Start Arrow Budowa domuArrowDachy i system rynnowyArrow Ciąg zapewniony dzięki strażakowi

Ciąg zapewniony dzięki strażakowi

Ciąg wsteczny to częsty przypadek w układzie wentylacji naturalnej. Jeżeli problem ma związek z wietrzną pogodą, najprostszym sposobem na jego zniwelowanie jest zamontowanie nasady kominowej.

nasada_dospel.jpgZapach dymu i brak wentylacji w pomieszczeniach to niepokojący sygnał. Jeżeli kominiarz stwierdzi, że przewody wentylacyjne są drożne, przyczyn należy szukać gdzie indziej. Występowanie naturalnego ciągu kominowego jest związane z różnicą temperatur powietrza wewnątrz budynku i na zewnątrz, a więc jego sprawność jest uzależniona od warunków pogodowych. Latem, kiedy jest ona niewielka skutecznym rozwiązaniem problemu jest wentylator. Naturalną wymianę powietrza z reguły zakłócają jednak silne wiatry opadające, wtłaczające dym z powrotem do komina. Niedomagania wentylacji mogą mieć także źródło w konstrukcji komina – jeżeli jest za krótki lub ma za małą średnicę poprzeczną. Najrozsądniejszym wyjściem w takich wypadkach jest montaż właściwej nasady kominowej, która dodatkowo stanowi ozdobę dachu.

Na kłopoty strażak

Nasady kominowe, których zadaniem jest wspomaganie ciągu kominowego dzielą się na stałe, obrotowe i samonastawne. Te ostatnie są przez wielu uważane za najefektywniejsze pod względem ochrony oraz wspomagania pracy komina. Nasada Twist firmy Dospel obraca się zgodnie z kierunkiem wiatru, wykorzystując jego siłę do wytworzenia podciśnienia w przewodach. Budowa typu strażak doskonale chroni komin przed opadami deszczu i śniegu. Również ptaki stanowią dla naszych kominów potencjalne zagrożenie. Przykładem mogą być tak dobrze znane kominiarzom kawki, które lubią gniazdować w przewodach. Nasada strażak, wyposażona w łożyska toczne bezustannie pozostaje w ruchu podczas wietrznej pogody, odstraszając potencjalnych intruzów.

Trwałość i elegancja

Przy doborze odpowiedniej nasady należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Kominy spalinowe oraz dymowe wystawione są na działanie żrących substancji, dlatego wkłady oraz akcesoria zakończeniowe wentylacji muszą być kwasoodporne. Właściwym materiałem do takich zastosowań jest chromo-nikiel. Na kominach wentylacyjnych natomiast można stosować elementy z blachy ocynkowanej, która nie ma właściwości kwasoodpornych, za to cechuje się odpornością na warunki atmosferyczne. Innym bardzo ważnym aspektem jest dobranie rozmiaru nasady do średnicy komina. Zastosowanie nasady zwężającej ujście przewodu skutkuje tłumieniem przepływu powietrza lub spalin.

Autor: Dospel

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca Wire Kolor 3pł

  • Kinkiet Wire Kolor

  • Lampa stołowa Maja Black

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Black

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: dachy i system rynnowy