Start Arrow Budowa domuArrow Budowa domu w 2018 roku. Jak budować tanio i energooszczędnie na lata?

Budowa domu w 2018 roku. Jak budować tanio i energooszczędnie na lata?

Choć Polacy zdają sobie sprawę z zalet, jakie przynosi dom energooszczędny, ze zrozumiałych powodów wciąż jednak skupiają się na maksymalnym obniżeniu kosztów budowy. Tymczasem inwestycja w wysokiej jakości izolację zwróci się już po kilku latach, a dom nie straci na wartości rynkowej. Jak budować dom w 2018 roku, by trzy lata później jego wartość drastycznie nie spadła?

Zamiast oszczędzać na grubości i jakości izolacji, warto zrezygnować z dekoracyjnych lukarn czy fantazyjnych wykuszy. Prosta konstrukcja sprzyja tańszej budowie i niższym kosztom eksploatacyjnym. A warto pamiętać, że już w 2021 roku zacznie obowiązywać trzeci etap zmian warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać nowo budowane domy, nakładający na inwestorów obowiązek stosowania skuteczniejszej izolacji.

Dlatego już dziś warto zdecydować się na dom o ekonomicznie uzasadnionych rozwiązaniach energooszczędnych.

Projekt domu DZW DOBRY 3 CE (DOM DW1-17) - energooszczędny, energooszczędny posiadający w standardzie wentylację mechaniczną z rekuperacją

Projekt domu DZW DOBRY 3 CE (DOM DW1-17) – energooszczędny, energooszczędny posiadający w standardzie wentylację mechaniczną z rekuperacją

Budowa domu w 2018 roku a jego wartość za 3 lata

Domy jednorodzinne wybudowane przed 2014 roku, spełniające ówczesne minimalne wymagania w zakresie izolacyjności termicznej już po 3 latach znacznie straciły na wartości. Wpływ na to miało zaostrzenie przepisów dotyczących zapotrzebowania budynków na energię, które zaczęły obowiązywać w styczniu 2017 roku. Od tego momentu wszystkie nowo budowane domu musiały mieć zastosowaną skuteczniejszą izolację cieplną, co wymagało zwiększenie jej grubości lub wykorzystania materiałów izolacyjnych o niższym współczynniku przewodzenia ciepła lambda (λ).

Kolejny etap wprowadzania zmian w warunkach technicznych zaplanowany jest na 2021 rok. Wtedy wszystkie nowo budowane domy będą musiały być energooszczędne, zgodnie z dzisiejszą definicją. Zatem jeśli budowa domu w 2018 roku opierać się będzie na minimalnych wymaganiach dotyczących izolacyjności cieplnej, za kolejne 3 lata nasz dom znów stanie się mało atrakcyjną inwestycją na rynku.

Skuteczniejsza izolacja to wyższe o 3-4% koszty budowy domu. Jednak korzyści z niej płynące można zauważyć już po pierwszym rachunku za ogrzewanie. Eksperci szacują, że koszt ogrzewania domu zgodnego z wymaganiami z 2017 roku jest już o 1000 zł niższy w ciągu roku niż domu, odpowiadającego przepisom z roku 2014. Obniżenie od 2021 roku dopuszczalnego współczynnika przenikania ciepła U, określającego, jak wiele ciepła ucieka z domu na zewnątrz, do 0,20 W/m2K (z 0,23 W/m2K obowiązującego od 2017 roku) sprawi, że dom będzie zużywał jeszcze mniej energii, więc koszty eksploatacji będą jeszcze niższe. 

Ponadto warto pamiętać, że grubsza izolacja bądź wykonana z wyższej jakości materiałów ma duży wpływ również na redukcję hałasu oraz zwiększenie bezpieczeństwa ogniowego domowników.

Cieplejsze okna – czy we wszystkich wnętrzach powinny być okna energooszczędne?

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych dotyczą nie tylko przegród budowlanych, ale i stolarki w nowo budowanych domach. Zatem i nowe okna będą musiały charakteryzować się podwyższonymi parametrami izolacyjnymi. 

Producenci okien już dziś oferują rozwiązania energooszczędne, promując ciepłe okna o współczynniku U znacznie niższym niż ten minimalnie wymagany, a nawet niższy od planowanego na 2021 rok. Tu jednak należy zwrócić uwagę na granicę opłacalności i pamiętać, że okna nie we wszystkich pomieszczeniach muszą być wysoce energooszczędne.

W domach energooszczędnych duże przeszklenia planuje się wyłącznie na stronie południowej, skąd przez cały dzień dochodzi najwięcej światła słonecznego. Zatem okna o wartości współczynnika przewodzenia ciepła U wynoszącej 0,9 W/m2K (co odpowiada przepisom planowanym na 2021 rok) są w zupełności wystarczające. Na północnej elewacji natomiast warto w ogóle zrezygnować z przeszkleń bądź zdecydować się na okna wysoce energooszczędne, które zabezpieczą wnętrza przed wychłodzeniem. Od północy bowiem dochodzi do największych strat ciepła.

