Start Arrow Budowa domuArrow Cieplejsze szyby w naszych oknach

Cieplejsze szyby w naszych oknach

Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że średnio w naszych domach przez dach ucieka 24% ciepła, przez ściany 26%, przez posadzkę parteru 9%, a najwięcej przez okna bo aż 41%.

Bardzo duży wpływ na ucieczkę ciepła przez okna ma rodzaj zastosowanych szyb. Obecnie najbardziej powszechne do szklenia okien są szyby zespolone. Szyby zespolone składają z połączonych dwóch lub trzech pojedynczych szyb oddzielonych ramką dystansową o szerokości od 12 do 16mm. Wewnątrz ramki dystansowej znajduje się materiał higroskopijny, który pochłania parę wodną, aby przestrzeń między szybami nam nie zaparowała. Przestrzeń między szybami wypełnia się powietrzem lub gazem o małej zdolności przewodzenia ciepła np. argonem, kryptonem lub ksenonem.

szyby

Izolacyjność cieplną określa się współczynnikiem przenikania ciepła U (dawniej K). Im ten współczynnik jest mniejszy tym izolacyjność cieplna szyb jest większa. Współczynnik U dla zwykłej szyby zespolonej składającej się z dwóch zwykłych szyb typu float gr.4mm oddzielonych pustką powietrzną gr.12mm wynosi około 3,0 (W/mkw.K). Jeżeli zastosujemy okno trzyszybowe o trzech zwykłych szybach to obniżamy wartość współczynnika U do 1,9 (W/mkw.K).

Aby uzyskać jeszcze cieplejsze szyby zespolone można zastosować specjalne, niskoemisyjne szkło. Szkło niskoemisyjne zapobiega ucieczce ciepła z pomieszczeń na zewnątrz. Przy zastosowaniu takiej szyby jako wewnętrznej w naszym oknie obniżamy współczynnik U do wartości 1,3 – 1,6 (W/mkw.K). Jeszcze cieplejsze okno o wartości U =1,1 (W/m2K) można uzyskać stosując szybę niskoemisyją oraz wypełnienie przestrzeni międzyszybowej argonem.

Różnicę pomiędzy zwykłą szybą zespoloną U=3,0 a szybą „ciepłą” o wartości U=1,1 możemy też zobaczyć na następującym przykładzie. Przy temperaturze na zewnątrz 0 stopni a 20 stopni wewnątrz pomieszczenia temperatura na wewnętrznej powierzchni szyby przy zwykłej szybie zespolonej wynosi 11,5, stopnia natomiast przy szybie „ciepłej” wynosi 17,5 stopnia. Im wyższa jest temperatura na wewnętrznej powierzchni szyby tym mniej ucieka ciepła i tym rzadziej skrapla się para wodna na szybie w przypadku wzrostu wilgotności w pomieszczeniu.

Można uzyskać jeszcze cieplejsze szyby zespolone o współczynniku U =0,7 (W/mkw.K) a nawet 0,3 ale wtedy bardzo mocno wzrasta cena takiego okna. Natomiast wiele firm produkujących okna stosuje szyby o współczynniku U=1,1 jako standard nawet w oknach typowych. Polecam zakup nowych okien właśnie z szybami o współczynniku U=1,1.

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645