Start Arrow InstalacjeArrow Ciepła woda: niezależne pompy ciepła do c.w.u.

Ciepła woda: niezależne pompy ciepła do c.w.u.

Wiadomości z rynku

Decydując się na system grzewczy do ciepłej wody użytkowej, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim należy zastanowić się nad kosztem inwestycji i komfortem użytkowania, sprowadzającym się do dostarczania ciepłej wody w odpowiedniej ilości i temperaturze. Na rynku istnieje już kilka rozwiązań spełniających te kryteria.

Wbrew obiegowej opinii, pompy ciepła nie służą wyłącznie do ogrzewania domu, ale są również ekologicznym sposobem, dzięki któremu możemy podgrzać ciepłą wodę użytkową. Koszt podgrzewu c.w.u. za pomocą niezależnych pomp ciepła jest zdecydowanie konkurencyjnym w odniesieniu do pozostałych dostępnych na rynku systemów. I mimo że porównać go można z użytkowaniem paneli solarnych, to należy pamiętać, że działanie kolektorów słonecznych jest w wysokim stopniu zależne od warunków atmosferycznych i pory roku. Ponadto, solary narażone są również na częste problemy techniczne związane z ubytkiem płynu solarnego, zapowietrzeniem instalacji lub pękającymi od mrozu rurkami kolektora słonecznego.

Rafał Magiera, ekspert pomp ciepła Sofath:
W odróżnieniu od instalacji solarnych, niezależne pompy ciepła do c.w.u. gwarantują dostęp do ciepłej wody przez cały rok, zachowując przy tym wysoką sprawność. Ponadto, zamiast glikolu pracują na bazie czynnika R134A, który jest bezpieczny, ekologiczny, nie ulega degradacji i nie podlega okresowej wymianie.

C.w.u. z powietrza

Jednym ze sposobów przygotowania c.w.u są pompy ciepła, które pozyskują energię do podgrzewania wody z zewnątrz lub z wewnątrz budynku. W tym celu wykorzystują powietrzny wymiennik ciepła oraz sprężarkę. W pierwszym przypadku, pompa zainstalowana w pomieszczeniu technicznym pobiera powietrze kanałem przez ścianę budynku. W drugim – energia odprowadzana jest z nieogrzewanego pomieszczenia wewnątrz obiektu.

Niewątpliwą zaletą takich systemów  jest ich cicha praca i wysoka wydajność, która pozwala uzyskać temperaturę c.w.u. w wysokości do 65°C. Pompy te mogą posiadać panel sterowania, który umożliwia stałe monitorowanie stanu ciepłej wody oraz informuje użytkowników o ilości dostępnych kąpieli.

C.w.u. z wnętrza ziemi

Rozwiązaniem do c.w.u. są również pompy ciepła wykorzystujące energię z gruntu. Urządzenia korzystają zwykle z poziomego wymiennika ciepła oraz zasobnika ogrzewając wodę do 60°C. Zachowując stały współczynnik sprawności,  gwarantują ciepłą wodę przez cały rok. W przeciwieństwie do kolektorów słonecznych, nie potrzebują dodatkowego źródła ciepła w celu całkowitego zaspokojenia zapotrzebowania na c.w.u.

Solary pomimo wysokiej produkcji ciepłej wody użytkowej w sezonie letnim, przez większą, mniej słoneczną część roku nie spełniają wymaganego zapotrzebowania na c.w.u. i na tle pomp ciepła wypadają niekorzystnie.

(Przykładowe niezależne pompy ciepła do c.w.u.)

Ciepła woda niezależnie od pory roku

Pompy ciepła do podgrzewania c.w.u. to nie tylko gwarancja zaspokojenia potrzeb użytkowników niezależnie od pory roku. Cechują się również łatwą obsługą, efektywną pracą, niskimi kosztami eksploatacji oraz prostym montażem. Możliwość instalacji tych systemów w budynkach modernizowanych sprawia, że stają się coraz bardziej konkurencyjne na rynku urządzeń grzewczych, szczególnie w odniesieniu do kolektorów słonecznych.

Funkcjonowanie solarów, w przeciwieństwie do niezależnych pomp ciepła, jest ściśle związane z warunkami atmosferycznymi. Jedynie podczas bardzo słonecznych dni są w stanie dostarczyć użytkownikom wymaganą ilość ciepłej wody. Co więcej, zaspokojenie 100% zapotrzebowania na c.w.u. w przypadku instalacji solarnej wiąże się z wyższymi kosztami inwestycyjnymi spowodowanymi koniecznością zakupu dodatkowych źródeł ciepła.  Komfort użytkowania, niskie koszty eksploatacji i łatwość montażu – to wszystko sprawia, że niezależne pompy ciepła, są konkurencyjne na rynku urządzeń do podgrzewania c.w.u.

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Sierpień 20, 2014
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
2
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

Ogrzewanie energooszczędne: odwierty na gruntowe pompy ciepła | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-20 12:20:56

[...]    Elektryczne grzejniki konwektorowe: ogrzewanie jesienią Ciepła woda: niezależne pompy ciepła do c.w.u. Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe? Plusy i minusy Grzejniki elektryczne [...]

Co powinien zawierać projekt instalacji energooszczędnej? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-09-19 00:47:39

[...] to czas, kiedy wieczory robią się już chłodne, a wyłączone... więcej    Ciepła woda: niezależne pompy ciepła do c.w.u. Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki kanałowe? Plusy i minusy Grzejniki elektryczne [...]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black