Start Arrow Budowa domuArrow Bloczki silikatowe: izolacyjność akustyczna ścian murowanych z silikatów

Bloczki silikatowe: izolacyjność akustyczna ścian murowanych z silikatów

Zapewnienie odpowiedniej izolacji akustycznej jest ważne nie tylko w budownictwie wielorodzinnym, ale powinniśmy o to zadbać również w domach jednorodzinnych, zarówno w tych w zabudowie szeregowej, bliźniaczej, czy w domach wolnostojących. Komfort akustyczny ma duże znaczenie dla jakości życia ludzi przebywających w budynkach, aby mogli spokojnie odpoczywać, spać czy pracować.

Komfort akustyczny w domu coraz ważniejszy

Każdy budynek powinien być zaprojektowany i wykonany w taki sposób, aby jednocześnie spełniał wszystkie siedem podstawowych wymagań prawa budowlanego, do których należą: nośność i stateczność konstrukcji, bezpieczeństwo pożarowe, higiena, zdrowie i środowisko, bezpieczeństwo użytkowania i dostępności obiektu, ochrona przed hałasem, oszczędność energii i izolacyjność cieplna, zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych.

Tomasz Połubiński, ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie”:
W przypadku domów jednorodzinnych często zdarza się, że zarówno na etapie projektowania, jak i wykonawczym fachowcy koncentrują się głównie na bezpieczeństwie konstrukcji, czy izolacyjności cieplnej obiektu. Jednak coraz więcej osób chciałoby także, aby projekt ich domu uwzględniał również inne aspekty takie jak komfort akustyczny.

Wymagania izolacyjności akustycznej wobec przegród w domach jednorodzinnych, podobnie jak ma to miejsce w przypadku budynków wielorodzinnych, określają normy (tab.1).

Jak stworzyć komfort akustyczny w domu?

Jednym z ważniejszych czynników zewnętrznych składających się na komfort akustyczny jest otoczenie budynku.

Tomasz Połubiński, ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie”:
Na pewno mniej wygodnie będziemy się czuć w domku, który zostanie wybudowany w pobliżu pasa startowego lotniska lub torów kolejowych, a zupełnie inaczej, jeśli będzie zlokalizowany w zacisznym miejscu, na przykład na skraju lasu. W pierwszym przypadku w celu ochrony przed dokuczliwym hałasem zewnętrznym zaleca się zaprojektowanie przegród zewnętrznych oraz okien o odpowiednio wysokiej izolacyjności akustycznej, które stworzą barierę dla uciążliwych dźwięków.

Na komfort akustyczny w budynku wpływa również jakość oraz właściwości zastosowanych do jego budowy materiałów.

Silikaty a akustyka

Budowanie przegród o dużej masie powierzchniowej z silikatów jest prostym i ekonomicznie opłacalnym sposobem osiągania wysokiej izolacyjności akustycznej.

fot. Stowarzyszenie „Białe murowanie”

fot. Stowarzyszenie „Białe murowanie”

Tomasz Połubiński, ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie”:
W obrębie powierzchni domu jednorodzinnego pojawia się wiele dźwięków, takich jak odgłosy radia czy telewizora, spotkań towarzyskich, zabawy dzieci, pracy urządzeń kuchennych, które generowane przez jednych domowników, mogą przeszkadzać pozostałym. Dlatego ważne jest, aby przegrody wewnętrzne (ściany, stropy) zapewniały odpowiednią izolacyjność akustyczną.

Wybór konkretnych rozwiązań ściennych, łącznie z rodzajem i grubością bloczka, następuje w odniesieniu do norm, rodzaju budownictwa, a także oczekiwań inwestorów, którzy będą w takim budynku mieszkać.

Tomasz Połubiński, ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie”:
W przypadku ochrony przed hałasem wewnętrznym podstawowe wymagania dla ścianek działowych spełniane są już przy zastosowaniu drążonych bloczków silikatowych o grubości 8 cm oraz z dużą nadwyżką przy zastosowaniu bloczków o grubości 12 cm. Wartość R’A1 ≥ 52dB dla ścian między budynkami w zabudowie szeregowej jesteśmy w stanie uzyskać już przy jednowarstwowej ścianie o grubości 18 cm wykonanej z pełnych bloczków o podwyższonej izolacyjności akustycznej obustronnie otynkowanej tynkiem cementowo-wapiennej lub gipsowym o grubości 10-12 mm oraz odpowiednim połączeniem ze ścianami bocznymi.

Dodatkowymi zaletami ścian z silikatów jest prostota ich wykonania i wysoka odporność na błędy wykonawcze.

fot. Stowarzyszenie „Białe murowanie”

fot. Stowarzyszenie „Białe murowanie”

Dobór rozwiązań i prawidłowe wykonanie

Istotną kwestią jest zastosowanie odpowiednich pod kątem akustycznym rozwiązań projektowo-konstrukcyjnych np. dotyczących wzajemnego połączenia ścian. Dzięki temu można uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjności akustycznej – na przykład, walory ściany z bloczków silikatowych najpełniej można wykorzystać w budynku, którego wszystkie ściany są wykonane z silikatów i połączone sztywnym węzłem murarskim.

Do czynników, które znacząco wpływają na akustykę budynku, należą również fachowość i doświadczenie ekipy budowlanej, które pozwoli uniknąć błędów wykonawczych.

Tomasz Połubiński, ekspert Stowarzyszenia „Białe murowanie”:
Przy wykonywaniu ścian murowanych z silikatów ważne jest użycie odpowiedniej zaprawy murarskiej oraz jej równomierne rozłożenie. W przypadku bloczków o gładkiej powierzchni czołowej (bloczki o podwyższonej izolacyjności akustycznej), szczególną uwagę należy zwrócić na wypełnienie spoin pionowych zaprawą, brak ich wypełnienia prowadzi do spadku szczelności tego typu ściany. Należy również pamiętać, że nadmierna ilość bruzd i wnęk w powierzchni ściany, powoduje spadek jej izolacyjności akustycznej.

Prawidłowe wykonawstwo pozwoli cieszyć się komfortem akustycznym i spełnić parametry określone dla konkretnych materiałów oraz rozwiązań projektowo konstrukcyjnych.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 6, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu