Start Arrow Wiadomości Arrow Ciepło dobrze zaizolowane, czyli jak zamocować ocieplenie ze styropianu

Ciepło dobrze zaizolowane, czyli jak zamocować ocieplenie ze styropianu

Ocieplenie ze styropianu to jeden z popularniejszych sposobów izolacji termicznej budynku i ochrony przed niepotrzebnymi stratami energii. Jest to materiał stosunkowo łatwy w obróbce, a jego montaż nie przysparza większych problemów. Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven podpowiada, jak w prosty sposób przy użyciu specjalistycznych klejów mocować styropianowe płyty.

Styropian swoimi właściwościami szybko podbił rynek i zaskarbił sobie przychylność wielu firm wykonawczych oraz inwestorów. Jest to materiał bardzo lekki, łatwo poddający się obróbce, a przy tym wykazujący bardzo dobre parametry izolacyjne. System ociepleń wykonany z użyciem płyt styropianowych stanowi świetną izolację budynku, a jego wykonanie można przeprowadzić dość sprawnie.  Dodatkowo, dobrze współpracuje z różnorodnymi tynkami, dając możliwość estetycznego wykończenia elewacji.  – Płyty styropianowe mocowane są do budynku metodą klejenia i dodatkowo kołkowane. Etap klejenia nie należy do najtrudniejszych, jednak i tu ważne są pewne reguły, a przede wszystkim dokładne przygotowanie podłoża, dobór właściwego kleju do tego typu oraz odpowiednia aplikacja. W ten sposób unikniemy błędów wykonawczych, które przełożyć się mogą na powstanie mostków cieplnych – wyjaśnia Tomasz Mazurkiewicz, Specjalista Produktu firmy Den Braven.

Klejenia czas

Ocieplanie budynku płytami styropianowymi mocowanymi na klej rozpocząć należy, podobnie jak w przypadku wielu innych rodzajów robót budowalnych, od dokładnego przygotowania podłoża. – Jest to warunek konieczny, gdyż od dokładności i staranności prac przygotowawczych zależy w dużej mierze trwałość ocieplenia. Pozwala to uniknąć późniejszych sytuacji, w których płyty mogą się odklejać, niszcząc izolację i samą elewację– tłumaczy ekspert firmy Den Braven. Klejone powierzchnie muszą być nośne, czyste, suche, odtłuszczone, dlatego w pierwszej kolejności, ściany i fundamenty należy oczyścić z brudu, kurzu, ziemi, mchów i różnego rodzaju nieczystości. Pamiętać również należy, że w przypadku nowobudowanych obiektów wszelkie tynki i betony muszą być całkowicie utwardzone. Niekiedy płyty izolacyjne formowane (inaczej niż cięte) mogą zawierać środki antyadhezyjne. Dlatego też najpierw na niewielkim fragmencie najlepiej jest przeprowadzić test przyczepności i w razie potrzeby powierzchnię tylną płyt przeszlifować w miejscu aplikacji kleju. Powierzchnie bardzo gładkie, równe, nieprzepuszczalne zaleca się zszorstkować, celem poprawy przyczepności.

Płytka do płytki

Do montażu płyt styropianowych za pomocą kleju potrzebny jest pistolet do spieniania piany oraz specjalistyczny klej. – Dobierając klej do wykonania ocieplenia ze styropianu należy wybrać produkt przeznaczony do tego rodzaju materiału. Będziemy mieli wtedy pewność, że płyty będą solidnie zamocowane. Znakomitą przyczepnością do styropianu, w tym styropianu szarego z dodatkiem grafitu o podwyższonych właściwościach termoizolacyjnych wykazuje się na przykład klej Montagefix-ST firmy Den Braven. Klej ten charakteryzuje się również niską rozprężnością i bardzo dobrą termoizolacyjnością, dzięki czemu nawet na skutek dostania się kleju pomiędzy powierzchni boczne płyty, nie będzie powodował powstawania mostków termicznych –dodaje Specjalista Produktu firmy Den Braven. Mając już przygotowane narzędzia, przystąpić można do prac montażowych, pamiętając by bezpośrednio przed użyciem mocno wymieszać puszkę z klejem. Przyklejanie płyt zawsze zaczynamy od samego dołu, opierając dolny rząd na specjalnej listwie startowej lub stopie fundamentowej. – Klej nakładamy jednostronnie, na płytę, pionowymi paskami z zachowaniem 20-30 cm odstępów, następnie przykładamy płyty (w ciągu 10 minut od nałożenia kleju) i równomiernie dociskamy na całej płaszczyźnie. Pozostałe szczeliny i złącza między płytami również wypełniamy klejem, aby uniknąć jakichkolwiek nieszczelności powstałych na styku materiałów – mówi Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven. Nadmiar kleju usuwamy po jego wyschnięciu mechanicznie, przy pomocy ostrego noża.

Styropian stanowi doskonały materiał do wykonania ocieplenia budynku, jednak warunkiem osiągnięcia bardzo dobrych parametrów izolacyjnych całego systemu jest również prawidłowy montaż. Z wykorzystaniem specjalistycznych klejów i zachowaniem podstawowych zasad ich aplikacji, w prosty sposób stworzymy szczelną i trwałą ochronę cieplną domu.

www.denbraven.pl

Den Braven East Sp. z o.o. z siedzibą w Wysogotowie koło Poznania, będąca oddziałem Grupy Den Braven, od kilkunastu lat zajmuje się propagowaniem nowoczesnych technik uszczelniania w Polsce i w Europie Wschodniej. Holding Den Braven jest uznanym światowym liderem technologii uszczelnień. Dzięki nowoczesnym fabrykom, zaawansowanym produktom i aktywności doświadczonego personelu w kilkudziesięciu oddziałach handlowych, marka Den Braven jest dziś rozpoznawalna na całym świecie, ciesząc się sympatią i zaufaniem profesjonalistów.Różnorodność i wysoka jakość produktów Den Braven gwarantuje ich szerokie zastosowanie w budownictwie, przemyśle, motoryzacji, szklarstwie i gospodarstwie domowym.W ofercie Den Braven East znajduje się szeroki wybór mas uszczelniających, w tym popularnych silikonów, akryli, pianpoliuretanowych, klejów montażowych, HD-polimerów, akcesoriów do ich użycia oraz innych wyrobów chemii budowlanej, przemysłowej i samochodowej.

Źródło:Den Braven

Den Braven
Wszystkie komunikaty (6574)

Dodane przez: Fly PR

Fly PR
Dodaj komentarz

Data dodania:


Wrzesień 5, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Kuchnie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: budowa domu