Dlatego też dobre projekty domów przewidują na północnej elewacji usytuowanie pomieszczeń gospodarczych i/lub garażu, który stanowi dodatkowy bufor cieplny chroniący pomieszczenia mieszkalne przed chłodem i wiatrem z północy. Natomiast południowa lub południowo-zachodnia część przeznaczona jest na przestronną strefę wypoczynkową ze słonecznym salonem.

Projekt domu SD SUMATRA A CE (DOM SD1-57) - energooszczędny, spełniający wymagania WT2021

Projekt domu SD SUMATRA A CE (DOM SD1-57) – energooszczędny, spełniający wymagania WT2021

Jaki projekt domu będzie atrakcyjną inwestycją?

Planując budowę domu w 2018 roku, warto wyprzedzić obowiązujące wymagania i wybrać projekt, który dziś spełnia zaostrzone przepisy. Architekci już teraz udostępniają gotowe projekty domów o podwyższonych parametrach cieplnych, spełniające wymagania WT2021. Warto także pamiętać, że każdy projekt na etapie adaptacji można dostosować do zmieniającego się prawa.

Architekci adaptujący opracowują nowe założenia dotyczące izolacyjności przegród budowlanych, zwiększając grubość izolacji i/lub proponując materiały o niższym współczynniku lambda. Tu warto zwrócić uwagę na różnice cechujące materiały izolacyjne. Produkty, których współczynnik lambda, czyli deklarowana przez producenta wartość współczynnika przewodzenia ciepła, jest wysoki wymagają wykonania z nich znacznie grubszej izolacji. Konsekwencją tego jest negatywny wpływ na wygląd budynku czy zbyt mała ilość światła dziennego przedostającego się do wnętrza. Wełna czy styropian o niskim współczynniku przewodzenia ciepła lepiej izolują, zatem i grubość ocieplenia może być mniejsza.

Wybierając projekt domu sprzyjający energooszczędności, a co za tym idzie, będący atrakcyjniejszą inwestycją finansową, warto również zwrócić uwagę na jego konstrukcję, niwelującą ryzyko powstawania nieszczelności, przez które ciepło ucieka na zewnątrz.

Projekt domu SD Acapulco B CE (DOM SD2-12) - energooszczędny, spełniający wymagania WT2021

Projekt domu SD Acapulco B CE (DOM SD2-12) – energooszczędny, spełniający wymagania WT2021

Żadna izolacja nie będzie skuteczna, jeśli jej montaż nie będzie minimalizował liczby mostków cieplnych. Dlatego też bardzo istotny jest wybór profesjonalnej ekipy budowlanej oraz projektu, który jest charakterystyczny dla budownictwa energooszczędnego.

Projekty domów energooszczędnych cechuje prosta, zwarta bryła zaplanowana w kształcie prostokąta lub kwadratu. Pozbawiona jest dodatkowych elementów dekoracyjnych, jak lukarny czy wykusze, a pokrywa ją prosty w budowie dach dwuspadowy. Nie bez znaczenia są także instalacje, sprzyjające energooszczędności, jak wentylacja mechaniczna czy wspierające ogrzewanie kolektory słoneczne.

Co istotne, oszczędna konstrukcja projektu zmniejsza jego koszty budowy. Oszczędności warto więc przeznaczyć na lepszą izolację. Inwestycja ta zwróci się już po kilku latach, w postaci niższych rachunków za ogrzewanie, a nasz dom będzie miał znacznie wyższa wartość rynkową niż ten, wybudowany z zastosowaniem minimalnych wymagań.

Prosty i tani w budowie projekt domu DZW Dostępny 4 CE (DOM DW1-86)

Prosty i tani w budowie projekt domu DZW Dostępny 4 CE (DOM DW1-86)

Następna »

Autor: Marta Hawrylak
Projekty: Pracownia projektów DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 16, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

zosia Odpowiedz 2018-09-27 12:38:57

Budowa domu to trudna inwestycja, wie to każdy, kto się podjął. Współpraca z fachowcami ułatwia to zadania. Dlatego ja podczas kupowania materiałów radziłam fachowców w MSM Wrocław. Całe to przedsięwzięcie było dzięki nim łatwiejsze.

Ela Odpowiedz 2018-04-19 09:59:23

Świetny artykuł! dom możesz tanio urządzić, kupując meble w mirjan24.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Plafon ISLA

  • Pinja lampka ze ściemniaczem dotykowym

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • TK Lighting Lampa Wisząca Harmony Black 3pł.

  • Lampa wisząca Luna Biała

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu