Start Arrow Budowa domuArrow Ciekawe projekty domów z poddaszem w tradycyjnej technologii

Ciekawe projekty domów z poddaszem w tradycyjnej technologii

Domy murowane to tradycja polskiego budownictwa. Ich popularność bierze się głównie ze doskonałej znajomości technologii budowy, a także przeświadczeniu, że są to domy cieplejsze i bardziej odporne ogniowo niż np. domy drewniane. Murowane domy z poddaszem cieszą się niesłabnącym powodzeniem wśród inwestorów budujących dom rodzinny, wygodny, o funkcjonalnym rozkładzie wnętrza, ciepły i energooszczędny.

Ciekawe projekty domów 2012 to m.in. projekt z poddaszem ZA Dom w Oregonie, w wersji 1 i 2. Do konstrukcji tych domów zastosowano tanią i sprawdzoną technologię ściany dwuwarstwowej.

Domy tanie w budowie

Technologia murowania ścian dwuwarstwowych to dziś najczęściej stosowane rozwiązanie przy budowie domów jednorodzinnych. Jak sama nazwa wskazuje, składa się z dwóch warstw: warstwy nośnej muru i warstwy izolacji termicznej (zazwyczaj styropian lub wełna mineralna) wykończonej tynkiem lub oblicówką. Zastosowanie tej metody daje największe możliwości osiągnięcia wymaganych parametrów wytrzymałościowych i cieplnych.

W prezentowanych w naszej bazie domach te parametry zostały podwyższone – obie wersje projektu ZA Dom w Oregonie to domy energooszczędne, powstałe z dbałością o obniżenie kosztów utrzymania domu i o środowisko naturalne.

(Projekt ZA Dom w Oregonie w. 1)

(Projekt ZA Dom w Oregonie w. 2)

Murowane domy stawia się stosunkowo prosto, technologia jest znana, więc ekipy budowlane nie powinny mieć problemów z konstrukcją. Ewentualne uszkodzenia muru można uzupełnić warstwą izolacji. Są to domy tanie w budowie z uwagi na to, że wybudowanie ich generuje mniejszy koszt zarówno materiałów, jak i właśnie robocizny, w porównaniu z technologią trójwarstwową, która wymaga wymurowania kolejnej ściany po izolacji, pełniącej funkcję elewacji. Na korzyść dwuwarstwowej ściany przemawia również fakt, że można ją wykonać z niemalże każdego materiału: pustaków keramzytobetonowych lub ceramicznych (tradycyjnych lub poryzowanych), bloczków silikatowych czy betonu komórkowego.

W porównaniu zaś ze ścianami jednowarstwowymi, technologia dwuwarstwowa jest tańsza pod względem budowy fundamentów – mogą być one węższe niż pod ścianę z jednej warstwy.

Domy funkcjonalne i wygodne

Koszty budowy domu są bardzo istotne dla inwestora, wybierając projekt domu nie możemy jednak rezygnować z wygody i funkcjonalności. Domy z poddaszem pozwalają na bardzo komunikatywny rozkład pomieszczeń. W projekcie ZA Dom w Oregonie architekci podzielili funkcjonalnie powierzchnię użytkową na dwie strefy.

Strefa dzienna znajduje się na parterze. Stanowi ją przestronny salon z jadalnią, kuchnia ze spiżarnią i łazienka. Na uwagę zasługuje wygodny hall, a także osobna kotłownia i garaż jednostanowiskowy. Zaletą projektów jest również dodatkowy pokój, który można zaadaptować na gabinet, pokój gościnny czy pokój seniora.

(rzut parteru)

(rzut poddasza)

Strefa nocna zaplanowana została na poddaszu. Tworzą ją trzy sypialnie, duża łazienka i garderoba. Architekci zadbali również o możliwość późniejszej adaptacji dużego dodatkowego strychu i łazienki, które można urządzić według indywidualnych potrzeb mieszkańców.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu