Start Arrow InstalacjeArrow Brak prądu – co robić?

Brak prądu – co robić?

Przerwa w dostawie energii elektrycznej może mieć wiele przyczyn. Do awarii może dojść w wyniku uszkodzenia sieci elektrycznej, spowodowanego czynnikami atmosferycznymi czy mechanicznymi. Powodem awarii może być również przeciążenie instalacji w wyniku korzystania z kilku urządzeń o wysokiej mocy.

O awarii w mieszkaniu należy w pierwszej kolejności poinformować administratora czy zarządcę budynku, który sprawdzi, czy zabezpieczenia w instalacji wewnętrznej działają prawidłowo. Domy jednorodzinne są pod opieką swoich właścicieli, którzy powinni najpierw sprawdzić bezpieczniki, pamiętając o zachowaniu ostrożności. Wszystkie nieosłonięte metalowe elementy w instalacji mogą znajdować się pod napięciem, a ich dotknięcie grozi porażeniem.

Jak sprawdzić bezpieczniki?

Bezpieczniki modułowe lub automatyczne – zmiana pozycji położenia dźwigni lub przycisku świadczy o ich wyłączeniu. Aby włączyć bezpiecznik wystarczy dźwignię czy przycisk przywrócić do wcześniejszej pozycji.

Bezpieczniki topikowe – aby sprawdzić, czy bezpiecznik działa prawidłowo, należy dotknąć metalowy kapturek neonówką. Wymiana bezpiecznika na nowy usunie awarię.

Uszkodzonych bezpieczników zarówno automatycznych, jak i topikowego nie wolno naprawiać! Jeżeli nie uda nam się ich ponownie włączyć – należy kupić nowy bezpiecznik i go zamontować na miejscu uszkodzonego urządzenia.

Przeczytaj – Jakie powinny być domowe bezpieczniki?

Przeciążenie instalacji

Jeżeli awaria jest wynikiem przeciążenia instalacji należy wyłączyć kilka urządzeń o dużej mocy i spróbować włączyć bezpieczniki. Jeżeli nie przyniesie to oczekiwanego efektu, pozostanie nam wezwanie elektryka, który znajdzie źródło spięcia i awarii.

Jeżeli przeciążenia często się powtarzają, należy sprawdzić całą instalację elektryczną, gdyż przeciążenia mogą prowadzić do poważniejszych awarii, a nawet pożaru. Tlącą się instalację nie wolno gasić wodą, wykorzystać można jedynie gaśnice proszkowe i śniegowe, które powinny być na wyposażeniu każdego domu czy mieszkania!

Wszystkie naprawy instalacji elektrycznych powinny być zlecone tylko uprawnionej osobie. Samodzielne majsterkowanie może skończyć się porażeniem prądu, a nawet śmiercią.

Przeczytaj o naprawie instalacji elektrycznej

Zabezpieczeniem przed porażeniem są wyłączniki różnicowoprądowe, które wykrywają przepływ energii poza obwodem (np. przez ludzkie ciało) i wyłączają napięcie.

Przeczytaj – Co powinien zawierać projekt instalacji?

Pogotowie Energetyczne

Jeżeli właściciel domu czy mieszkania lub zarządca budynku wielorodzinnego stwierdzi, że bezpieczniki zamontowane w instalacjach powinny działać prawidłowo, a przeciążenie instalacji nie miało powodu wystąpić, o przerwie w dostawie energii elektrycznej należy powiadomić Pogotowie Energetyczne. Ogólnokrajowy numer telefonu, pod który należy dzwonić to numer alarmowy 911.

Do Pogotowia Energetycznego zgłasza się alarmowe wynikające z uszkodzenia linii energetycznej lub w przypadku, gdy awaria dotyczy np. całego osiedla czy ulicy. Przedsiębiorstwo energetyczne jest właścicielem sieci energetycznej, ale napraw dokonuje do granicy stron. Warto więc przypomnieć sobie warunki umowy na dostawę energii elektrycznej, jaką podpisaliśmy z dostawcą.


Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jola Gorgolowa Odpowiedz 2018-10-12 14:01:58

Można również wymienić gniazdo bezpiecznikowe - stip.pl/gniazda-bezpiecznikowe-k270

Andrzej Odpowiedz 2017-08-02 12:04:47

U nas w bloku zarządca nigdy nie robi problemów, jak się dzwoni z problemem braku prądu. Nawet, jak awaria to nic wielkiego i należy ją przeczekać. Administrator od tego jest, by nie tylko interweniować, ale i odpowiadać na pytania mieszkańców, cierpliwie informować. Polecam wspólnotom mieszkaniowym z Łodzi - firma Progresline.

KRs Odpowiedz 2017-07-03 20:56:58

Dużo więcej o przyczynach awarii instalacji elektrycznej i możliwych działaniach ze strony domowników także tutaj: elektryk.oswietlenieilampy.pl/naprawy/przyczyny-zwarc-pradu.html Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje