Start Arrow Budowa domuArrow Ceramika poryzowana – zmiana klimatu

Ceramika poryzowana – zmiana klimatu

Komfortowy dom to nie tylko ocieplone ściany i idealnie szczelne okna. Materiały, z których buduje się dom muszą być zdrowe, tzn. gwarantować mieszkańcom nie tylko przyjemne ciepło, ale również właściwy mikroklimat wnętrza.

Zdrowy mikroklimat, czyli zapewniający prawidłowe funkcjonowanie człowieka tworzą wszystkie warunki zewnętrzne, które go otaczają. Ale tym razem nie mówimy o kształtowaniu otoczenia według zasad feng shui. O dobrym samopoczuciu, możliwości rzeczywistego odpoczynku, zdrowego snu i wydajnej, skupionej pracy decyduje, w najprostszym ujęciu, właściwa temperatura wnętrza i wilgotność powietrza.

cegla1

Jaka ściana, takie wnętrze

Mikroklimat pomieszczeń jest między innymi sumą technicznych właściwości materiałów użytych do budowy domu i jego wykończenia. Kluczowym elementem są tu ściany zewnętrzne. To ich wykończenie kształtuje komfort cieplny i wilgotnościowy. Ściany, które zimą doskonale zatrzymują ciepło ogrzewanych pomieszczeń, a latem chronią przed upałem – są rozwiązaniem prawie idealnym. Materiałem, który potrafi spełnić tak skrajne wymagania, jest ceramika budowlana.

Ściany nośne z ceramiki poryzowanej (np. pustaki Poroton), ze swoimi licznymi komorami powietrza i milionami małych porów, hamują przepływ ciepła. Jeśli dodamy do tego izolację z wełny mineralnej – i oddzieloną dodatkowo pustką powietrzną – elewację z cegły klinkierowej (ściana trójwarstwowa), stworzymy doskonałą barierę oddzielającą wnętrze domu od skrajnych warunków zewnętrznych, takich jak upał czy silny mróz. Nie będzie trudności z ekonomicznym ogrzaniem domu zimą. Za to w upalne lato przywita nas przyjemny „chłód”.

Poroton, fot. Roben

Poroton, fot. Roben

Głęboki oddech

Dobra izolacja ścian nie oznacza, że dom czy mieszkanie mają być szczelne jak butelka. W zamkniętej, często źle wentylowanej przestrzeni, prawie natychmiast rozwiną się pleśnie i grzyby. Z całą pewnością nie są to organizmy obojętne dla zdrowia człowieka.

Właściwości ceramiki poryzowanej i wełny mineralnej pozwalają na przemieszczanie się drobin pary wodnej w ścianach. Jest to tzw. „oddychanie murów”. Chodzi o to, aby bez utraty ciepła przy wykorzystaniu zjawiska dyfuzji (przenikania) pary wodnej, odprowadzić ją na zewnątrz przez wszystkie warstwy muru i ocieplenia. Jak widać, mimo prób wprowadzenia różnych „niezwykłych” technologii murarskich, tradycyjne rozwiązania mają się dobrze, a nawet coraz lepiej.

Drugie oblicze ceramiki

Ceramika może mieć także inne właściwości i zastosowania. Klinkier stosowany jako warstwa elewacyjna należy do najbardziej odpornych na warunki zewnętrzne materiałów budowlanych. Cegła klinkierowa na dziesięciolecia zapewni ochronę dla ściany nośnej i warstwy izolacyjnej budynku przed wpływami czynników atmosferycznych.
Obok funkcjonalnych, dom powinien jeszcze spełniać estetyczne zapotrzebowanie mieszkańców. Barwy cegieł klinkierowych to różnorodne klasyczne odcienie czerwieni i brązów (czerwona, cieniowana, niebiesko-brązowa, burgund), ale także głęboka czerń lub idealna biel. Na zamówienie można nadać cegle niemal dowolnie wybraną barwę.

Klimat idealny

Biorąc pod uwagę opisane cechy ceramiki budowlanej: zatrzymywanie ciepła, przenikanie przez ścianę drobin pary wodnej, odporność klinkierowej warstwy ochronnej – możemy mówić o zdrowym materiale budowlanym. To on w dużej mierze współtworzy i utrzymuje doskonały mikroklimat mieszkania czy domu. Nikt tu nie zmarznie zimą ani nie będzie przeżywał koszmaru dusznej i gorącej nocy latem. A dom z pewnością będzie bezpiecznym schronieniem w każdych warunkach pogodowych przez następnych kilkadziesiąt lat.

Autor: Röben Ceramika Budowlana

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Lampa stołowa mini-trójnóg Czar lawendy

  • Nowoczesny Plafon Kantoor White

  • Plafon Harmony Black

  • Lampa Flexi Grochy Mix 3pł.

  • Lampa wisząca Romantica 2pł. Black

  • TK Lighting Zwis pojedynczy Alambre

  • ZTS zwis duży (ś:37) 1 pł. / patyna + czerwo...

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu