Start Arrow Budowa domuArrow Budowa domu na działce rolnej. Koniec kłopotów z kredytem na dom

Budowa domu na działce rolnej. Koniec kłopotów z kredytem na dom

Od 16 sierpnia banki ponownie zaczynają udzielać kredytów na budowę domów na działkach rolnych. Nareszcie weszła bowiem w życie nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego oraz ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Expander zwraca jednak uwagę, że finansowanie uzyskają tylko osoby, których działka ma powierzchnię nie większą niż 3 000 mkw. Banki nadal nie chcą kredytować budowy na większych działkach rolnych.

Finansowanie uzyskają tylko osoby, których działka ma powierzchnię nie większą niż 3 000 mkw.

Banki nie udzielały kredytów na budowę domów na działkach rolnych od maja, kiedy weszła w życie tzw. ustawa o obrocie gruntami rolnymi. Wprowadziła ona problem, który polegał na tym, że hipoteka na takiej działce nie mogła przekraczać wartości tej nieruchomości. Jeśli więc nieruchomość była  warta np. 50 000 zł, to nie można było uzyskać np. 200 000 zł kredytu na budowę domu, gdyż bank nie mógł zabezpieczyć takiej kwoty hipoteką. Było to o tyle dziwne, że po wybudowaniu domu wartość tej działki wraz z domem stałaby się znacznie większa niż 50 000 zł. Kluczowa była jednak wycena obowiązująca w dni nabycia nieruchomości, a nie w przyszłości.

Na szczęście właśnie weszła w życie nowelizacja, która naprawiła ten problem. Teraz od razu będzie można na działce wartej np. 50 000 zł ustanowić hipotekę np. na 200 000 zł, choć dom na niej zacznie powstawać dopiero po wypłaceniu kredytu. Obecnie bez problemu można uzyskać kredyt na budowę, gdy działka rolna jest mniejsza niż 3 tys. mkw., czyli w większości przypadków.

Wciąż bez kredytu, gdy powierzchnia działki przekracza 3 000 mkw.

Trzeba jednak dodać, że banki nadal nie chcą udzielać kredytów na budowę domu w przypadku, gdy działka rolna ma ponad 3 tysiące metrów kwadratowych. Problem polega na tym, że przepisy bardzo ograniczają możliwość sprzedaży takiej nieruchomości. Instytucje boją się więc, że w razie, gdyby udzieliły kredytu, który nie byłby spłacany, to miałyby trudności z odzyskaniem swoich pieniędzy poprzez sprzedaż działki.

W przypadku nieruchomości większych niż 3 000 mkw. kredyt można uzyskać tylko, jeśli do dnia 30 kwietnia została wydana ostateczna decyzja o warunkach zabudowy. W przeciwnym razie kredyt zostanie udzielony, gdy według planu zagospodarowania przestrzennego lub ewidencji gruntów (jeśli nie ma planu) przeznaczenie działki jest inne niż rolne. Oczywiście żadnych problemów z kredytowaniem nie ma w przypadku działek budowlanych, nawet jeśli mają dużą powierzchnię.

Autor: Jarosław Sadowski
Główny analityk firmy Expander

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 22, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
4
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Komentarze

Najnowsze komentarze

mardi Odpowiedz 2016-10-26 20:36:25

A CO Z DZIAŁKA RÓWNA 3000MKW?

marta Odpowiedz 2016-10-25 17:08:48

Ja z mężem mamy działkę o powierzchni 3005 m. Jednak nie było problemu z otrzymaniem kredytu w jednym i drugim banku. Warunki zabudowy dostaliśmy co prawda już w marcu tego roku. Na chwilę obecną budowa ruszyła pełną parą ;) nie ma co za szybko się poddawać, też myślałam ze według ustawy kredytu nie dostaniemy, jednak udało się ;)

Paula Odpowiedz 2016-09-15 10:36:17

@Janek: Masz 100% racji. My jesteśmy właśnie w takiej sytuacji mamy działkę 1,3ha zaczeliśmy budowę na dokończenie chcieliśmy kredyt, a tu zmieniła sie ustawa i zostaliśmy z ręką w nocniku... nikt nie chce dać nam kredytu chociaż zdolność kredytową mamy na 700tys zł! Paranoja! Chcieliśmy podzielić działkę, ale nie da się na mniejszą niż 30 arów bo inna ustawa tego zabrania! Więc pytam się gdzie jest większość tych działek o których mowa w artykule? Działek pniejszych niż 30 arów jest malutko bo to jakieś odpatki z pola bo nie można działki rolnej dzielić na mniejszą niż 30 arów!!! Wiec prawnie nikt z rolników nie ma szans na kredyt.... Takie to prawo i sprawiedliwość

Janek Odpowiedz 2016-09-13 11:24:07

Co za bzdury. Działki rolnej o powierzchni poniżej 3000 metrów nie można wydzielić . Działka taka może być wydzielona jedynie na podstawie Ustawy o Gospodarce Nieruchomościami i z automatu taka działka staje się Bp, czyli przeznaczona pod zabudowę, czyli inaczej budowlana. Działka rolna może mieć tylko 3000 i więcej metrów, nigdy mniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty