Start Arrow Finanse i prawoArrow Chcesz zainwestować w nieruchomość? Sprawdź, jak wybrać mieszkanie

Chcesz zainwestować w nieruchomość? Sprawdź, jak wybrać mieszkanie

Wynajem nieruchomości może przynieść zyski na poziomie 5 – 9% w skali roku.[1] To dwukrotnie więcej niż w przypadku najlepszych ofert lokat bankowych. Nie dziwi zatem, że wielu z nas decyduje się na zakup mieszkania z myślą o wynajmie. Aby taka inwestycja się powiodła, trzeba jednak wybrać odpowiednią nieruchomość. Eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego podpowiadają, na jakie cechy lokalu powinniśmy zwrócić uwagę, by szybko znaleźć wartościowego najemcę.

Wynajem nieruchomości może przynieść zyski na poziomie 5 – 9% w skali roku.

Wynajem nieruchomości może przynieść zyski na poziomie 5 – 9% w skali roku.

Metraż i lokalizacja

Ważną kwestią, którą musimy rozważyć, jest metraż naszej inwestycji. Z jednej strony wpłynie on na całkowity koszt mieszkania, z drugiej jednak będzie miał też znaczenie dla przyszłych lokatorów. Niewielkie lokale dwupokojowe lub kawalerki mogą być wybierane przez studentów i singli. Gdy natomiast będziemy dysponować trzema a nawet czterema pokojami, możemy łatwiej znaleźć zainteresowanych wśród rodzin z dziećmi. Możliwy będzie też wynajem grupie studentów, o ile pozwoli na to rozkład pokoi.

Kolejnym czynnikiem, który powinniśmy wziąć pod uwagę podczas wyboru nabywanego mieszkania, jest lokalizacja. W tym przypadku ważna jest odległość od centrum, rozmieszczenie sklepów i punktów usługowych, dostęp do komunikacji miejskiej oraz reputacja danej dzielnicy.

Mateusz Dyrda, ekspert ZFDF, Open Finance:
Pamiętajmy, że jeśli koszty eksploatacyjne będą wysokie i ustalimy zbyt wygórowaną cenę wynajmu, możemy z trudem znaleźć chętnych. Myśląc o położeniu mieszkania, pamiętajmy o profilu przyszłych najemców. Niewiele rodzin z dziećmi będzie chciało zamieszkać na osiedlu akademickim. Taka lokalizacja będzie natomiast idealna dla studentów. Natomiast jeśli najemcą będzie senior, lokal powinien być zlokalizowany na parterze lub mieć dostęp do windy. Dla takich lokatorów atutem będzie też blisko położona przychodnia lekarska czy apteka.

Zły stan techniczny to wada?

Bez względu na to, czy nieruchomość kupujemy z myślą o zamieszkaniu, czy wynajmie, powinniśmy zwrócić uwagę na jej stan techniczny. Lokale wymagające gruntownego remontu przeważnie są tańsze. Jako nabywcy będziemy musieli jednak ponieść koszty remontu, które w połączeniu z ceną mieszkania mogą okazać się nawet wyższe, od tej, jaką zapłacilibyśmy za dobrze utrzymane lokum. Jeśli jednak planujemy wynajem może mieć to swoje plusy.

Marcin Krasoń, ekspert ZFDF, Home Broker:
Jaskrawo pomalowane ściany czy nietypowe meble mogą okazać się przeszkodą dla przyszłych lokatorów. Przeprowadzając remont możemy zatem wybrać neutralne barwy ścian i wyposażenie, które będzie odpowiednie dla każdego. Co więcej, cena, jaką uzyskamy za wynajem nowo wyremontowanego mieszkania będzie wyższa.

Wynajem na miesiące czy lata?

Przy wyborze nieruchomości, powinniśmy zastanowić się również, nad formą jej przyszłego wynajmu. Jeśli jesteśmy zainteresowani krótkoterminowym, warto wybrać małe, dobrze zlokalizowane lokale, na które panuje ciągłe zapotrzebowanie. W ten sposób unikniemy sytuacji, kiedy przez kilka czy nawet kilkanaście miesięcy będziemy szukać nowych lokatorów. Zaletą takiego rozwiązania jest m.in. to, że łatwo możemy modyfikować stawkę czynszu, co w przypadku umów zawieranych na kilka lat jest znacznie trudniejsze.

Marcin Krasoń, ekspert ZFDF, Home Broker:
Minusem wynajmu krótkoterminowego bywa natomiast sezonowość, co ma miejsce np. w miejscowościach nadmorskich. Jesienią czy zimą znacznie trudniej jest znaleźć chętnych na wynajem, przez co koszty utrzymania mieszkania spadają na nas. Z kolei wynajem długoterminowy daje szansę na uniknięcie przestojów. Wyzwaniem może okazać się jednak znalezienie lokatora, który chciałby podpisać umowę na dwa czy trzy lata.

Rentowność inwestycji w nieruchomości zależy przede wszystkim od trafnego wyboru zakupionego mieszkania. Dobra decyzja powoli nam nie tylko łatwo znaleźć najemcę, ale też ustalić odpowiednio wysoki czynsz. Przed zawarciem umowy warto zatem dwukrotnie skalkulować koszty zakupu i utrzymania mieszkania oraz korzyści płynące z wynajmu.

[1] Mzuri Investments

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 10, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo