Start Arrow Budowa domuArrow Budowa domu na działce rekreacyjnej: projekty domów letniskowych czy całorocznych?

Budowa domu na działce rekreacyjnej: projekty domów letniskowych czy całorocznych?

Czy w domku letniskowym można zamieszkać na stałe? Jak zmienić sposób użytkowania budynku z letniskowego na mieszkalny? A czy na działce rekreacyjnej można wybudować dom jednorodzinny?

Projekt domu letniskowego KP G159 CE (DOM KT2-52)

Projekt domu letniskowego KP G159 CE (DOM KT2-52)

Gotowe projekty domków letniskowych to zarówno małe domki parterowe, jak i bardziej okazałe i wielofunkcyjne domy z poddaszem użytkowym. Zróżnicowane są pod kątem technologii budowy (murowana, z bali drewnianych, szkieletowa), jak i powierzchni czy funkcji pomieszczeń. Wyposażone w niezbędne instalacje, z przegrodami zewnętrznymi spełniającymi obowiązujące wymogi dotyczące izolacyjności, z fundamentami na trwale wiążącymi je z gruntem, niekiedy w niczym nie ustępują komfortowi i funkcjonalności całorocznych domów mieszkalnych.

Niemniej, domki letniskowe nie są przeznaczone do wykorzystywania całorocznego i – według prawa – nie zaspakajają potrzeb mieszkaniowych. Jeżeli więc chcemy zamieszkać w domu letniskowym na stałe, musimy zmienić jego przeznaczenie z rekreacyjnego na mieszkalne.

Projekt domu letniskowego KP G172 CE (DOM KT2-88)

Projekt domu letniskowego KP G172 CE (DOM KT2-88)

Domki letniskowe: pozwolenie czy zgłoszenie

Domy letniskowe nie należą do kategorii budynków gospodarczych czy tymczasowych obiektów budowlanych, które nie wymagają często pozwolenia czy zgłoszenia. Budowa domku letniskowego bez przeprowadzonych formalności jest samowolą budowlaną. Dlatego też, zanim rozpoczniemy prace budowlane na działce rekreacyjne, konieczne jest zgłoszenie budowy lub niekiedy uzyskanie pozwolenia.

Na zgłoszenie można budować projekty domów letniskowych, których powierzchnia nie przekracza 35 mkw. Muszą to być projekty w zabudowie parterowej. Dodatkowym warunkiem jest również to, że liczba takich obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 mkw działki. 

Zgłoszenie powinno zawierać rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia trzeba dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz, w zależności od oczekiwań urzędu, szkice lub rysunki.

PT DELHI dom letniskowy w szkielecie drewnianym CE (DOM PD11-70)

Projekt domu letniskowego PT DELHI w szkielecie drewnianym CE (DOM PD11-70)

Projekty dużych domów letniskowych wymagają już uzyskania pozwolenia na budowę. 

Zmiana sposobu użytkowania: dom letniskowy na mieszkalny

Zmiana sposobu użytkowania zatwierdzonego w projekcie budowlanym domu wymaga zgłoszenia do właściwego urzędu wraz z załączeniem wszystkich wymaganych dokumentów (opisów i rysunków, ekspertyz, uzgodnień lub opinii). Należy jednak pamiętać, że zmiana nie zawsze będzie możliwa. Najważniejsza jest bowiem zgodność z tym, co zawiera Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego. 

Zmiana sposobu użytkowania nie może naruszać obowiązującego planu zagospodarowania, zatem jeśli z gminnego dokumentu wynika, że na danym terenie można budować wyłącznie domy rekreacyjne, organ, do którego wnioskowaliśmy o zmianę, sprzeciwi się jej. 

Projekt domu letniskowego DP gajowo 68 dws CE (DOM K2-03)

Projekt domu letniskowego DP gajowo 68 dws CE (DOM K2-03)

Budowa domu jednorodzinnego na działce rekreacyjnej – czy jest możliwa?

Jeżeli działka nie jest zabudowana i dopiero planujemy budowę domu, możemy wcześniej zdecydować o przeznaczeniu budynku, który stawiamy. Tu jednak znów ograniczeniem są zapisy MPZP – lub w przypadku, gdy działka nie jest objęta planem – decyzji o Warunkach Zabudowy.

Z dokumentów tych wynika bowiem, jakie może być przeznaczenie budynków, które mogą stanąć na działce. Na działkach rekreacyjnych można budować domki letniskowe czy altany, zdecydowanie rzadziej – domy mieszkalne całoroczne. Niekiedy są one akceptowane, ale należy pamiętać o np. limitach powierzchni (zgoda wyłącznie na małe domy jednorodzinne), limitach wysokości czy szerokości (np. zgoda na wyłącznie domy parterowe) czy nawet ograniczenia związane z kątem nachylenia dachu (np. wyłącznie domy z dachem jednospadowym). 

Projekt domu letniskowego MT Poziomka bal CE (DOM ST1-20)

Projekt domu letniskowego MT Poziomka bal CE (DOM ST1-20)

Warto pamiętać

Wypis i wyrys z MPZP lub decyzję o WZ można uzyskać przed zakupem działki rekreacyjnej i zapoznać się z informacjami, jakie domy można na niej realizować. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy na pięknej i urokliwej działce zamiast wymarzonego domu jednorodzinnego, postawić będziemy mogli jedynie parterową altanę.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


grudzień 5, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty