Start Arrow WnętrzaArrowKuchniaArrow Chłodziarko-zamrażarka sprawna przez lata

Chłodziarko-zamrażarka sprawna przez lata

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duży wpływ na prawidłową pracę chłodziarko-zamrażarki ma jej właściwa konserwacja. Jeśli nie dbamy o urządzenie, to przestaje ono działać efektywnie, zużywa zbyt dużą ilość energii i nie zapewnia właściwego chłodzenia. Co zrobić, aby chłodziarko-zamrażarka długo działała sprawnie i skutecznie?

Po pierwsze rozmrażanie

Regularne rozmrażanie zamrażarki lub odszranianie chłodziarki (jeśli urządzenia nie robią tego automatycznie) to podstawa wydajnej pracy lodówki. Jeśli urządzenie wymaga rozmrażania należy wykonać czynność zgodnie z zaleceniami z instrukcji obsługi. Już 0,5 cm warstwa lodu w zamrażalniku oznacza o 10% większe zużycie energii.

Należy rozsądnie zaplanować rozmrażanie – latem będzie kłopot, gdy w zamrażalniku jest pełno produktów. Znacznie prościej jest rozmrażać lodówkę zimą, gdy na dworze są ujemne temperatury. Produkty z zamrażalnika bez problemu przetrwają na balkonie lub za oknem.

Wymieniając chłodziarko-zamrażarkę na nową warto zwrócić uwagę na funkcję Frost Free czyli bezszronowy zamrażalnik. Zapewni on nam wygodę i mniejsze zużycie energii niż w przypadku chłodziarko-zamrażarek, które przez dłuższy czas nie będą rozmrażane.

(Nowoczesne chłodziarko-zamrażarki wyposażone są w funkcję Frost Free, czyli bezszronowy zamrażalnik, w alarm powiadamiający o wzroście temperatury we wnątrz i mają wysoką klasę energooszczędności A++, umożliwiającą zaoszczędzenie do 40% energii. fot. Elekctrolux, chłodziarko-zamrażarka ERN29801)

Szczelne uszczelki

Prawidłowy stan uszczelek (ich czystość i szczelność) gwarantuje odpowiednią izolację. Ciepłe powietrze nie dostanie się wtedy do środka, a chłodziarko-zamrażarka nie będzie musiała niepotrzebnie marnować energii na jego schłodzenie.

Aby sprawdzić stan uszczelek, należy włożyć kartkę papieru pomiędzy uszczelkę a krawędź chłodziarki i zamknąć drzwi. Jeśli kartka wypada lub daje się lekko wysunąć – uszczelka nie przylega prawidłowo.

Warto też zwrócić uwagę, aby nie trzymać drzwi chłodziarki zbyt długo otwartych. Otwarte drzwi oznaczają wzrost temperatury i dodatkową pracę agregatów. Okazuje się, że to najczęstszy błąd przy użytkowaniu chłodziarki lub zamrażarki.

Na szczęście nowoczesne chłodziarko-zamrażarki wyposażone są w alarm powiadamiający o wzroście temperatury we wnętrzu urządzenia.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty