Start Arrow Finanse i prawoArrow Ceny mieszkań: ile trzeba zarabiać, żeby móc kupić mieszkanie 55 mkw?

Ceny mieszkań: ile trzeba zarabiać, żeby móc kupić mieszkanie 55 mkw?

W marcu średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło aż 4 577 zł brutto. To, ile tak naprawdę zarabiają przeciętni Polacy, lepiej obrazuje jednak mediana, która wyniosła ok. 2617 zł „na rękę”. Z wyliczeń Expandera wynika, że w części polskich miast para o takich dochodach nie będzie w stanie bezpiecznie skredytować zakupu mieszkania o popularnej powierzchni 55 m2. W Warszawie potrzebny jest do tego dochód wynoszący aż 8 075 zł.

Banki zwykle godzą się udzielić kredytu, jeśli jego rata nie będzie przekraczała 40% dochodu wnioskodawców. Biorąc jednak pod uwagę, że obecnie mamy najniższe stopy procentowe w historii, to lepiej nie przesadzać z kwotą zadłużenia i nie wykorzystywać swojej zdolności kredytowej do maksimum. Za kilka lat raty kredytów mogą być bowiem istotnie wyższe niż obecnie. Dlatego też w naszych wyliczeniach przyjęliśmy dwa warianty – bezpieczniejszy, w którym rata wynosi 25% dochodu i taki, w którym jest to 33% dochodu.

Z raportów Amron-Sarfin wynika, że Polacy najchętniej kupują mieszkania o powierzchni ok. 55 m2. Choć pensje rosną, to niestety w większości analizowanych przez nas miast para o przeciętnych[1] dochodach nie będzie w stanie kupić takiego mieszkania w wariancie bezpiecznym. Najgorzej jest w Warszawie, w której aby rata nie przekroczyła 25% dochodu, łączne zarobki pary muszą wynieść nieco ponad 8000 zł netto. Najlepiej wygląda natomiast sytuacja w Zielonej Górze, gdzie wystarczy dochód w wysokości nieco ponad 4000 zł netto.

Gdy złagodzimy kryteria i zgodzimy się na to, że rata pochłonie jedną trzecią pensji, to problem pozostaje nadal w dwóch miastach – Warszawie oraz Gdyni. Wymagany dochód wyniesie tam odpowiednio 6 117 zł i 5 552 zł, czyli więcej niż w przypadku naszej przykładowej pary o przeciętnych dochodach. To jednak nie oznacza, że w ogólne nie będą w stanie kupić takiego mieszkania. Dla przykładu, jeśli zaryzykują zaciągniecie kredytu, którego rata wyniesie aż 39% dochodu, to będą w stanie kupić mieszkanie nawet w stolicy. Tego jednak nie zalecamy. Poza tym, mogą oni posiadać wyższy wkład własny, niż założone przez nas 10%. Dla przykładu, jeśli będą mieli wkład wynoszący 25%, to rata kredytu na mieszkanie w Warszawie pochłonie 32% ich dochodu.

Expander wyliczył, ile trzeba zarobić „na rękę”, aby móc kupić nowe mieszkanie o powierzchni 55 m2 po przeciętnej cenie. Wykorzystaliśmy średnie ceny transakcyjne nowych mieszkań podawane przez NBP za IV kw. 2016 r. Powierzchnia mieszkania to 55 m2. Oprocentowanie kredytu to 4,05%, jego okres to 25 lat, a wkład własny 10%. Nasza przykładowa para zarabia łącznie 5 234 zł netto, czyli dwukrotność mediany oszacowanej jako 80% średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2017 r. przeliczone na kwotę netto.

ile_trzeba_zarabiac_netto_zeby_moc_kupic_mieszkanie_55m2

[1] Ich łączny dochód to 5234 zł netto, czyli dwukrotność mediany oszacowanej jako 80% średniego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w marcu 2017 r.

Autor: Jarosław Sadowski
Główny analityk Expander Advisors

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Maj 2, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty