Start Arrow Budowa domuArrow Budowa domu – ściany dwuwarstwowe

Budowa domu – ściany dwuwarstwowe

To rodzaj ścian zewnętrznych, które ociepla się od zewnątrz styropianem lub wełną mineralną, a następnie na warstwę ocieplenia nakłada się warstwy wykończeniowe, elewacyjne.

Do zbudowania ściany nośnej w technologii dwuwarstwowej polecane są pustaki o mniejszej grubości niż w stosowane w przypadku ścian jednowarstwowych. Poza tym występuje tu specyficzny podział funkcji między poszczególne warstwy.

sciana dwuwarstwowa

Wewnętrzna warstwa konstrukcyjna jest wykonana z materiałów o dużej wytrzymałości i masie, dzięki czemu przenosi obciążenia. Grubość warstwy izolacji wynika z założonego rozkładu temperatur w przekroju ściany i oczekiwanej izolacyjności termicznej. Warstwa elewacyjna – zewnętrzna, którą stanowi tynk lub okładzina, zabezpiecza gotowy mur i ocieplenie przed bezpośrednim działaniem warunków atmosferycznych.

Właściwe powiązanie płyt termoizolacyjnych uzyskuje się dzięki mocowaniu na klej. Kołki stosowane są głównie w przypadku ocieplania budynków wełną mineralną.

Przed mocowaniem izolacji powierzchnię ceramiczną należy oczyścić (np. wodą pod ciśnieniem), co pozwoli na jej trwałe związanie ze ścianą. Należy również pamiętać o dociepleniu węgarków – izolacja w tym rejonie nie może być większa niż szerokość ościeżnicy, ale też nie powinna być mniejsza niż 2 cm. Staranne wykonanie tego fragmentu zabezpieczy przed przemarzaniem okien i pojawieniem się pleśni na wewnętrznej powierzchni otworów okiennych.

O trwałości ścian dwuwarstwowych decyduje zastosowany system elewacyjny, od którego jednocześnie zależy także ochrona elementu najwrażliwszego – ocieplenia.

Izolacyjność cieplna ściany dwuwarstwowej zależy od grubości warstwy ocieplenia np. jeśli przy zastosowaniu pustaka Porotherm 25 P+W użyje się 10 centymetrowej warstwy ocieplenia, to wówczas współczynnik U będzie wynosił około 0,29 W/m²K .

Do budowy ścian dwuwarstwowych w asortymencie Porotherm przeznaczone są m.in.

1) Porotherm 25 P+W
porotherm 25dane techniczne:
– współczynnik przenikania ciepła  U= 1,03 W/m²K (na zwykłej zaprawie)
– wymiary: 250 x 373 x 238
– do budowy 1m² potrzeba 10,7 szt.
– masa ok. 18 kg

Zdecydowaną zaletą pustaków Porotherm 25 P+W jest ich niskie zapotrzebowanie do budowy 1m² muru oraz system łączenia poszczególnych cegieł na pióro+wpust, co eliminuje konieczność stosowania zaprawy w spoinach pionowych, czyniąc budowę szybszą i korzystniejszą ekonomicznie. Ściany wykonane z pustaków Porotherm 25 P+W doskonale komponują się pod względem wykonawczym i konstrukcyjnym z innymi ścianami (nośne wewnętrzne, działowe, akustyczne) oraz z nadprożami i stropami Porotherm.

2) Porotherm 25 Profi (murowany na cienką spoinie o gr. ok 1mm,)
porotherm 25 profidane techniczne:
– współczynnik przenikania ciepła U= 0,95 W/m²K
– wymiary:  250 x  372 x 249 (wymiary w systemie modułowym)
– do budowy 1m² ścian potrzeba  10,7 pustaków
– masa ok. 18,5 kg

Pustaki Porotherm Profi, czerpią ze sprawdzonych rozwiązań pustaków Porotherm P+W łącząc takie ich walory jak duże wymiary (do wybudowania 1m² ściany potrzeba ok. 10,7 sztuk), co zacznie przyspieszają realizację prac konstrukcyjnych oraz ciepłe połączenie na pióro+wpust, z możliwościami jakie niesie stosowanie nowoczesnych rozwiązań. Porotherm Profi to pustaki szlifowane  łączone na cienką spoinę o grubości ok. 1mm.

Istotą murowania w systemie Porotherm Profi jest:

 • łatwość i szybkość prowadzenia prac budowlanych (oszczędność 25% czasu pracy),
 • zmniejszenie ilości zaprawy potrzebnej do murowania do 80 % ,
 • zmniejszenie ilości sprzętu na budowie (m.in. silosy, sita, betoniarki)

zaś efektem jego stosowania:

 • skrócenie czasu murowania ścian,
 • niższy koszt transportu przewożonych materiałów.

Ponadto przy zastosowaniu pustaków Porotherm 25 Profi uzyskujemy poprawę izolacyjności   termicznej przy zachowaniu tej samej grubości muru.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Plafon Harmony Black

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...