Start Arrow InstalacjeArrow Chłodzenie pomieszczeń. Jak poprawić komfort w mieszkaniu w czasie upałów?

Chłodzenie pomieszczeń. Jak poprawić komfort w mieszkaniu w czasie upałów?

Zmiana klimatu i coraz częstsze fale dotkliwych upałów powodują, że istotną sprawą staje się troska o utrzymanie właściwej temperatury i komfortu przebywania w pomieszczeniach – zarówno domowych, jak i biurowych. Sposobów na to jest kilka.

Lata w środkowej i północnej Europie stają się coraz gorętsze. W południowej Europie upał latem to codzienność, nieznośne gorąco panuje tu nawet wiosną lub jesienią. I choć wysokie temperatury mogą być przyjemne w wolne dni, to znoszenie tygodniami temperatur powyżej 25 lub 30°C sprawia już wiele trudności. Staje się to jeszcze bardziej dokuczliwe, gdy w takich warunkach usiłujemy dobrze spać.

Lata w środkowej i północnej Europie stają się coraz gorętsze. W południowej Europie upał latem to codzienność, nieznośne gorąco panuje tu nawet wiosną lub jesienią. I choć wysokie temperatury mogą być przyjemne w wolne dni, to znoszenie tygodniami temperatur powyżej 25 lub 30°C sprawia już wiele trudności. Staje się to jeszcze bardziej dokuczliwe, gdy w takich warunkach usiłujemy dobrze spać.

Wraz z globalnym ociepleniem średnia temperatura w lecie ciągle wzrasta. Można się zatem spodziewać, że w niedalekiej przyszłości będziemy musieli stawić czoło coraz częstszym falom upału. Co więc możemy zrobić?

Rozwiązania konstrukcyjne

Zarówno w nowym budownictwie, jak i w starszych domach możemy tak dostosować projekt, aby jak najlepiej chronić się przed słońcem. Pomogą w tym markizy, które w lecie zapobiegają bezpośredniemu nagrzewaniu pomieszczeń poprzez okna. Należy się przy tym upewnić, że markiza nie jest za duża, tak aby z kolei nie utrudniać słońcu nagrzewania domu w zimie.

Osłony przeciwsłoneczne (żaluzje, rolety)

W nowych, ale również już istniejących domach osłona przeciwsłoneczna może być dobrym rozwiązaniem. Najlepszą opcją jest automatyczny system, który będzie funkcjonował także wtedy, gdy przebywamy poza domem. Czujnik nasłonecznienia w ustalonych warunkach i temperaturze zapewni automatyczne zasunięcie osłony przeciwsłonecznej. Ten sam czujnik, współpracujący z czujnikiem wiatru i deszczu, sprawi, że w przypadku słabego oświetlenia albo silnego wiatru czy deszczu osłona zostanie schowana.

Dostosowanie zachowań domowników

Do pewnego stopnia pomocne w chłodzeniu pomieszczeń może być przestrzeganie zasady zamykania drzwi i okien, aby nie wpuszczać do środka gorącego powietrza z zewnątrz. Okna możemy otworzyć wieczorem i w nocy, kiedy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w domu.

Klimatyzacja

Gdy wysokie temperatury utrzymują się przez dłuższy okres, powyższe środki same w sobie nie wystarczą do zapewnienia komfortowych warunków wewnątrz domu. W takich przypadkach trzeba skorzystać z klimatyzacji. Działanie systemu klimatyzacji opiera się na tej samej zasadzie, co działanie chłodziarki lub zamrażarki – zawsze zawiera on sprężarkę i skraplacz.

Domy w większości przypadków są wyposażone w klimatyzatory dzielone, w których zespół skraplacza jest zainstalowany na zewnątrz, a przewód chłodzenia podłączony do urządzenia wewnątrz domu. Termostat zwykle instalowany jest na ścianie, w niektórych przypadkach pracą klimatyzatora można kierować za pomocą pilota zdalnego sterowania.

W przypadku klimatyzatorów mono split każde pomieszczenie posiada swoją jednostkę zewnętrzną. Jeżeli chcemy chłodzić różne pomieszczenia, to lepszym wyborem będzie system multi split, w którym wszystkie jednostki wewnętrzne są przyłączone do większej, wspólnej jednostki zewnętrznej. Systemy dzielone mają jeszcze jedną dodatkową zaletę: wytwarzają mniej hałasu wewnątrz domu niż klimatyzatory typu monoblok.

Klimatyzacja w zintegrowanym systemie domowym (IHS)

Oprócz zarządzania ogrzewaniem zintegrowane systemy domowe mogą także sterować klimatyzacją. Informacja o temperaturze w pomieszczeniu jest przekazywana do systemu z czujnika temperatury. Jeżeli temperatura spada poniżej poziomu komfortu (np. 20°C), włącza się ogrzewanie. Jeśli natomiast wzrasta powyżej tego poziomu, wtedy uruchomiona zostaje klimatyzacja. Warto zadbać o to, aby temperatura komfortu dla systemu ogrzewania (np. 20°C) była zawsze nastawiona kilka stopni niżej niż temperatura komfortu dla chłodzenia (np. 23°C). Zapobiegnie to działaniu ogrzewania i chłodzenia w tym samym zakresie temperatur. W zintegrowanym systemie domowym można także zastosować zegar do włączenia chłodzenia domu przed naszym powrotem z pracy.

Warto wiedzieć

Stosowanie klimatyzacji wiąże się nie tylko z możliwością zapewnienia nam lepszego komfortu funkcjonowania i pracy, ale i z większym zużyciem energii elektrycznej – wyższym, im częściej będziemy z niej korzystać. Na to również jest sposób: zastosowanie rur miedzianych o małych średnicach umożliwiło stworzenie bardziej zwartych i wydajniejszych wężownic wymienników ciepła, co pozwala obniżyć koszty działania nowoczesnych klimatyzatorów. Badania potwierdzają również, że miedź zapobiega wzrostowi pleśni, bakterii oraz grzybów w urządzeniach klimatyzacyjnych.

Michał Ramczykowski, prezes Europejskiego Instytutu Miedzi:
Zastosowanie miedzi zamiast materiałów biologicznie obojętnych pozwala hamować wzrost mikroorganizmów, które rozwijają się w ciemnych i wilgotnych elementach systemów klimatyzacyjnych i są często przyczyną groźnych chorób układu oddechowego. Oczywiście nie powinniśmy zapominać o regularnych przeglądach i czyszczeniu klimatyzacji, ale już na etapie instalowania klimatyzatorów warto pomyśleć o dodatkowej ochronie, którą zapewnia miedź.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


lipiec 22, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: instalacje