Start Arrow Budowa domuArrow Ciekawe projekty domów: idealny dom na wąską działkę

Ciekawe projekty domów: idealny dom na wąską działkę

Wąska działka to teren o ograniczonych możliwościach, który jednak z powodzeniem można przekształcić w wygodną i funkcjonalną przestrzeń mieszczącą komfortowy dom i piękny ogród. Kluczem do sukcesu jest projekt – odpowiednio dobrany, wykorzystujący możliwości działki i pozwalający zatuszować jej minusy. Projekt domu AC Andreas CE, dzięki swojej kompaktowej bryle i doskonałej funkcjonalności świetnie sprawdzi się na posesji o niewielkiej szerokości.

Projekt domu jednorodzinnego AC Andreas

Projekt domu jednorodzinnego AC Andreas CE

Typ domu

Katarzyna Braun-Szulc, architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG:
Najlepszym rozwiązaniem na wąską działkę jest dom piętrowy lub dom z poddaszem użytkowym, który cechuje nieduża powierzchnia zabudowy w stosunku do powierzchni użytkowej, co w praktyce pozwala na funkcjonalne zaplanowanie przestrzeni, przy jednoczesnym pozostawieniu miejsca na ogród.

Dokładnie takimi właściwościami wyróżnia się projekt AC Andreas CE – dom parterowy z poddaszem użytkowym. Jego powierzchnia zabudowy wynosi 82,60 m2 i jest mniejsza od powierzchni użytkowej mierzącej 98,79 m2.

Projekt domu jednorodzinnego AC Andreas

Projekt domu jednorodzinnego AC Andreas CE

Wymiary budynku

Szerokość domu to najważniejsza kwestia dla właściciela niewielkiej działki. Obecnie, szczegółowe odległości reguluje „Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie”. Zgodnie z nimi odległość między ścianą domu a granicą działki powinna wynosić:

  • 4 metry – w przypadku, gdy w ścianie znajdują się otwory okienne i drzwiowe. Wymóg ten dotyczy także okien połaciowych
  • 3 metry – w przypadku, gdy ściana pozbawiona jest otworów okiennych i drzwiowych
  • 1,5 metra odległości należy zachować między granicą działki a tarasem, okapem, gzymsem, balkonem, daszkiem nad wejściem, galerią, pochylnią, rampą czy schodami zewnętrznymi
  • jeśli działka jest węższa niż 16 metrów, przepisy pozwalają na zmniejszenie odległości miedzy granicą działki, a ścianą pozbawioną okien i drzwi do 1,5 metra
  • jeśli sąsiednia działka nie jest działką budowlaną, nie ma obowiązku zachowywania odległości wymienionych w rozporządzeniu, jednak rozsądnie jest pozostawić 1,5 metra odstępu między domem a granicą działki
Projekt domu jednorodzinnego AC Andreas

Projekt domu jednorodzinnego AC Andreas CE

Projekt domu AC Andreas CE o szerokości zaledwie 8,10 m, co oznacza, że minimalna szerokość działki na jakiej można go wybudować wynosi 16,10 m.

Katarzyna Braun-Szulc, architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG:
To naprawdę doskonałe wymiary, szczególnie przy założeniu, że 6 metrów to minimalna szerokość pozwalająca na stworzenie wygodnej i funkcjonalnej przestrzeni. Warto zaznaczyć, że w tym wypadku szerokość można zmniejszyć jeszcze o cały metr, jeżeli jedną z bocznych ścian pozbawimy otworów okiennych i drzwiowych.

Układ funkcjonalny

Projekty domów na wąską działkę, tak jak i innych budynków mieszkalnych, powinny zostać usytuowane w zgodzie z kierunkami świata i różnicami nasłonecznienia. Właściwa lokalizacja pomieszczeń i rozkład okien zapewniają wysoki komfort użytkowania wnętrza oraz podnoszą efektywność energetyczną każdego domu, co z kolei przekłada się na oszczędności na ogrzewaniu. Dla przykładu układ funkcjonalny domu AC Andreas łączy odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń ze specyficznymi wymaganiami pozwalającymi na racjonalne wykorzystanie terenu wąskiej działki.

Katarzyna Braun-Szulc, architektka z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG:
Budynek ma kształt prostokąta z krótszą ścianą ustawioną frontem do wejścia. Wnętrze zostało podzielone między część dzienną ulokowaną na parterze oraz strefę nocną na poddaszu. Salon, otwarty na jadalnię oraz kuchnię, został umieszczony w tylnej części domu z dużymi oknami wychodzącymi na południową część ogrodu, co pozwala chłonąć zyski cieplne z energii słonecznej. Tuż przy strefie wejściowej znajduje się wyciszony gabinet, którego strategiczna lokalizacja gwarantuje spokój, nawet, gdy w salonie tętni życie rodzinne. Dwie sypialnie na poddaszu korzystają z południowego światła, dzięki czemu doskonale nadają się na pokoje do nauki i zabawy dla dzieci.

Projekt domu jednorodzinnego AC Andreas

Projekt domu jednorodzinnego AC Andreas CE

O czym warto pamiętać?

Wąska działka wymaga rozsądnego rozplanowania oraz zastosowania specjalistycznych rozwiązań, które pozwolą optymalnie wykorzystać jej uwarunkowania. Rozważając zakup posesji o niewielkiej szerokości, warto sporządzić listę potencjalnych plusów i minusów. Pamiętajmy, że najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego projektu – idealnie dopasowanego do potrzeb domowników , uwarunkowań terenu i kierunków świata.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Styczeń 15, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty