Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Budowa altany ogrodowej

Budowa altany ogrodowej

Altanki to miejsca w ogrodzie sprzyjające letniemu relaksowi. Wystarczy postawić w nich stolik, by spożywać posiłki na świeżym powietrzu, wstawić ażurowe ścianki, by chroniły przed wiatrem i schronić się w nich zarówno przed deszczem, jak i słonecznym żarem.

Przed rozpoczęciem budowy altany powinniśmy sprawdzić formalności z nią związane. Przeczytaj koniecznie – czy altana wymaga pozwolenia na budowę?

Kształt, rodzaj, materiał, z którego wybudujemy altanę zależy już do nas. Najpopularniejsze są altany drewniane, ale spotkać można również te wykonane z metalu i murowane.

(MT Altanka - MTM Styl)

(MT Altanka - MTM Styl)

Altany drewniane wykonuje się głównie z drewna sosnowego lub świerkowego. Drewno powinno być właściwie zimpregnowane, by zabezpieczyć je przed pleśnią i grzybami. Altany metalowe natomiast powinny być pokryte preparatami, które uchronią stal przed korozją. Do większych ogrodów proponowane są altany murowane, które można połączyć wraz z murowanym grillem.

Altanki nie są trudne do zbudowania, ponadto można kupić gotowe altany, które wystarczy postawić w wybranym miejscu, na podstawie załączonej instrukcji montażu. Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielną budowę, warto wiedzieć, że istnieją projekty altan ogrodowych wraz z zestawieniem materiałów do postawienia konstrukcji, które zdecydowanie ułatwią nam zadanie.

Niezależnie o tego, z jakiego materiału chcemy ją zbudować, powinniśmy dużą wagę przywiązać do prawidłowych fundamentów. Na szczęście fundament altanki nie musi być głęboki – wystarczy 50 cm.

W pierwszej kolejności powinniśmy usunąć humus z miejsca, w którym chcemy postawić altanę. Na podłożu zaznaczamy kształt wybranej altany i układamy szalunek z desek – powinny one wystawać ok. 10 cm powyżej planowanego poziomu fundamentów.

Kolejnym krokiem jest ułożenie zbrojenia z prętów o przekroju 8 mm, wlewamy beton. Zamiast betonu można użyć np. Posadzki Cementowej Atlas, co zdecydowanie ułatwi i przyspieszy naszą pracę. Następnie – należy odczekać dobę – wyjmujemy deski od wewnętrznej strony fundamentów, a przestrzeń wypełniamy gruzem i wylewany na to chudy beton. Zwróćmy uwagę na izolację fundamentu – nadaje się do tego folia budowlana, którą układamy, gdy tylko beton wyschnie, a na niej montujemy siatkę z prętów zbrojeniowych na podkładkach dystansowych. Ponownie zalewamy Posadzką Cementową Atlas.

(Fundament pod altankę - rys. ATLAS)

(Fundament pod altankę - rys. ATLAS)

Jak twierdzi Anna Dydycz, ekspert Grupy Atlas, ostatnim etapem jest wykonie okładziny wykończeniowej, w zależności od naszych upodobań:

Odpowiednią okładziną dla tego typu posadzki są płytki gresowe. Gres to wyjątkowo trwały materiał, twardy, odporny na ścieranie i zmywanie. Na zewnątrz należy stosować płytki antypoślizgowe, z gresu nieszkliwionego i niepolerowanego. Wysoka odporność i trwałość gresu niesie ze sobą pewne ograniczenie – płytek nie wolno przyklejać na zwykły klej cienkowarstwowy. Wymagają one specjalnej zaprawy o zwiększonej przyczepności. Do tego celu doskonale nadają się zaprawy z linii Atlas PROgres. Najlepszym z nich będzie Atlas PROgres Mega. Dzięki swoim właściwościom, pozwala on  trwale i mocno zespolić okładzinę z podłożem, nawet w najtrudniejszych warunkach eksploatacji. Klej posiada również zwiększony zakres grubości stosowania – od 4 do 20 mm.

Podłoga w altance może być również wykonana z drewnianych desek. Warto wybrać te, które mają fabrycznie wykonane rowki na całej długości, które spełnią funkcję antypoślizgową. Ale wykończenie altany może nawiązywać do całej aranżacji naszego ogrodu. Jeżeli podjazd czy ścieżki ogrodowe wyłożone są kostką brukową, warto ten materiał ułożyć na podłożu.

(ARG Altanka - Archigraph)

(ARG Altanka - Archigraph)

Istotne detale

  • Większość altan ma ścianki od połowy ażurowe – warto udekorować je pnączami, które zapewnią nam poczucie jedności z ogrodową roślinności, ale również zapewnią intymność przed wścibskim okiem sąsiada.
  • Jeżeli budowę altany zaplanujemy wraz z urządzaniem ogrodu, będziemy mieć możliwość przeprowadzić instalację elektryczną czy wytyczyć wkomponowane w aranżację ścieżki.
  • Altany ogrodowe najczęściej mają pokrycia dachowe z papy. Montaż jest bowiem prosty i szybki, trzeba jednak pamiętać, że materiał wymaga stałej konserwacji.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

Gość Dom.pl Odpowiedz 2014-07-02 13:19:26

Witam, moim zdaniem lepszym rozwiązaniem jest namiot. Szybki montaż, demontaż. Kupiłam kilka miesięcy temu w firmie Das company, mają kilka wymiarów. Każdy znajdzie coś dla siebie :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Obejrzyj zdjęcia domowników