Start Arrow OgródArrow Budujemy oczka wodne. Poradnik krok po kroku

Budujemy oczka wodne. Poradnik krok po kroku

Któż nie marzy o urokliwym zakątku we własnym ogrodzie? Przydomowa oaza będzie idealnym miejscem wypoczynku po całym dniu pracy. Warto zadbać o ciekawą aranżację ogrodu i stworzenie atmosfery, która będzie sprzyjać wypoczynkowi. Jednym z takich elementów jest oczko wodne. Słuchanie szumu wody, wpatrywanie się w delikatnie falującą taflę wody z pewnością ukoi nerwy i pozwoli odetchnąć po pracy. Tylko jak wykonać oczko wodne samemu – i czy to w ogóle możliwe? 

Oczko wodne, nawet najmniejszych rozmiarów, może nam przynieść dużo satysfakcji. fot. mat.pras.DOM.pl

Oczko wodne, nawet najmniejszych rozmiarów, może nam przynieść dużo satysfakcji. fot. mat.pras.DOM.pl

Czy oczko wodne sprawdzi się w każdym ogródku?

Wiele osób marzy o oczku wodnym w ogrodzie. Jeszcze więcej obawia się, że ze względu na niewielką powierzchnię terenu, nie mogą pozwolić sobie na realizację swojego marzenia. Z pewnością okazałe oczka wodne wyglądają efektownie w ogrodzie, ale zapewniamy, że nieduże oczka wodne mają w sobie sporo uroku. Zatem do dzieła!

Prace nad oczkiem wodnym najlepiej zacząć od projektu, określenia wielkości i kształtu zbiornika. Wybierz też odpowiednie miejsce w ogrodzie dla oczka wodnego. Najlepiej takie, w którym oczko nie będzie przeszkadzać w poruszaniu się po terenie. Przy wyborze lokalizacji oczka wodnego warto wziąć też pod uwagę nasłonecznienie miejsca. Zbyt duże nasłonecznienie może sprzyjać rozwijaniu się glonów. Jeżeli to możliwe, to warto unikać lokalizacji oczka w bezpośrednim sąsiedztwie drzew liściastych. Opadające do wody liście spowodują jej zanieczyszczenie. 

Oczko wodne – projekt i jego realizacja

Kształt oczka wodnego zależy wyłącznie od Ciebie – może być owalne, okrągłe lub o nieregularnych kształtach. Kiedy już określisz cechy oczka wodnego, ustalisz wymiary i znajdziesz dogodną lokalizację, czas przejść do praktyki. Najpierw trzeba wybrać materiał uszczelniający brzegi i dno oczka. Najpopularniejszym wyborem jest specjalna folia do oczek wodnych – pamiętaj, żeby przy zakupie dodać około 15 cm na wykonanie zakładek przy brzegach. 

Przystępując do budowy oczka wodnego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego lokalizację. fot. mat.pras.DOM.pl

Przystępując do budowy oczka wodnego należy przede wszystkim wziąć pod uwagę jego lokalizację. fot. mat.pras.DOM.pl

Żeby uniknąć późniejszych poprawek, trzeba wykonać solidny i stabilny wykop. Podczas prac nad oczkiem wodnym, pamiętaj, aby krawędzie wykopu były uformowane pod odpowiednim kątem. Wówczas uniknie się osuwania się gruntu i zapadania się brzegów oczka. Nie zapomnij o kilku wgłębieniach w dnie – w ostatnim etapie umieść w nich doniczki z roślinami wodnymi. Wykopany dół trzeba koniecznie oczyścić z kamieni, korzeni i innych elementów, które mogłyby uszkodzić folię i tym samym zmniejszyć szczelność zbiornika. 

Następnym krokiem w budowie oczka wodnego będzie wykończenie brzegu. Mocowanie folii na brzegach najlepiej wykonać przy pomocy dużych kamieni, które wzmocnione są zaprawą cementową. Formując brzegi, pamiętaj o tym, by były odpowiednio wyprofilowane – tak by zwierzęta korzystające z oczka wodnego mogły łatwo się z niego wydostać. Folia na brzegach powinna być szczelnie przykryta żwirem i kamieniami. To uchroni folię przed uszkodzeniem od promieni słonecznych i stworzy ładne wykończenie brzegu. 

Jakie wybrać rośliny do oczka wodnego? 

Podczas budowy oczka wodnego nie zapomnij o roślinności! Flora otaczająca zbiornik wodny ma kilka zalet. Obsadzenie brzegu oczka wodnego pozwala na umocnienie krawędzi i konstrukcji zbiornika. Odpowiednio dobrane rośliny do oczka wodnego sprawią, że będzie ono wyglądało znacznie bardziej naturalnie. W pobliżu oczka wodnego idealnie sprawdzą się rośliny lubiące podmokłe i wilgotne podłoże. Przepięknie będą prezentować się tataraki, różnego rodzaju trawy, kosaćce. Jeżeli planujesz zbudować oczko o większych rozmiarach, możesz zdecydować się na lilie wodne – kiedy kwitną, są najpiękniejszą ozdobą ogrodu!

Niekwestionowaną królową wodnych ogrodów jest lilia wodna. fot. mat.pras.DOM.pl

Niekwestionowaną królową wodnych ogrodów jest lilia wodna. fot. mat.pras.DOM.pl

Otoczenie oczka wodnego mogą tworzyć nie tylko rośliny. Jeżeli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca, warto pomyśleć o kaskadzie z kamieni, która będzie się łączyć z kamienistym brzegiem. Wybierz efektowne kamienie, które będą ozdobą. Przestrzeń między kamieniami będzie idealnym miejscem do posadzenia roślinek. Lubisz szum wody? Dzięki zamontowanej pompce stworzysz urokliwą kaskadę wodną. Łagodnie spływający po kamieniach strumień wody z pewnością doda uroku i uatrakcyjni przestrzeń ogrodu. 

Jak dbać o oczko wodne?

Budowa oczka wodnego i prawidłowe wykonanie jego konstrukcji to dopiero połowa sukcesu. Równie ważna jest systematyczna pielęgnacja oczka wodnego. Kontroluj na bieżąco stan oczka wodnego – wyławiaj glony, liście i inne zanieczyszczenia, aby uniknąć zabrudzenia wody. Bardzo istotne są prace sezonowe związane z konserwacją oczka. Należy oczyścić systemy filtrujące, sprawdzić ich działanie, przesadzić zbyt gęsto rosnące rośliny i wymienić część wody. Tak pielęgnowane oczko wodne będzie efektownie się prezentować przez wiele sezonów!

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 31, 2018
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty