Start Arrow Finanse i prawoArrow Budżet domowy we wrześniu: jak ocenić wartość ubezpieczenia szkolnego?

Budżet domowy we wrześniu: jak ocenić wartość ubezpieczenia szkolnego?

Suma kilkudziesięciu złotych wydaje się niezbyt wygórowaną w zmian za bezpieczeństwo dziecka przez cały rok. Z pewnością pomyśli tak wielu rodziców, którzy już we wrześniu staną przed wyborem zakupu szkolnej polisy. Czy jednak ubezpieczenie takie daje faktyczną ochronę przed następstwami nieszczęśliwych wypadków? Eksperci podpowiadają, na co zwrócić uwagę podczas oceny oferty i przypominają, że korzystanie z niej nie jest obowiązkowe.

Wypadki, którym ulegają najmłodsi, mają miejsce nie tylko w szkolnych murach lub w drodze do domu.

Wypadki, którym ulegają najmłodsi, mają miejsce nie tylko w szkolnych murach lub w drodze do domu.

O konieczności wykupienia ubezpieczenia rodzice zwykle dowiadują się od dzieci, które przynoszą karteczkę ze szkoły lub od  nauczyciela, podczas pierwszego zebrania. Najczęściej podana jest jedynie informacja o niezbędnych opłatach, natomiast rzadziej rodzice informowani są o zakresie ochrony czy sumie ubezpieczenia. Tymczasem mają oni prawo zarówno do wglądu w warunki ubezpieczenia, jak i do rezygnacji z takiej oferty. Zanim jednak podejmiemy decyzję, czy zapłacić te 35-50 zł, czy też odrzucić propozycję, powinniśmy ocenić jej przydatność.

Tanie ubezpieczenie = niskie odszkodowanie

W pierwszej kolejności sprawdźmy sumę ubezpieczenia. Im będzie ona wyższa, tym lepiej, zwykle jednak  wynosi ok. 10 – 12 tys. zł. Oznacza to, że odszkodowanie, które otrzymamy w przypadku najczęstszych wypadków, takich jak skręcenia czy złamania, będzie niewielkie i może nie pokryć kosztów leczenia wynikających z urazu. Zwykle jest ono wyliczane na podstawie tabeli procentowanego uszczerbku na zdrowiu. Jedynie w przypadku 100% uszczerbku na zdrowiu lub śmierci osoby ubezpieczonej będziemy mogli liczyć na pełne odszkodowanie (w omawianym przypadku – 10 – 12 tys. zł). Natomiast w sytuacji, gdy utrata zęba czy zwichnięcie będą ocenione na 2%, otrzymamy zaledwie 200 – 240 zł.

Małgorzata Skibińska, ekspert Avivy:
Mając możliwość wyboru wariantu ubezpieczenia, oceńmy który z nich wypada dla nas korzystniej. Porównajmy grupową polisę szkolną z ofertą indywidualną. Nierzadko dopłacając np. 20 złotych uda nam się uzyskać ubezpieczenie o znacznie większej sumie. Należy też pamiętać, że w przypadku ubezpieczeń NNW świadczenia często się kumulują. Jeśli więc wykupimy ubezpieczenie szkolne i  polisę indywidualną, a naszemu dziecku coś się stanie, wtedy otrzymamy odszkodowanie z obu polis.

Wypadki poza szkołą

Wypadki, którym ulegają najmłodsi, mają miejsce nie tylko w szkolnych murach lub w drodze do domu. Dlatego oceniając przydatność polisy, sprawdźmy również zakres ubezpieczenia: to, czy obowiązuje ono przez cały rok i czy dotyczy także zdarzeń mających miejsce w domu, na podwórku albo w czasie zajęć pozaszkolnych. Ten ostatni przykład jest szczególnie istotny w przypadku dzieci aktywnych sportowo.

Małgorzata Skibińska, ekspert Avivy:
Jeśli nasza pociecha trenuje karate lub jest członkiem drużyny piłkarskiej i startuje w zawodach, to najczęściej szkolna polisa grupowa nie obejmie wypadków, które zaszły w czasie treningów albo na turnieju. Sprawdźmy również, czy ubezpieczenie jest ograniczone terytorialnie. W przeciwnym wypadku, rodzinny urlop lub wycieczka szkolna za granicę będą wymagały dodatkowego zabezpieczenia.

Polisa skrojona jak szkolny mundurek

Jeśli uznamy, że proponowana polisa nie odpowiada naszym wymaganiom, nie musimy z niej korzystać i opłacać składki. Nie powinniśmy jednak bagatelizować ryzyka i w ogóle rezygnować z ubezpieczenia. W polskich szkołach każdego roku dochodzi bowiem do kilkudziesięciu tysięcy wypadków. Zamiast polisy grupowej możemy zdecydować się na ofertę indywidualną, która, co prawda, może okazać się trochę droższa, jednak będzie lepiej odpowiadać naszym potrzebom.

Małgorzata Skibińska, ekspert Avivy:
Każde dziecko jest inne i ma odmienne wymagania, i to właśnie one powinny być głównym kryterium wyboru. Młody sportowiec jest narażony na inne ryzka niż np.  dziecko miewające silne ataki alergii. Czasem, aby zadbać o malucha, możemy też np. dopisać go do naszej polisy medycznej i w ten sposób móc skorzystać z pomocy prywatnych placówek ochrony zdrowia. Jeśli posiadając  ubezpieczenie na życie, mamy też Kartę Dużej Rodziny, to w wybranych firmach uzyskamy zniżkę lub nawet darmowe ubezpieczenie NNW dziecka. Gdy natomiast pod naszą opieką znajduje się mały urwis, a korzystamy z ubezpieczenia OC w życiu prywatnym, możemy uniknąć kosztów np. wymiany wybitych szyb czy naprawy uszkodzonego roweru szkolnego kolegi, poprzez dopisanie dziecka do naszej polisy.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 24, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Nowoczesny Plafon Kantoor White

 • Lampa sufitowa WEST WHITE 5xGU10

 • Promocja

  Lampa podłogowa Trójnóg Awena czarna

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena Granatowa

 • Lampa wisząca Roma Mix

 • Żyrandol Bartez 3pł Black

 • Kinkiet Diamond Black TK Lighting