Start Arrow Budowa domuArrow Budowa dachu – elementy mocujące pokrycie dachowe

Budowa dachu – elementy mocujące pokrycie dachowe

Dachy spadziste cieszą się wielką popularnością, ale ich budowa jest bardziej skomplikowana niż w wypadku innych typów dachu. Aby cała konstrukcja funkcjonowała prawidłowo, potrzebne są odpowiednie akcesoria dachowe.

Do stosowanych na dachu elementów mocujących zaliczamy różnego typu wkręty, klamry do gąsiorów, spinki do dachówek, podpórki łat kalenicy i naroży, a także gwoździe służące do mocowania pokrycia płaskiego.

Przemysław Skibiński, Key Account Manager/Technical Manager Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.:
W tych elementach najważniejsza jest ich trwałość, a co się z tym ściśle wiąże – odporność na korozję. Spinki do mocowania dachówek są zazwyczaj elementami pomocniczymi i wystarczy, że wykonane są z dobrze ocynkowanej stali. Wyjątkiem są spinki do mocowania dachówek ciętych, które zazwyczaj są jedynym elementem mocującym i powinny być wykonane ze stali nierdzewnej. Można je ewentualnie zastąpić drutem miedzianym lub ze stali nierdzewnej, ale w tej sytuacji niezbędne jest przewiercanie dachówek, co jest bardzo pracochłonne.

Uchwyty do łat narożnych i kalenicowych

Istnieje wiele typów uchwytów mocujących do łat kalenicowych i narożnych. Różnią się one między sobą budową. Wszystkie służą jednak do jednego celu. Jak sama nazwa wskazuje pomagają trwale połączyć narożne i kalenicowe z połacią dachową.

Przemysław Skibiński, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.:
Te elementy nie są narażone na bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych, czyli ocynkowana stal jest odpowiednim materiałem na te elementy. Inaczej wygląda sytuacja z klamrami do mocowania gąsiorów, są one wystawione na ciągłe oddziaływanie czynników atmosferycznych i z tego względu powinny być wykonane z elementów nie ulegających korozji.

Z czego wykonane są te elementy? Najczęściej używa się do tego celu blachy aluminiowej powlekanej. Warto wybierać rozwiązania znanych i dużych firm – na ogół oferują one więcej typów rozwiązań. Szansa na znalezienie wśród nich elementów idealnie dopasowanych do naszego dachu jest zatem dużo większa. Ma to znaczenie na przykład w wypadku klamer do gąsiorów – do każdego z nich pasuje inny kształt klamry. Nie wolno jednak bagatelizować roli gwoździ – mimo małego rozmiaru ich znaczenie jest olbrzymie.

Przemysław Skibiński, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.:
Warto pamiętać również w tym przypadku o głównej zasadzie – te elementy, które są narażone na ciągłe bezpośrednie oddziaływanie czynników atmosferycznych powinny być wykonane z elementów nierdzewnych, czyli stali nierdzewnej, miedzi czy stopów aluminium.

(Spinki do dachówek, fot.Klöber)

(Uchwyty łaty kalenicy i naroża, fot.Klöber)

Połączenia, czyli lukarny, kominy i kosze

Do obróbki koszy, lukarn i komina można wykorzystać różne materiały. Dobrze sprawdza się rolowana taśma z warstwą klejącą. Wielu zwolenników mają jednak również bardziej klasyczne rozwiązania, takie jak blachy: aluminiowa, cynkowa, ołowiana, oraz stalowa powlekana.

Przemysław Skibiński, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.:
W obróbkach tych elementów dachowych bardzo ważna jest trwałość materiałów, które stosujemy. Długą żywotnością cechują się na pewno obróbki wykonywane metodą tradycyjną z blach odpornych na korozję. Pewne problemy stwarzać może blacha stalowa powlekana, jeżeli nie zostanie odpowiednio zabezpieczona w miejscach cięcia. Blachy w arkuszach lub rolowane bardzo dobrze sprawdzają się przy wykonywaniu koszy dachowych.

Przy tych elementach warto rozważyć zastosowanie prefabrykowanych koszy, wykonywanych zazwyczaj z blachy aluminiowej powlekanej, profilowanej wzdłużnie lub poprzecznie. Zastosowanie gotowych już elementów kosza pozwala skrócić proces krycia dachu, zapewnia stałość wymiarów wszystkich części i zwiększa sztywność – blacha jest przetłaczana w procesie produkcyjnym.

(Klamra do gąsiorów, fot.Klöber)

(Kosz dachowy, fot.Klöber)

Jednym z materiałów często stosowanych do obróbki lukarn i kominów jest blacha ołowiana. Zanim ją wybierzemy, warto się jednak dobrze zastanowić. Być może lepiej jest zastosować nowocześniejsze i szybsze rozwiązanie.

Przemysław Skibiński, Klöber-HPi Polska Sp. z o.o.:
W miejscach obróbki kominów, czy lukarn coraz częściej stosuje się nowoczesne, specjalistyczne taśmy z warstwami klejącymi. Zastosowanie ich znacznie skraca czas wykonania obróbek i nie wymaga posiadania specjalnych narzędzi, a jakość i trwałość obróbki może być również bardzo wysoka. Można wśród nich wyróżnić również taśmy na bazie aluminium powlekanego, ołowiu lub innych kompozytów.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 17, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu