Start Arrow OgródArrowMała architektura, taras i ogród zimowyArrow Budujemy basen w ogrodzie

Budujemy basen w ogrodzie

Basen to nie tylko ozdoba ogrodu, ale także oaza spokoju i miejsce ukojenia w upalne dni. Jest także ważnym miejscem dla osób, które pragną prowadzić aktywny tryb życia, a na dojazdy do klubów sportowych po prostu nie mają czasu. Modne stały się także przyjęcia w okolicy basenów.

Wszystkie te elementy wpłynęły na stały wzrost zainteresowania posiadaniem własnego basenu w miejscu tradycyjnych trawników. Kiedy zdecydujemy się na taką inwestycję, od czego powinniśmy zacząć?

Jedną z pierwszych decyzji jest wybór miejsca. Basen nie może znajdować się w pobliżu drzew, ponieważ opadające liście i gałęzie szybko zanieczyszczą akwen. Ze względu na łatwy dostęp do instalacji wodnej, basen powinien być usytuowany w pobliżu domu, a zarazem z dala od sporych korzeni, które uniemożliwią nam wykonanie takiego kształtu i głębokości, jakie zaplanowaliśmy. Należy też pamiętać, aby basen był w miejscu, które przez większość dnia jest nasłonecznione.

Drugim istotnym elementem jest wybór materiałów, z których basen ma zostać zbudowany. Nieckę można wykonać zarówno z betonu zbrojonego, który jest bardzo trwały, jak i z żywic poliestrowych oraz z blachy stalowej. Basen można też wykonać w systemie szwedzkim, gdzie drewniany szkielet wzmocniony jest metalowymi częściami.

Trzecim niezwykle istotnym elementem jest wykończenie basenu. Spełnia ono nie tylko funkcję ozdobną, stanowi także barierę chroniącą zbiornik przed zanieczyszczeniami. Materiał, z którego będzie wykonany obszar znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie wody, jest bardzo ważna kwestią. Podstawą jest tutaj bezpieczeństwo oraz trwałość materiału i odporność na stały kontakt z wodą.

Zarówno wykończenie basenu, jak i pomost musi być bardzo odporne na wilgoć oraz na wysuszanie promieniami słonecznymi, co w przypadku stosowanego do niedawna naturalnych desek prowadziło do poważnych uszkodzeń, wiążących się z koniecznością częstej i kosztownej wymiany – mówi Eugeniusz Kandulski, wykonawca specjalizujący się w budowie tarasów.

Optymalną alternatywą dla drewna wydają się być w tym przypadku deski z kompozytu włókien bambusowych i polimerów, do złudzenia przypominające naturalne drewno. Materiał ten stosowany głównie jako system tarasowy, idealnie sprawdza się jako wykończenie basenów.

Składa się w 60 % z włókien bambusowych, w 30% z polimerów oraz w 10% ze środków wiążących – dzięki takiemu połączeniu oraz technologii wykonania, materiał ten jest niezwykle wytrzymały i bezpieczny, gdyż posiada antypoślizgową powierzchnię i co najważniejsze nie ma drzazg – mówi Marcin Kołpowski, prezes firmy EccoWood, producenta systemów tarasowych.

(fot. EccoWood)

(fot. EccoWood)

(fot. EccoWood)

(fot. EccoWood)

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród

Obejrzyj zdjęcia domowników