Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Budynek gospodarczy przy domu

Budynek gospodarczy przy domu

Jeżeli tylko powierzchnia działki na to pozwala, warto postawić dodatkowy budynek gospodarczy i to nie tylko jeśli prowadzimy gospodarstwo rolne. Szczególnie w domach parterowych trudno jest wydzielić pomieszczenie na składowanie czy magazynowanie różnych przedmiotów. Budynek gospodarczy to idealne miejsce na narzędzia ogrodowe, niewielki warsztat przydomowy czy składzik na rowery i inne sezonowe wyposażenia.

Jeżeli projekt budynku gospodarczego nie przekracza powierzchni 25 mkw, jest parterowy i wolno stojący, nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę. Zamiar budowy wystarczy jedynie zgłosić do starosty czy prezydenta. Jeżeli na działce budujemy więcej niż jeden budynek gospodarczy, a ich łączna powierzchnia przekroczy 50 mkw, potrzebne będzie pozwolenie na budowę.

Do budowy możemy przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu, pamiętając że na rozpoczęcie robót mamy 2 lata.

Projekty budynków gospodarczych muszą być usytuowane na działce zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (DzU z 2002 r. nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Dotyczy to zarówno odległości od budynku mieszkalnego, odległości od granicy sąsiedniej działki, jak i odległości od budynku mieszkalnego na sąsiedniej działce.

Budynek gospodarczy poniżej 25 mkw nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę (np. projekt BR-143 ma 15 mkw, przeznaczony jest do przechowywania narzędzi ogrodniczych i wyposażenia ogrodowego. posiada garaż na mały traktor-kosiarkę oraz pomieszczenie magazynowe.)

Odległość od domu jednorodzinnego

Planując budynek gospodarczy na tej samej działce, na której stoi już dom jednorodzinny, musimy wziąć pod uwagę warunki dotyczące ochrony budynku przed zacienieniem, o których mowa w ww. rozporządzeniu. Nie możemy więc tak usytuować budynku, by rzucał cień na dom i ograniczał dostęp do naturalnego światła.

Odległość budynku gospodarczego od granicy sąsiedniej działki

Tu również przepisy określa ww. rozporządzenie, które stanowi, że budynek nie może być usytuowany w odległości bliższej niż:

  • z otworami okiennymi lub drzwiowymi – 4 m,
  • bez otworów okiennych lub drzwiowych – 3 m

Bliższe usytuowanie budynku jest możliwe, ale tylko przy spełnieniu następujących warunków:

  • w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, jeżeli zezwala na to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy – 1,5 m
  • w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, jeżeli działka ma szerokość mniejszą niż 16 m – 1,5 do 3 m
  • w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych, jeżeli długość tego budynku jest mniejsza niż 5,5 m, a wysokość mniejsza niż 3 m – bezpośrednio przy granicy lub w odległości 1,5 m

Odległość od budynku na sąsiedniej działce

Jeżeli na sąsiedniej działce stoi budynek mieszkalny, budynek zamieszkania zbiorowego lub użyteczności publicznej bądź wydane jest pozwolenie na budowę, budynek gospodarczy możemy usytuować w odległości nie mniejszej niż 8 m ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 27, 2012
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty