Start Arrow Budowa domuArrow Ciemne kolory dachu: jak skomponować je z elewacją?

Ciemne kolory dachu: jak skomponować je z elewacją?

Kolor dachu ma olbrzymie znaczenie dla ogólnego wyglądu budynku. Komponować się powinien nie tylko z kolorem elewacji, ale również otoczenia i sąsiedniej zabudowy. Ciemne dachówki dostępne są zarówno w ofercie producentów pokryć ceramicznych, cementowych i blaszanych. Na jakich domach będą prezentować się najlepiej?

Wybierając kolor dachu pamiętajmy, że najczęściej powtarza się go na innych, mniejszych elementach budynku. Podobnym kolorem wykańcza się zazwyczaj ramy okien i drzwi, cokoły czy rynny. Warto więc przeanalizować, czy w ofercie producentów pozostałych elementów znajdziemy kolor, który wybraliśmy na dach.

Najbardziej klasycznym rozwiązaniem w polskich domach jest jasna elewacja połączona z dachem w kolorze ceglastym. Jednak nowoczesne bryły, które coraz odważniej powstają na naszych terenach, nie zawsze będą dobrze wyglądały w kolorystyce tradycyjnych dworków.

Domy nowoczesne

Ciemne dachówki doskonale prezentują się na nowoczesnych domach, o prostej konstrukcji, oszczędnych w dekoracjach i detalach. Dach takiego domu najczęściej jest równie prosty: dwuspadowy kształt jest nie tylko tani w budowie, ale również łatwy do pokrycia, dzięki czemu ogranicza się ryzyko powstawania nieszczelności.

fot. Braas

Ciemnoszary czy wręcz czarny dach podkreśli awangardowy charakter domu. Prostą bryłę urozmaicą kolory nie tylko dachówek, ale również cokołów czy ram okiennych. Ciemne kolory doskonale łączą się z dużymi przeszkleniami, popularnymi w nowoczesnych domach.

fot. Dreamstime

Jeżeli jednak dach ma duży kąt nachylenia, ciemne dachówki mogą zbyt przytłoczyć parterowy budynek. Dużo lepiej prezentować się będą na domach piętrowych, gdzie jasna elewacja zachowa proporcje.

fot. Röben

Przy jednolitych rozwiązaniach kolorystycznych, zarówno na dachu, jak i na elewacji, warto jednak zdecydować się na geometryczne odcięcia jednego materiału od drugiego. Spotęguje to efekt awangardy nawet przy najprostszych bryłach.

fot. Dreamstime

Pamiętajmy, że ciemne kolory bardziej absorbują światło. Jeżeli zdecydujemy się na czarne dachówki, powinniśmy szczególnie zadbać o termoizolację dachu. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie membrany odbijającej promieniowanie słoneczne.

Domy klasyczne

A czy domy klasyczne można pokryć dachem w ciemnym kolorze? Tradycyjne dworki wykańcza się w klasycznej czerwieni, żółci, elewację zaś w stonowanych beżach czy brązach. Jeżeli jednak elewacja domu jest w kolorze tak uniwersalnym, jak biel możemy zestawić ją z ciemnym, połyskliwym bądź matowym dachem.

fot. Braas

Płaskie dachówki w ciemnych kolorach sprawdzą się na bardziej fantazyjnych domach. Choć przewagę stanowi biel elewacji, tu również warto postarać się o podkreślenie ciemnym kolorem charakterystycznych elementów budynku.

fot. Dreamstime

Domy klasyczne to najczęściej domy z poddaszem. Te przewidują okna dachowe, które urozmaicają bryłę i dach budynku. Ciemne dachówki, szarosrebrne czy czarne o połyskującej powłoce nadadzą elegancji tradycyjnej zabudowie, dzięki czemu wkomponuje się ona nie tylko w wiejskie, ale i miejskie tereny.

fot. Blachy Pruszyński

Bardziej uniwersalnym kolorem jest jednak grafitowy. Pasuje bowiem do wszystkich kolorów elewacji, również tych z drewnianym wykończeniem, pod warunkiem, że dom wyeksponowany jest na otwartej przestrzeni.

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 18, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Elewacje zewnętrzne domów nowoczesnych - inspiracje | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-03-31 08:58:17

[...] Ciemne kolory dachu: jak skomponować je z elewacją? Kolor dachu ma olbrzymie znaczenie dla ogólnego wyglądu budynku. Komponować się powinien nie tylko z...więcej [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty