzejne i betonowa wylewka tzw. jastrych. Jeżeli podłoże jest nierówne lub jego płaszczyzna odbiega od poziomu, instalator powinien koniecznie dopilnować, by zostało ono poprawione.

Nieprawidłowa izolacja podłoża

Na betonie, który został wylany na gruncie, powinna znajdować się warstwa chroniąca budynek przed wilgocią: papa lub folia. Jeśli nie zatroszczy się o to wykonawca robót budowlanych, powinien zrobić to instalator. Inaczej, wilgoć z ziemi będzie przenikała do płyty grzejnej „podłogówki”, co może spowodować jej popękanie, a nawet uszkodzenie rur. Kiedy instalujemy ogrzewanie podłogowe w budynku koniecznie powinny być już zamontowane drzwi i okna. Dzięki temu w czasie wiązania jastrychu, którym zalane są rury „podłogówki”, będziemy w stanie zapewnić odpowiednie warunki ciepło-wilgotnościowe w pomieszczeniach.

Za długie obiegi grzewcze

Do najważniejszych elementów ogrzewania podłogowego należą rury grzejne, które układa się na wypoziomowanym i odpowiednio izolowanym podłożu, a następnie zalewa warstwą betonu – jastrychem. Rury tworzą tzw. „obieg grzejny”, którego długość nie powinna przekroczyć 100 m (przy korzystaniu z rur o średnicy 17×2 mm) lub 80 m (przy rurach o średnicy 16×2 mm). Zwłaszcza w przypadkach, gdy nie ma projektu instalacji, konieczne jest dopilnowanie, aby instalator – z wygody czy też niewiedzy – nie planował dłuższych obiegów grzewczych. Czasem niefachowi instalatorzy, chcąc zwiększyć poziom ciepła w pomieszczeniu, gęściej układają rury grzejne lub zwiększają temperaturę płynącej w nich wody. Oba rozwiązania mogą doprowadzić do przegrzania podłogi. Podnosząc temperaturę podłogi niezgodnie z zasadami narażamy zdrowie użytkowników i tracimy poczucie komfortu.

Nieprawidłowe szczeliny dylatacyjne

Ponieważ płyta grzejna, pod wpływem ciepła rur, rozszerza się – konieczne jest zamontowanie w niej szczelin dylatacyjnych. Na obrzeżach pomieszczenia umieszcza się taśmę brzegową z pianki polietylenowej, a w drzwiach pomiędzy pomieszczeniami – piankową taśmę wkłada się w specjalne listwy przyklejone do folii izolacji termicznej. W przypadku, gdy ogrzewane pomieszczenie jest duże lub ma nietypowy kształt, należy zaplanować w warstwie wylewki dodatkowe szczeliny dylatacyjne. Brak takich szczelin lub wykonanie ich jedynie w warstwie posadzki (zamiast na całej grubości wylewki) może doprowadzić do powstania rys i pęknięć na posadzce.

Nieodpowiednia temperatura wody

Ogrzewanie podłogowe wymaga rozdzielacza grzejnikowego, który będzie wyposażony w zawory do regulacji przepływu i wkładki zaworów termostatycznych. Zwykły rozdzielacz grzejnikowy nie sprawdza się przy „podłogówce”, ponieważ nie można przy jego pomocy odciąć poszczególnych obiegów i dokonać regulacji hydrualicznej. Nie można również podłączać z tego samego rozdzielacza grzejników i ogrzewania podłogowego bez specjalnych zaworów ograniczających temperaturę wody w obiegach „podłogówki”. Temperatura wody w instalacji ogrzewania podłogowego wynosi zazwyczaj nie więcej niż 45 – 50 stopni Celsjusza, a temperatura czynnika grzewczego w grzejniku może sięgać do 70 – 80 stopni Celsjusza.

