Start Arrow Wiadomości Arrow Ciepła woda użytkowa – jakie urządzenie do podgrzewania wybrać?

Ciepła woda użytkowa – jakie urządzenie do podgrzewania wybrać?

Obecnie trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez ciepłej wody. Jeśli właściciele domów nie mają dostępu do sieci ciepłowniczej, przygotowują c.w.u. za pomocą urządzeń grzewczych. Ogrzewanie ciepłej wody użytkowej pochłania jednak znaczne ilości energii cieplnej. Dlatego tak istotny jest dobór urządzenia, które zrobi to w sposób efektywny, energooszczędny, a zarazem ekologiczny. Jego wybór często jest uzależniony od kosztów instalacji, eksploatacji oraz komfortu użytkowania. Na jakie rozwiązanie zatem postawić? Doradzają eksperci marki Saunier Duval.

Każdy budynek ma inne zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową. Nawet orientacyjne obliczenie takiego zapotrzebowania może okazać się kluczowym krokiem w wyborze odpowiedniego urządzenia grzewczego. Co powinieneś wziąć pod uwagę, dokonując obliczeń?

 • Liczbę domowników.
 • Liczbę łazienek znajdujących się w domu.
 • Liczbę punktów poboru wody.
 • Przyzwyczajenia związane z wyborem urządzenia (wanna, prysznic).
 • Pojemność wybranych urządzeń.
 •  Oczekiwaną temperaturę ciepłej wody.

Warto zauważyć, że obecnie w domach energooszczędnych koszty ogrzewania wody mają największy udział w rocznym bilansie zakupu paliw i nośników energii. Przeciętnie jest to od 70 do 80%.

Ciepła woda użytkowa – jak ją pozyskać?

Kotły kondensacyjne

Jednym z najpopularniejszych kompleksowych rozwiązań, które umożliwia ogrzewanie budynku oraz wody użytkowej, jest zastosowanie kotłów kondensacyjnych. Do wyboru są kotły jednofunkcyjne oraz dwufunkcyjne.

Kocioł jednofunkcyjny ogrzewa wyłącznie wodę kotłową, która znajduje się w obiegu centralnego ogrzewania. Uzyskanie ciepłej wody użytkowej będzie możliwe dzięki wykorzystaniu zewnętrznego podgrzewacza pojemnościowego. Pozwala to na gromadzenie ciepłej wody oraz jej późniejsze wykorzystanie. To rozwiązanie jest przeznaczone dla domów jednorodzinnych, w których znajdują się dwie łazienki. Kocioł ten może bowiem zaopatrzyć w wodę jednocześnie co najmniej dwa punkty poboru wody.

Kocioł dwufunkcyjny zasila natomiast obieg centralnego ogrzewania oraz w sposób przepływowy ogrzewa ciepłą wodę użytkową. To pozwala na rezygnację ze zbiornika c.w.u. Polecany jest do domu, w którym mieszkają maksymalnie 2-3 osoby i w którym jest tylko jedna łazienka.

Jakie są zalety wykorzystania kotłów kondensacyjnych?

 • Wysoka sprawność.
 • Niskie koszty eksploatacji.
 • Prosta wymiana, instalacja i uruchomienie.

Podgrzewacze ciepłej wody użytkowej

Kolejną propozycją jest podgrzewacz ciepłej wody użytkowej jako niezależne urządzenie instalowane najczęściej w domach ogrzewanych kotłami na paliwa stałe. Podgrzewacze umożliwiają korzystanie z ciepłej wody od wiosny do jesieni bez konieczności rozpalania w kotle. Są to urządzenia zapewniające w krótkim czasie ciepłą wodę o wymaganej temperaturze. Jakie są zalety ich użytkowania?

 • Stabilna praca nawet przy niewielkim przepływie i ciśnieniu wody.
 • Krótki czas oczekiwania na dogrzanie wody do docelowej temperatury.
 • Cicha praca urządzenia.

Kominek

Wodę można podgrzać także za pomocą kominka. Należy wówczas wyposażyć go we wkład kominkowy z wymiennikiem ciepła spaliny-woda – czyli kominek z płaszczem wodnym – a także w zasobnik c.w.u. Aby taki kominek mógł ogrzewać wodę użytkową, w górnej części korpusu należy zamontować specjalną wężownicę, którą będzie przepływała woda. Ogrzana woda zostanie skierowana również do zasobnika c.w.u. Warto pamiętać jednak, że to rozwiązanie sprawdzi się głównie w sezonie grzewczym. Latem woda będzie musiała być podgrzewana np. przez grzałkę elektryczną wbudowaną w zasobnik lub elektryczny podgrzewacz wody. Jakie są jednak zalety tego ogrzewania?

 • Obniżenie kosztów ogrzewania.
 • Możliwość akumulacji energii cieplnej, czasem nawet na kilkanaście godzin.
 • Powietrzna pompa ciepła – alternatywne źródło ogrzewania

Niesłabnącą popularnością cieszy się zastosowanie powietrznej pompy ciepła, która wykorzystuje energię zgromadzoną w powietrzu zewnętrznym do ogrzewania wody użytkowej. Pompy ciepła pochłaniają ciepło z zewnątrz i konwertują je na ciepło dla domu. Tak jak kotły kondensacyjne, pompy ciepła mogą pracować przez cały rok – niezależnie od działania systemu grzewczego.

Jak działają powietrzne pompy ciepła? Ciepło z powietrza jest gromadzone i wchłaniane przez ciecz, która przechodzi przez sprężarkę. Tam jest podgrzewana dalej i transportowana do układów ogrzewania oraz ciepłej wody w domu. Jakie są zalety wyboru powietrznej pompy ciepła?

 • Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.
 • Obniżenie rachunków i opłat za konwencjonalne ogrzewanie.
 • Łatwość konserwacji.
 • Prosty montaż.

Ciepłą wodę użytkową można uzyskać za pomocą wielu urządzeń. Obecnie rynek oferuje właścicielom mieszkań i domów szereg rozwiązań dopasowanych do danego budynku. Pomocą w wyborze odpowiedniego rozwiązania będzie przybliżone obliczenie zapotrzebowania na ciepłą wodę, które finalnie pozwoli obliczyć koszty jej podgrzewania. Przyda się również konsultacja u instalatorów, którzy z pewnością pomogą dobrać najbardziej optymalne rozwiązanie.

Saunier Duval

Dodane przez: Kamila Klepacka

Kamila Klepacka
Dodaj komentarz

Data dodania:


Listopad 6, 2019
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: energooszczędny sprzęt