Start Arrow Budowa domuArrow Ceramiczna dachówka karpiówka: ciężkie pokrycie skomplikowanych dachów

Ceramiczna dachówka karpiówka: ciężkie pokrycie skomplikowanych dachów

Dachówki ceramiczne dostępne są w szerokiej ofercie kolorów, rozmiarów i kształtów, co pozwala dobrać odpowiedni rodzaj pokrycia nie tylko pod względem estetycznym, ale również w zależności od projektu dachu – jego kształtu i kąta nachylenia. Na domy w stylu dworkowym o skomplikowanej połaci nadal często wybierana jest tradycyjna karpiówka, choć warto wiedzieć, że ta dachówka równie dobrze komponuje się z prostymi dachami dwuspadowymi, charakterystycznymi dla domów nowoczesnych.

Karpiówka to jeden z najstarszych typów dachówek. fot. karpiówka marki Koramic firmy Wienerberger

Karpiówka to jeden z najstarszych typów dachówek. fot. Karpiówka marki Koramic firmy Wienerberger

Karpiówka – kształt dachówki

Karpiówka, jeden z najstarszych typów dachówek, swoją nazwę zawdzięcza kształtowi przypominającemu łuskę karpia. Tradycyjny kształt może mieć różnoraki wykrój: np. prosty, żłobkowany, sześciokątny itd., idealny do klasycznej zabudowy dworków czy domów w stylu pałacowym. Ale motyw łuski ma również swój nowoczesny wymiar w postaci dachówki w o romboidalnym kształcie.

Karpiówka Opal marki Braas firmy Monier Braas

fot. Karpiówka Opal marki Braas
firmy Monier Braas

Karpiówka Opal marki Braas firmy Monier Braas

fot. Karpiówka Opal marki Braas
firmy Monier Braas

Karpiówka Smaragd marki Braas firmy Monier Braas

fot. Karpiówka Smaragd marki Braas
firmy Monier Braas

Karpiówka z powłoką naturalną, angobowaną lub glazurowaną

Dachówka ceramiczna karpiówka może mieć powłokę naturalną, angobowaną lub glazurowaną. Kupując dachówki warto wziąć pod uwagę teren, na którym stoi dom, bowiem rodzaj powłoki znacząco wpływa na odporność pokrycia na różne czynniki środowiska, takie jak porastanie mchem, zabrudzenia, kwaśne deszcze czy promieniowanie słoneczne.

Ze względu na swoją porowatą strukturę, najmniej odporne na zabrudzenia czy porastanie mchem są dachówki o naturalnej powłoce. Nowoczesne metody barwienia dachówek nie tylko poszerzają ofertę pokrycia o nowe kolory, ale przede wszystkim zabezpieczają powierzchnię dachówki przed czynnikami atmosferycznymi czy środowiska.

Angobowanie dachówki polega na natryskiwaniu powierzchni ciekłą masą gliny, wzbogaconą o odpowiednie minerały czy tlenki metali. Glazurowanie zaś to pokrycie powierzchni zdrobnionym szkliwem z domieszką nieorganicznych dodatków. Najbardziej odporne na czynniki zewnętrzne są dachówki glazurowane, gdyż szklista warstwa zamyka pory, utrudniając tworzenie się zabrudzeń. Dachówki angobowane wykazują podobne, choć nieco gorsze właściwości w tym zakresie, ale ich otwarte pory natomiast pozwalają zachować dobre właściwości dyfuzyjne pokrycia.

Karpiówka na stałe wpisała się w nurt klasycznych pokryć dachowych. fot. Karpiówka Opal marki Braas firmy Monier Braas

Karpiówka na stałe wpisała się w nurt klasycznych pokryć dachowych. fot. Karpiówka Opal marki Braas firmy Monier Braas

Karpiówka – rozmiar i ciężar

Niewielkie rozmiary tradycyjnej karpiówki sprawiają, że chętnie jest ona wykorzystywana przy budowie dachów o skomplikowanej połaci, szczególnie gdy projekt dachu zawiera lukarny czy wole oko. Po pierwsze nie dochodzi do strat materiału (produktów nie trzeba przycinać), po drugie ułatwia pracę dekarzowi, co wpływa również na koszt robocizny. Co istotne, karpiówka oferowana jest z wraz z dodatkami ceramicznymi, które pomagają wykończyć w estetyczny sposób każdy dodatkowy element dachu.

Karpiówka wykorzystywana jest na skomplikowane detale, np. wole oko. fot. Karpiówka marki Koramic firmy Wienerberger

Karpiówka wykorzystywana jest na skomplikowane detale, np. wole oko. fot. Karpiówka marki Koramic firmy Wienerberger

Mimo małych rozmiarów karpiówka jest ciężkim pokryciem – metr kwadratowy karpiówek może ważyć nawet 70 kg. Z tego względu używa się ich najczęściej na domach murowanych o solidnych fundamentach. Ciężar pokrycia ma jednak i swoje zalety: doskonale tłumi uderzające o dach krople deszczu, zapewniając bardzo dobrą izolację akustyczną zarówno poddasza, jak i całego budynku.

Karpiówka – sposób montażu

Dachówki karpiówki montuje się na dwa sposoby: w łuskę lub w koronkę. Ten pierwszy polega na ułożeniu jednego rzędu karpiówek na każdej z łat, drugi – dwóch rzędów na każdej łacie, przy czym karpiówkę należy układać z zachowaniem przesunięcia o połowę swojej szerokości, tak aby sąsiednie dachówki zachodziły na siebie na 1/4 – 1/3 długości dachówki. Sposób na koronkę wymaga położenia dwukrotnie mniejszej ilości łat niż przy pokryciu łuskowym.

Karpiówka - krycie w łuskę rys. Braas

Karpiówka – krycie w łuskę
rys. Braas

Karpiówka - krycie w koronkę rys. Braas

Karpiówka – krycie w koronkę
rys. Braas

Płaska karpiówka sprawia, że dach wydaje się gładki, bez światłocienia, podkreślając poziomy kierunek połaci.Karpiówka może być również stosowana jako fragment elewacji – dach płynnie przechodzi w mur, którego górny fragment ozdobiony jest ceramicznym pokryciem. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się w nowoczesnych budynkach, urozmaicając zwykle prostą formę domu.

Karpiówka sprawdzi się nie tylko na klasycznych domach, ale również w nowoczesnym budownictwie. fot. Karpiówka Smaragd marki Braas firmy Monier Braas

Karpiówka sprawdzi się nie tylko na klasycznych domach, ale również w nowoczesnym budownictwie. fot. Karpiówka Smaragd marki Braas firmy Monier Braas

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl
Zdjęcia: materiały prasowe

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


marzec 1, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Promocja

  Plafon Various Czarny Kolor apli: biały

 • Promocja

  Lampa wisząca Minelli Biało-Szara, Apla: Srebrna

 • Lampa sufitowa Plafon CLEO 400 IP54 Złoty

 • Świecznik kinkiet 2 pł. patyna

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena Granatowa

 • Lampa Sufitowa Bilbao Small Black TK Lighting

 • Kolejka drewniana pociąg duży zestaw

 • Dzwonek Pająk zwis 5 pł. / biały matowy