Start Arrow OgródArrow Chryzantemy: jesienne kwiaty dekoracyjne

Chryzantemy: jesienne kwiaty dekoracyjne

Chryzantemy, zwane też złocieniami, choć piękne, kojarzą się głównie ze Świętem Zmarłych. Warto jednak wyjść poza ten schemat myślenia o nich, są bowiem niezwykle efektowne.

Chryzantemy występują w wielu pięknych kolorach.

Chryzantemy występują w wielu pięknych kolorach.

Wbrew nazwie – nie tylko złote

Ich nazwa pochodzi od słowa Chryzanthemum, oznaczającego złoto. Nie bez przyczyny – na ogół wyróżniają się one pięknym, złotym kolorem, lecz istnieją też odmiany brązowe, czerwone różowe i białe. Uprawiane są zarówno w szklarni, jak i w gruncie. Wielkość waha się od 25 cm do ponad 2 metrów.

W zależności od typu kwiatów dzielimy chryzantemy na pełne (kwiatostany przypominające kule), pojedyncze (kwiaty na jednym lub kilku okólkach) oraz anemonowe (z wypukłym środkiem). Najbardziej okazałe są oczywiście te pierwsze. Inny podział wyróżnia chryzantemy igiełkowe, daliowate i astrowate.

Chryzantemy są roślinami typowo sezonowymi – najłatwiej nabyć je jesienią. Wtedy mamy największy wybór, choć oczywiście odmiany szklarniowe dostępne są przez cały rok – i to właśnie one są dużo atrakcyjniejsze wizualnie od chryzantem uprawianych w gruncie. Najpiękniejsze odmiany chryzantem są bowiem bardzo wrażliwe na zimno. Warto też nadmienić, że są to kwiaty jednego dnia, przez co większość z ich typów zakwita dość późno.

Choć w naturze występują jesienią, można je nabyć przez cały rok.

Choć w naturze występują jesienią, można je nabyć przez cały rok.

Chryzantemy: jakie wybrać?

Jedna z odmian chryzantem, które można uprawiać w gruncie to złocień koreański, rozkwitający późną jesienią. Zachwyca mnogością barw (między innymi wyrazisty róż, wiśniowy oraz czerwień wpadająca w pomarańcz), jest też niebywale odporny na minusowe temperatury. Jego wysokość przeważnie wynosi kilkadziesiąt centymetrów. Pasuje do większości aranżacji ogrodowych – równie dobrze sprawdzi się przy skalniaku, co na rabatce. Aby kwitł naprawdę obficie, hodowcy często stosują sztuczkę polegającą na przycinaniu wierzchołków.

Przy aranżacji skalniaka sprawdzają się złocień Zawadzkiego (różowawe kwiaty kwitnące od sierpnia) oraz złocień arktyczny (białe kwiaty pojawiające się we wrześniu i październiku). Na ogół mają one nieco powyżej 30 cm wysokości. Wybierając złocienie warto zwrócić uwagę jednak nie tylko na estetykę, ale także na ich odporność temperaturową. Przykładowo, złocień ogrodowy jest bardzo efektowny, lecz dosyć wrażliwy na zimno. Jeśli zależy nam na kwiatach, które wytrzymają niższe temperatury, warto wybrać jastruń, czyli margarytkę.

Poszczególne odmiany chryzantem mogą się od siebie znacząco różnić.

Poszczególne odmiany chryzantem mogą się od siebie znacząco różnić.

Chryzantemy: warunki uprawy

Aby złocienie nie zmarzły, lepiej wybrać dla nich lekką, żyzną glebę, bogatą w składniki odżywcze. Warto też zadbać o ich dobrą ekspozycję na słońce i systematycznie nawozić. Najlepiej robić to do dwóch razy w miesiącu, za pomocą płynnego nawozu. Gdy przekwitną, dobrze jest je lekko przyciąć – o około 10 cm. Co kilka lat warto je także przesadzić w inne miejsce.

Chryzantemy: rozmnażanie

Chryzantemy rosnące w gruncie są łatwe w rozmnażaniu, zupełnie inaczej jest z odmianami szklarniowymi. Gatunki, które kwitną jesienią powinny zostać rozmnożone wiosną, natomiast kwitnące latem – zaraz po kwitnieniu. Możemy je rozmnażać poprzez pobranie sadzonki z czubka rośliny i osadzenie jej na podłożu z torfu, bądź też poprzez dzielenie. Rozmnażanie tą drugą metodą powinno być przeprowadzane co kilka lat.

Piękne chryzantemy są stosunkowo proste w uprawie.

Piękne chryzantemy są stosunkowo proste w uprawie.

Chryzantemy: choroby

Jak każde inne kwiaty, chryzantemy mogą być czasem zaatakowane przez choroby. Jeśli pojawia się na nich mączysty nalot, powinien być to dla nas sygnał alarmowy. Może to być bowiem pierwszy objaw mączniaka prawdziwego – choroby często występującej wśród tego gatunku. Na szczęście na rynku dostępnych jest wiele środków pomagających zwalczyć tę chorobę – po trzykrotnym spryskaniu powinna zniknąć.

Dla złocieni groźna jest także rdza wywołująca nieestetyczne plamy na liściach. Dlatego też warto wybrać taką odmianę, która jest w miarę odporna pod tym względem. Inne popularne wśród chryzantem choroby to także bakteryjna zgnilizna pędów oraz werticilioza o podłożu grzybowym.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Październik 17, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: ogród