Start Arrow Budowa domuArrow Ciekawe projekty domów: idealny dom z poddaszem do późniejszej adaptacji

Ciekawe projekty domów: idealny dom z poddaszem do późniejszej adaptacji

Dom parterowy z poddaszem do późniejszej adaptacji to doskonałe rozwiązanie polecane osobom, które planują w przyszłości powiększenie rodziny, lecz nie są jeszcze pewne, jak dużej przestrzeni mieszkalnej będą potrzebować. Projekt domu AC Simon G2 ze swoją perfekcyjnie rozplanowaną funkcjonalnością idealnie wpisuje się w potrzeby inwestorów szukających łatwych, a zarazem praktycznych rozwiązań.

Projekt domu jednorodzinnego AC Simon G2

Projekt domu jednorodzinnego AC Simon G2

Wygodny podział wnętrza domu

Układ domu AC Simon G2 został podzielony między użytkową przestrzeń parteru oraz nieużytkowe poddasze stanowiące otwarty obszar przeznaczony do adaptacji w dowolnym czasie. Na dole zlokalizowano zarówno część dzienną z kuchnią otwartą na salon, jak i część nocną, w której znajdują się dwa mniejsze pokoje dla dzieci oraz duża sypialnia rodziców. W projekcie zaplanowano jedną łazienkę oraz dodatkową toaletę. Uzupełnieniem części mieszkalnej jest garaż oraz przestronna kotłownia, która może pełnić również funkcję pomieszczenia gospodarczego.

Architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG:
Taki układ w pełni zaspokoi potrzeby mieszkaniowe 4-osobowej rodziny. Jeżeli jednak na świecie pojawią się kolejne dzieci lub domownicy będą potrzebowali dodatkowych pomieszczeń przeznaczonych na gabinet, pracownię lub pokoje dla gości, idealnym rozwiązaniem będzie nieużytkowe poddasze, które w dowolnym momencie można przystosować do celów mieszkalnych.

Projekt domu jednorodzinnego AC Simon G2 - wizualizacja wnętrza domu

Projekt domu jednorodzinnego AC Simon G2 – wizualizacja wnętrza domu

Projekt domu jednorodzinnego AC Simon G2 - wizualizacja wnętrza domu

Projekt domu jednorodzinnego AC Simon G2 – wizualizacja wnętrza domu

Kompleksowe rozwiązania konstrukcyjne i architektoniczne

Projekt domu z poddaszem do późniejszej adaptacji powinien zostać przygotowany w oparciu o założenia konstrukcyjne i architektoniczne umożliwiające adaptację w dowolnym terminie. Już na etapie projektowania architekt dobiera odpowiedni kąt nachylenia dachu, wysokość ścianki kolankowej oraz układ konstrukcyjny więźby dachowej. Warto pamiętać, że powierzchnię pod skosami mierzy się nie po podłodze, lecz w zależności od wysokości wnętrza.

Architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG:
Minimalna wymagana wysokość pomieszczeń mieszkalnych na poddaszu to 2,20 m. W pokojach ze skosami liczy się ją jako średnią, zaczynając od 1,40 m. Ważną kwestią jest wzmocniony strop, taki sam jak w domach piętrowych lub budynkach z poddaszem użytkowym, który nie będzie wymagał późniejszej przebudowy i dostosowania do większych obciążeń. Budynek powinien posiadać także odpowiednią izolację termiczną i akustyczną dachu. Ogromne znaczenie ma usytuowanie schodów – najlepiej, jeżeli znajdują się one w miejscu, które pozwala korzystać z nich w pozycji wyprostowanej. Istotne jest także odpowiednie doświetlenie pomieszczeń. Łatwe w wykonaniu i praktyczne w użytkowaniu są okna połaciowe, lecz można także zastosować lukarny, które powiększą przestrzeń pomieszczeń, poprawią ich ustawność oraz uatrakcyjnią wygląd bryły.

Projekt domu jednorodzinnego AC Simon G2

Projekt domu jednorodzinnego AC Simon G2

Wszystkie powyższe rozwiązania zastosowano w projekcie domu AC Simon G2. W budynku nie ma ścianki kolanowej, lecz wysoki kąt nachylenia połaci – 30 stopni – pozwolił na wydzielenie dużej i ustawnej przestrzeni. Dach i strop zostały zaizolowane 30 cm warstwą ocieplenia, co pozytywnie wpłynęło na parametry energooszczędne budynku. Odpowiednio umieszczone schody pozwalają na swobodną komunikację między dolnym i górnym poziomem.

Architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG:
Dzięki takim kompleksowym rozwiązaniem inwestorzy nie mają najmniejszych problemów z adaptacją poddasza, a wszystkie prace przebiegają szybko i sprawnie.

Projekt domu jednorodzinnego AC Simon G2

Projekt domu jednorodzinnego AC Simon G2

Pomysłowa aranżacja poddasza

Możliwości wykorzystania poddasza są ogromne. Jedną z najbardziej praktycznych aranżacji jest zaplanowanie przestrzeni przeznaczonej do wyłącznej dyspozycji rodziców – przytulnej sypialni z wydzielonym miejscem do pracy, z prywatną łazienką i dużą garderobą. Niektórzy na poddaszu planują pokój rodzinny z kinem domowym, inni siłownię lub bibliotekę. Artyści i przedstawiciele wolnych zawodów chętnie organizują w tej przestrzeni pracownię lub zaciszny gabinet. Niezaadaptowane poddasze to praktyczny obszar, który przyda się w każdym domu – może pełnić funkcję strychu gospodarczego, pralni oraz suszarni.

Architekt Mariusz Jaworski z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG:
W projekcie domu AC Simon G2 przestrzeń użytkowa poddasza wynosi ponad 50 m2. To metraż pozwalający w łatwy sposób wydzielić dwa przestronne pokoje, łazienkę i korytarz. W przypadku domu AC Simon G2 ogromnym ułatwieniem jest dwuspadowy dach, który minimalizuje ilość skosów, sprawiając, że pomieszczenia są bardziej ustawne. Obecność ścian szczytowych pozwala także na zastosowanie nowoczesnych, pionowych okien. Oczywiście, komfortowe pokoje można również urządzić pod dachem wielospadowym, warto wówczas podnieść ściankę kolankową i dobrze przemyśleć rozmieszczenie okien połaciowych.

Adaptacja poddasza to najłatwiejszy sposób na powiększenie domu bez konieczności jego rozbudowy. Przestrzeń pod skosami można zagospodarować w dowolnym momencie, także w kilka lat po zakończeniu budowy i urządzeniu parteru. Kluczem do sukcesu jest jednak idealny projekt – spełniający marzenia inwestorów i pozwalający na komfortowe zagospodarowanie przestrzeni pod skosami, bez konieczności jej przebudowy – taki jak AC Simon G2 – doskonały projekt domu z poddaszem do późniejszej adaptacji.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


listopad 30, 2015
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Wnętrza projektów domów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

  • Velio Abażur żyrandol 5 pł. czerń + chrom /...

  • Lampa ogrodowa OSLO 30 Grafit/Ciemny popiel

  • Promocja

    Lampa Wisząca Dzwoneczki Flamingi Gray

  • Lampa wisząca Luna Biała

  • Kinkiet SHINE BLACK/CHROME 13,8W LED

  • Lampa ogrodowa ONYX 75 Czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu