Start Arrow Budowa domuArrow Budowa domu – szukamy oszczędności

Budowa domu – szukamy oszczędności

Projekt domu zazwyczaj wybieramy kierując się tym, jak duże koszty będziemy musieli ponieść w związku z jego budową. Często mamy ułatwione zadanie – w przypadku niektórych projektów wyliczone orientacyjne koszty są podane już przy wizualizacji.

Do obliczenia tych kosztów przyjmuje się pewne standardowe założenia. Liczone są one zakładając, ze użyto do tego celu materiałów o średnim standardzie oraz, że wszystkie prace zostały wykonane przez jedną firmę.

Wyliczanie kosztów budowy domu możemy podzielić na dwa etapy: wyliczanie kosztu w stanie surowym zamkniętym i w stanie deweloperskim rozszerzonym.

Pierwszy etap obejmuje wyliczanie kosztu robót ziemnych, budowy fundamentów, schodów, stropów i ścian zewnętrznych oraz dachu, a także wykonanie izolacji, montaż okien i drzwi oraz podłączenie budynku do sieci wodno-kanalizacyjnych.

W stanie deweloperskim rozszerzonym musimy doliczyć koszty związane z wykonaniem wylewki, podłączeniem instalacji sanitarnych wewnątrz budynku, oraz wykończeniem elewacji – zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Jeśli zależy nam na bardziej szczegółowym zestawieniu kosztów materiałów i robocizny (na przykład jest nam ono potrzebne do uzyskania kredytu), warto zamówić specjalnie sporządzony kosztorys inwestorski.

Główna zasada, jakie należy się trzymać planując koszty budowy domu, brzmi: nie oszczędzamy na jakości materiałów budowlanych. Jest to bowiem tylko pozorna oszczędność – możemy bowiem być bardzo szybko zmuszeni do remontu, co wygeneruje kolejne koszty. Najlepiej użyć materiałów, które są wymienione w projekcie domu. Jeśli z jakiś przyczyn jest to niemożliwe, możemy je zastąpić jedynie takimi, które nie wpłyną na wartość parametrów cieplnych przegród budowlanych.

Następna »

Dodane przez: dompl

Dodaj komentarz

Data dodania:


Marzec 2, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty