Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Budynek gospodarczy na mieszkalny

Budynek gospodarczy na mieszkalny

W jaki sposób przekwalifikować budynek gospodarczy na mieszkalny? Czy potrzebne będzie pozwolenie na budowę?

Budynki gospodarcze spełniają kilka funkcji. Najczęściej służą gospodarstwom rolnym czy przydomowym działalnościom gospodarczym. Niewielkie gabarytowo mogą stać się przydatnym magazynem, schowkiem, szczególnie, gdy projekty domów jednorodzinnych nie przewidują pomieszczeń gospodarczych. Duże natomiast adaptuje się na budynki handlowo-usługowe.

Jeżeli budynek gospodarczy istnieje koło domu jednorodzinnego, często może stać się jego częścią mieszkalną. Pomieszczenia dla gości czy osobny budynek dla dorastającego i chcącego się usamodzielnić dziecka to najczęstszy powód adaptacji z funkcji gospodarczą na mieszkalną.

Przeczytaj, jak ulokować budynek gospodarczy na działce

Aby przekwalifikować budynek gospodarczy w całości lub jego części na mieszkalny w pierwszej kolejności należy zapoznać się z warunkami, jakie stawia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Z planu dowiemy się, czy na teren, na którym stoi budynek, może pełnić funkcję mieszkalną. Większość gmin nie ma jednak uchwalonego miejscowego planu.

Przeczytaj, jak czytać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

Jeżeli taka sytuacja dotyczy i naszej inwestycji, konieczne będzie uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. We wniosku o wydanie warunków zabudowy musimy określić, jakie zmiany w budynku będą konieczne, by zaadaptować go na mieszkanie.

Jeśli z powyższych dwóch dokumentów wynikać będzie możliwość przekwalifikowania budynku, kolejnym krokiem będzie konieczność przygotowania projektu, gdzie przedstawiony będzie szczegółowy zakres zmian. Projekt może sporządzić wyłącznie uprawniony architekt na podstawie inwentaryzacji budynku gospodarczego lub jego części, którą chcemy przekwalifikować oraz ekspertyzy technicznej konstrukcji i elementów budynku.

To, czy konieczne będzie pozwolenie na budowę zależy od zakresu zmian, jakie będziemy musimy przeprowadzić. Prawo Budowlane określa jakie roboty budowlane wymagają pozwolenia na budowę, jakie należy zgłosić, a jakie zwolnione są z formalności. Adaptacja budynku gospodarczego na cele mieszkalne nie może być raczej uznana za remont, który wymaga jedynie zgłoszenia. Według Prawa Budowlanego remont to wykonanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji (z dopuszczeniem użycia wyrobów budowlanych innych niż w stanie pierwotnym).

Większość prac, które należy wykonać, czyli np. budowa ścian, wykonanie otworów okiennych, przeprowadzenie instalacji kwalifikuje się do przebudowy, na którą konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę.

Jeżeli projekt budowlany przygotowany przez architekta nie jest skomplikowany, urząd wydający pozwolenie na budowę może w decyzji zwolnić nas z obowiązku zatrudnienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Standardową formalnością jednak będzie zawiadomienie o rozpoczęciu robót inspektorat budowlany na co najmniej siedem dni przed ich rozpoczęciem.

Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych, konieczne będzie zgłoszenie o zmianie przeznaczenia budynku. Brak takiego zgłoszenia naraża nas na uznanie zaadaptowanego budynku za samowolę budowlaną. Zgłoszenie składa się w starostwie, określając w nim obecny i przyszły stan budynku. Dopiero po 30 dniach od dnia zgłoszenia, jeżeli starostwo nie wyda sprzeciwu, można przystępować do prac.

Przeczytaj, co uznawane jest za samowolę budowlaną?

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


styczeń 27, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo