Start Arrow Budowa domuArrow Brak miejscowego planu zagospodarowania: jakie projekty domów wybrać?

Brak miejscowego planu zagospodarowania: jakie projekty domów wybrać?

Z wypisem i wyrysem z miejscowego planu warto się zapoznać nie tylko zanim kupimy projekt domu, ale również zanim zdecydujemy się na kupno działki, aby dowiedzieć się czy i co będziemy mogli na niej zbudować. Według szacunków, tylko 30 procent powierzchni Polski jest pokryte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.   Jak wybrać projekty domów, gdy gmina nie ma uchwalonego planu zagospodarowania?

Miejscowy plan zagospodarowania to akt prawa gminnego, składający się z części opisowej, którą stanowi treść uchwały rady gminy i z części rysunkowej, która dla nas, osób planujących budowę domu, jest wyznacznikiem tego, co będziemy mogli zrealizować na swojej działce.

Na mapie znajdują się określenia, właściwe dla danego terenu, z których dowiemy się, gdzie w naszych okolicach znajduje się obszar zabudowy mieszkaniowej, użytków rolnych, lasów itp. Obszary te są zaznaczone na mapie różnymi kolorami i opisami literowymi.

Aby uzyskać zgodę na budowę, projekt domu musi być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego

Aby uzyskać zgodę na budowę, projekt domu musi być zgodny z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego

A co w przypadku, gdy gmina nie uchwaliła planu zagospodarowania?

To sytuacja dość częsta. Według szacunków, tylko 30 procent powierzchni Polski jest pokryte miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego.

Ale to, że gmina nie ma uchwalonego planu zagospodarowania przestrzennego nie oznacza, że decyzję o możliwości zabudowy działki możemy podjąć sami!

Brak planu zobowiązuje nas do wystąpienia do gminy z wnioskiem o wydanie warunków zabudowy!

Uwaga! Podobnie jak w przypadku wypisu i wyrysu z planu, nie musimy być właścicielem nieruchomości, by poznać warunki jej zabudowy. Z wnioskiem możemy więc wystąpić jeszcze przed zakupem działki. To uchroni nas przed kupieniem terenu, na którym albo nic nie będziemy mogli wybudować, albo który wkrótce sąsiadować będzie z głośną fabryką.

Czego dowiemy się z warunków zabudowy?

Decyzja o warunkach zabudowy zawiera:

  • jaki typ zabudowy możliwy jest na działce, jakie może być jego przeznaczenie, np. domy jednorodzinne lub biznes;
  • jakie maksymalne gabaryty mogą mieć projekty domów;
  • jaki jest minimalny lub maksymalny kąt nachylenia dachu;
  • jaka jest maksymalna powierzchnia zabudowy;
  • jaki jest przewidziany dostęp do drogi publicznej;
  • w jaki sposób działka będzie uzbrojona.

Dowiemy się również, czy gmina przewiduje bliższe usadowienie budynku względem granicy działki czy sąsiedniej zabudowy, co jeszcze szczególnie istotne dla właścicieli wąskich czy nieregularnych działek.

Uwaga! Otrzymana decyzja o warunkach zabudowy jest wiążąca dla nas, jako inwestorów wybierających projekty domów, ale również dla architekta, który podda je później adaptacji.

Czy decyzja gminy może być cofnięta?

Tak, jeśli inny inwestor uzyska warunki zabudowy na tym terenie, a także uzyska pozwolenie na budowę i jeżeli zanim my uzyskamy pozwolenie na budowę, gmina rozpocznie proces uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – jeżeli posiadamy pozwolenie na budowę, gmina musi uwzględnić warunki zabudowy wydane uprzednio dla naszej działki.

Uwaga! Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przedstawiło projekt ustawy, która m.in. wprowadza ograniczoną ważność decyzji o warunkach zabudowy. Ma ona wygasać po dwóch latach od wydania. W planach MIB jest również wygaszanie już wydanych decyzji.

Jak wybrać projekty domów?

Największa baza gotowych projektów domów umożliwia znalezienie idealnego domu na każdą działkę. Na etapie adaptacji projekt dostosowany jest do wydanych warunków zabudowy i warunków lokalnych działki. Niemniej, już podczas poszukiwania projektu warto znać warunki zabudowy, by parametry planowanego domu były jak najbardziej zbliżone do wymagań gminy. Adaptacja będzie wtedy zdecydowanie prostsza, szybsza i oczywiście tańsza.

Projekty domów można selekcjonować pod kątem powierzchni, typu zabudowy, rodzaju i nachylenia dachu itd. Umożliwia to największa i najlepsza wyszukiwarka na rynku umieszczona na stronie pracownia-projekty.dom.pl. Jeśli znamy już kryteria zawężające wybór wynikające z dokumentu WZ to warto  skorzystać z wyszukiwarki zaawansowanej Pracowni DOM.pl. Tu można posortować po wielu kryteriach, również po cenie dokumentacji projektowej.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


październik 13, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty