Start Arrow Budowa domuArrow Budowa domu – na jakiej głębokości fundamenty?

Budowa domu – na jakiej głębokości fundamenty?

To, na jakiej głębokości powinny znajdować się fundamenty domu, uzależnione jest od wielu czynników, m.in. od poziomu występowania gruntów nośnych i wody gruntowej, głębokości fundamentów budynków sąsiednich czy też od planowanego podpiwniczenie domu. Dokumentacja geotechniczna umożliwi podjęcie właściwej decyzji co do posadowienia domu.

Na jakiej głębokości powinny znajdować się fundamenty i od czego zależy posadowienie budynku? Wyjaśnia dr inż. Krzysztof Traczyński z Zakładu Badań Geotechnicznych GEOTEST:

Zbyt płytkie fundamenty zagrożą konstrukcji budynku, zbyt głębokie fundamenty – jeśli nie są uzasadnione – zwiększą koszty budowy domu. Podjęcie decyzji o posadowieniu budynku warto podjąć na podstawie dokumentacji geotechnicznej, czyli opinii dotyczącej wodno-gruntowych warunków panujących na konkretnej działce. W przypadku gotowych projektów, dokumentację warto zlecić przed adaptacją projektu.

Decydując o głębokości posadowienia fundamentów należy wziąć pod uwagę warunki panujące na działce: poziom występowania gruntów nośnych, poziom wód gruntowych, zasięg strefy przemarzania a także względy użytkowe, czyli to, czy nasz dom jednorodzinny ma być podpiwniczony czy bez piwnicy. Nie bez znaczenia jest również posadowienie budynków przyległych.

Poziom występowania wody gruntowej

Dokumentacja geotechniczna pozwoli na dokładne określenie poziomu wody gruntowej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jej wahania i maksymalny poziom. Wyniki analizy umożliwią podjęcie decyzji o ewentualnym podpiwniczeniu domu lub rezygnacji z piwnicy, jeżeli na działce istnieje niebezpieczeństwo zalewania lub zawilgocenia piwnic.

Brak badania gruntu może i oszacowania maksymalnego poziomu wód gruntowych może skutkować problemami już na etapie wykopów, jeśli się okaże, że są one zalewane przez wody gruntowe lub – w późniejszym czasie – zawilgoceniem czy zalaniem piwnic.

Jeśli mimo ryzyka zdecydujemy się na podpiwniczenie domu, budowanego na terenie zagrożonym zalaniem piwnic, konieczne będzie podwyższenie poziomu posadowienia, co sprawi, że budynek będzie znajdował się wyżej, niż wynika to z projektu i wpłynie niekorzystnie na jego wygląd.

Innym rozwiązaniem są również specjalne technologie izolacji piwnic, z wykorzystaniem szczelnych betonów lub specjalnych materiałów izolacyjnych. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z relatywnie wyższych kosztów budowy piwnicy.

Poziom występowania gruntów nośnych

Decyzja o głębokości posadowienia budynku zależy od tego, jak głęboko znajdują się nośne warstwy gruntu.

Gruntami o małej nośności są grunty organiczne, torfy lub namuły, plastyczne gliny, iły i luźne piaski, a także niezagęszczone grunty nasypowe, utworzone w wyniku działań człowieka. Aby wybudować dom, często należy najpierw albo wymienić taki słaby grunt, albo go wzmocnić, co może jednak znacznie podwyższyć koszty budowy.

W niektórych sytuacjach może okazać się, że tańszym rozwiązaniem będzie posadowienie budynku głębiej, na twardym, nośnym podłożu. Fachowy kosztorys prac pozwoli nam podjąć właściwą decyzję.

Głębokość przemarzania gruntu

Jeżeli budujemy dom bez podpiwniczenia, duże znaczenie dla głębokości fundamentów ma głębokość przemarzania gruntu. Fundamenty muszę się opierać w podłożu poniżej strefy przemarzania, jeśli budujemy na gruntach wysadzinowych (czyli takich, które zawierają więcej niż 10% drobnych cząsteczek, mniejszych niż 0,02 mm).

W centralnej Polsce budowa domu na gruntach niewysadzinowych, czyli wszystkich piaskach, z wyjątkiem części piasków pylastych oraz piasków gliniastych, wymaga głębokości fundamentów równej 0,5 m. Na głębokości nie mniejszej niż 1 m należy posadowić fundamenty na podłożu z iłu czy gliny.

Dom z piwnicą i bez

Na dom z piwnicą decydują się najczęściej właściciele małych działek, na których nie mam możliwości budowy dodatkowego budynku gospodarczego czy postawienia domu powiększonego o pomieszczenia gospodarcze. W innych sytuacjach, budowa piwnic może być zupełnie nieopłacalna – należy pamiętać, że zwiększa ona koszty budowy domu nawet o 30%.

Budowa piwnic wymaga zwykle fundamentów posadowionych na głębokości 2,5 – 2,8 metrów pod poziomem terenu. Jeśli posadowienie będzie płytsze, na skutek niekorzystnego poziomu wód gruntowych, konieczne będzie wyniesienie piwnicy wyżej terenu, co, jak już zostało wspomniane, wywinduje budynek do góry i będzie miało negatywny wpływ na jego wygląd.

Fundamenty domu na sąsiedniej działce

Warunki zabudowy umożliwiają niekiedy budowanie nowego domu bezpośrednio przylegającego do istniejącego budynku na sąsiedniej działce lub w niewielkiej od niego odległości. Wykopy muszą być wtedy przeprowadzanie z uwzględnieniem odpowiednich zabezpieczeń.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Jak uniknąć błędów podczas stawiania fundamentów? | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-06-25 10:49:51

[...] Budowa domu – na jakiej głębokości fundamenty? To, na jakiej głębokości powinny znajdować się fundamenty domu, uzależnione... więcej [...]

Zabezpieczenia domu przed wodą gruntową | www.Dom.pl Odpowiedz 2012-03-21 12:46:49

[...] Budowa domu – na jakiej głębokości fundamenty? To, na jakiej głębokości powinny znajdować się fundamenty domu, uzależnione jest od wielu czynników,...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa podłogowa Trójnóg Mineapolis

  • TK Lighting Kinkiet Diamond Black

  • Promocja

    Lampa nocna Minky

  • Lampa Flexi Minky 3pł.

  • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

  • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

  • TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

  • TK Lighting Lampa stołowa Pico white