Start Arrow OgródArrow Bratki – wdzięczna ozdoba balkonu i ogrodu

Bratki – wdzięczna ozdoba balkonu i ogrodu

Bratek to popularny kwiat, który chętnie sadzimy zarówno na rabatach ogrodowych, jak i w doniczkach na balkonach, tarasach i parapetach. Jest to dwuletnia roślina, która jednak może zakwitnąć i w roku wysiewu. Nie wymagający wiele troski, zachwyca kolorami wdzięcznych płatków.

Bratki zostały wyhodowane przez człowieka ze skrzyżowania różnych gatunków fiołków. Występują w wielu kolorach, od bardzo jasnych po niemalże czarne, mogą być jednolite lub dwukolorowe z charakterystyczną plamką („oczkiem”) na płatkach bądź kolorową obwódką. Liście bratków są grube i mocno zielone.

Niektóre gatunki bratków dochodzą do wysokości 15-25 cm i średnicy 10-13 cm. Idealnie wyglądają na rabatach, często w towarzystwie tulipanów czy narcyzów. Mniejsze gatunki stanowią doskonałą ozdobę balkonów bądź jako obwódki dzielące strefy w ogrodach.

Bratki można kupić w formie gotowej rozsady, którą sadzi się do gruntu pod koniec marca lub na początku kwietnia. W połowie czerwca lub na początku lipca można również zasadzić nasiona na rozsadnik, samemu tworząc rozsadę, którą w sierpniu – wrześniu przenosi się do gruntu.

Bratki dobrze znoszą chłody, a nawet przymrozki, choć na zimę warto je przykryć słomą bądź gałązkami iglaków.

Kwitnienie bratków

Bratki jako jedne z nielicznych roślin dwuletnich kwitną już jesienią tego samego roku, w którym zostały wysiane. Jeśli chcemy, by kwiaty pojawiły się dopiero na wiosnę, z wysiewem warto poczekać do początku sierpnia.

Stanowisko i podłoże

Bratki nie są wymagające, sprzyja im jednak gleba próchnicza o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Ważne, by ziemia ogrodowa była stale wilgotna. Stanowisko, w którym zasadzimy bratki powinno być słoneczne.

Autor: Redakcja
Zdjęcia: Dreamstime

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 4, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Begonia - najmodniejsza dekoracja tarasu | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-03-06 23:48:37

[...] Bratki – wdzięczna ozdoba balkonu i ogrodu Bratek to popularny kwiat, który chętnie sadzimy zarówno na rabatach ogrodowych,... więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród