Start Arrow InstalacjeArrow Budowa studni – o czym pamiętać?

Budowa studni – o czym pamiętać?

Posiadanie własnej studni to dobre rozwiązanie, w przypadku, kiedy Twoja działka nie ma dostępu do sieci wodociągowej. O czym warto pamiętać, chcąc wybudować własną studnię? Oto kilka naszych wskazówek…

Najważniejsze w przypadku budowy studni jest jej prawidłowe usytuowanie na działce.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury istnieją określone warunki usytuowania studni na działce budowlanej. W związku z powyższym odległość studni, dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi powinna wynosić – licząc od osi studni – co najmniej:

  • do granicy działki – 5 m;
  • do osi rowu przydrożnego – 7,5 m;
  • do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń – 15 m;
  • do najbliższego przewody rozpuszczającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód – 30 m;
  • do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozpuszczającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego – 70 m.

Co więcej, odległość studni powinna wynosić nie mniej niż 5 m od granicy działki.

Decydując się na budowę studni, należy zastanowić się nad jej sposobem budowy. Do wyboru mamy: studnię kopaną lub studnię wierconą. Poniżej przedstawiamy warunki budowy poszczególnych studni.

Studnia kopana

Powołując się na ww. Rozporządzenie, należy pamiętać, że studnia kopana powinna być wykonana z materiałów nieprzepuszczalnych, które nie wpłyną negatywnie na jakość wody pitnej. Ponadto, złącza elementów obudowy studni kopanej powinny być należycie uszczelnione.

Budując studnię z betonowych kręgów, należy zadbać o to, aby były one spoinowane od wewnątrz na całej wysokości studni, a od zewnątrz do głębokości co najmniej 1,5 m od poziomu terenu.

Studnia kopana, niewyposażona w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,9 m od poziomu terenu oraz być zabezpieczona trwałym  i nieprzepuszczalnym przykryciem, ochraniającym wnętrze studni i urządzenia do czerpania wody. Jeśli zaś studnia jest wyposażona w urządzenia pompowe, musi mieć wysokość co najmniej 0,2 m od poziomu terenu. Co więcej, jej przykrycie powinno być dopasowane do obudowy i wykonane z materiału nieprzepuszczalnego oraz mieć nośność odpowiednią do przewidywanego obciążenia.

Nie należy też zapomnieć o utwardzeniu terenu, który otacza studnię. Teren należy pokryć utwardzoną nawierzchnią, ze spadkiem 2%, w kierunku zewnętrznym.

Studnia wiercona

Jeśli zdecydujesz się na budowę studni wierconej to, podobnie jak w przypadku studni kopanej, pamiętać należy o utwardzeniu terenu wokół studni. Ponadto, przejście rury studziennej przez nawierzchnię utwardzoną musi być dodatkowo uszczelnione.

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty