Start Arrow Budowa domuArrow Budowa domu zabezpieczona przed zimą

Budowa domu zabezpieczona przed zimą

Przed nami kilka najchłodniejszych miesięcy. Co zrobić, żeby rozpoczęta budowa przetrwała ten okres bezpiecznie i nie zaskoczyła inwestora szkodami powstałymi na skutek działania złych warunków atmosferycznych?

Jest kilka podstawowych czynności, które powinny zostać na budowie wykonane późną jesienią.

1. Fundamenty

Prawidłowa izolacja ścian fundamentowych ma kluczowe znaczenie dla domu. Najlepiej jak budynek przed nastaniem zimy ma już wykonaną hydroizolację i izolację termiczną ścian fundamentowych.

Izolację można zarówno pozostawić jako otwartą lub wykonać wszystko „na gotowo” (patrz zdjęcie obok). Jeśli izolacja pozostanie otwarta, to należy zabezpieczyć ją odcinając wszystkie możliwe drogi zawilgocenia zaizolowanych elementów budynku.

(Prawidłowo zaizolowany i docieplony fundament, fot. SOLBET)

2. Ściany

Przerywając prace na zewnątrz budynku na okres zimowy wielu inwestorów martwi się
o to, jak w trudnych warunkach poradzą sobie ściany bez tynków. Kiedyś cykl budowy nie był tak krótki jak obecnie. Normalnym zjawiskiem było tak zwane sezonowanie, czyli pozostawianie budynków niewykończonych, aby wilgoć technologiczna mogła swobodnie z niego ujść. Ścianom na pewno nie zaszkodzą opady deszczu i śniegu – nawet obfite nie są w stanie w znaczny sposób podnieść ich wilgotności. Ważne jest tylko to, by nie spływała na nie woda z dachu, ponieważ takiego stanu rzeczy nie wytrzyma żaden materiał ścienny.

3. Dach

Najgroźniejsza dla ścian jest woda spływająca z dachu. Najczęściej spadzista powierzchnia dachu i intensywne opady powodują, że ściekająca z niego woda ma siłę mocnego potoku. Ważne jest zamontowanie orynnowania i rur spustowych tak, aby skutecznie odprowadzały wodę opadową.

4. Otwory okienne i drzwiowe

Jeśli nie wstawiliśmy stolarki, trzeba zabezpieczyć otwory okienne i drzwiowe za pomocą desek, folii lub ułożonych na sucho materiałów ściennych (cegły, bloczki, pustaki). Jeśli decydujemy się na wstawienie okien, to należy zostawić je przez zimę w pozycji rozszczelnionej. Pozostawienie szczelin lub tzw. „mikrouchyłów” pozwoli na wentylację budynku.

(Budynek dobrze zabezpieczony na zimę, fot. SOLBET)

5. Wnętrze budynku

Zimą korzystnym jest utrzymanie wewnątrz budynku kilkunastostopniowej temperatury, która umożliwi kontynuację powolnego wysychania budynku z wilgoci technologicznej. Dlatego też będąc na etapie stanu surowego zamkniętego warto okres zimowy wykorzystać na prowadzenie robót wewnętrznych (ściany działowe, instalacje, okładziny).

6. Budynek bez dachu

Zdaniem eksperta – Tomasz Rybarczyk, inżynier budowlany, product manager SOLBET:
Najmniej korzystna sytuacja jest wtedy, gdy budynek musi pozostać na zimę bez konstrukcji i pokrycia dachu. Nie ma możliwości skutecznego zabezpieczenia takiej budowy. Wilgoć penetruje wszystkie miejsca w budynku. Jeśli złapie mróz i przez dłuższy czas utrzymują się temperatury ujemne, to nie ma sensu jeździć na budowę i odśnieżać. Jednak w momencie, kiedy lód i śnieg zaczynają topnieć, wtedy warto systematycznie usuwać możliwie jak najwięcej źródeł zawilgocenia (na przykład odśnieżyć stropy i usunąć wodę z niższych kondygnacji).

Prawidłowe zabezpieczenie budynku na okres zimowy nie jest bardzo pracochłonne, a może oszczędzić wielu kłopotów i dodatkowych kosztów.

Pan Tomasz Rybarczyk jest ekspertem na naszym Forum Budowlanym.
Zapraszamy do dyskusji.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Plafon Harmony Black

 • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

 • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

 • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

 • Promocja

  ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...