Nieprawidłowy montaż rur grzejnych

Rury grzejne, w których popłynie ciepła woda ogrzewająca pomieszczenie, muszą być starannie przymocowane do podłoża. Należy to zrobić posługując się systemowymi klipsami  oraz umieszczając pod rurami markową izolację z przyklejoną folią ze specjalną siatką kotwiącą. Jeżeli rury nie zostaną zamocowane prawidłowo lub przy użyciu tańszych komponentów, mogą oderwać się od podłoża w czasie zalewania instalacji jastrychem.

Po przymocowaniu rur, jeszcze przed zalaniem instalacji jastrychem, konieczne jest przeprowadzenie próby szczelności instalacji. W tym celu należy wypełnić rury wodą i utrzymać wymagane przepisami ciśnienie przez 24 godziny. Dopiero, gdy jesteśmy pewni szczelności układu, możemy przystąpić do wykonania warstwy wylewki.

Nieprawidłowa warstwa wylewki

Jednym z ostatnich elementów instalacji ogrzewania podłogowego jest zalanie rur grzewczych jastrychem. Na tym etapie prac instalator powinien koniecznie nadzorować pracę betoniarzy, nie mogą oni ani uszkodzić rur grzewczych, ani zalać szczelin i listew dylatacyjnych. Do wylewki należy dodać specjalną domieszkę, dzięki której mieszanka jastrychowa będzie bardziej plastyczna, a po związaniu będzie miała lepsze właściwości zarówno w przewodzeniu ciepła, jak i w przenoszeniu obciążeń. Układanie posadzki można rozpocząć dopiero wtedy, gdy wylewka uzyska odpowiednią wytrzymałość. Aby beton mógł dobrze związać się, nie można dopuścić do nadmiernego wysychania jego powierzchni. Przez trzy tygodnie nie powinno się otwierać okien ani drzwi, a w czasie upałów przykryć świeży jastrych folią. Po ok. 21 dniach konieczne jest tzw. wstępne wygrzanie jastrychu, dzięki któremu zostaną z niego usunięte resztki zalegającej głębiej wilgoci.

W tym celu należy uruchomić ogrzewanie utrzymując odpowiednią temperaturę wody w instalacji: ok. 25 stopni Celsjusza przez pierwsze trzy dni i około 45 stopni Celsjusza przez kolejne 5 dni.

Nieprawidłowe wykończenie podłogi

Na ogrzewaniu podłogowym najlepiej jest ułożyć posadzkę z materiałów, które dobrze przewodzą ciepło – kamienia lub płytek ceramicznych. Jeśli chcemy mieć na podłodze parkiet, nie może być grubszy niż 15 mm. Zarówno wykładziny dywanowe, jak i linoleum czy PCV, muszą mieć atesty pozwalające na używanie ich na ogrzewaniu podłogowym. Wykwalifikowany posadzkarz powinien zostawić w podłodze szczeliny dylatacyjne, ustalone wcześniej w warstwie jastrychu, które pozwolą podłodze na swobodne rozszerzanie się pod wpływem ciepła, i tym samym uchronią ją przed zniszczeniem.

Instalację ogrzewania podłogowego szczególnie zalecałabym w takich pomieszczeniach jak: pokój dzienny na parterze, który często jest otwarty na klatkę schodową i połączony z antresolą, łazienka, kuchnia, a także pokój dziecięcy. – radzi Danuta Szutkowska z Rettig Heating. – Podgrzewana podłoga podnosi poziom odczuwalnego ciepła w pomieszczeniu i dzięki temu pozwala na obniżenie temperatury powietrza o 1–2 stopnie Celsjusza, co przynosi oszczędności energii rzędu 6-12 % rocznie. W przybliżeniu koszt instalacji ogrzewania podłogowego wynosi ok. 75 zł + VAT za metr kwadratowy pomieszczenia. A przed możliwymi błędami instalacyjnymi uchroni nas wybór dobrej, sprawdzonej ekipy wykonawczej.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

misiekk Odpowiedz 2015-03-03 09:00:39

A odkąd to próby szczelności na instalacjach z tworzyw robi się przez 24godziny??? Może warto by zerknąć na normy a nie pisać głupot.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black