Start Arrow InstalacjeArrow Ciepło Systemowe tańsze niż myślisz

Ciepło Systemowe tańsze niż myślisz

Na wydatki związane z ogrzewaniem mieszkań i wody narzeka większość Polaków. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości nie obciążają one domowych budżetów aż w takim stopniu, jak to odczuwamy, o ile korzystamy z Ciepła Systemowego. Stanowią one wtedy zaledwie 4,1 proc. wszystkich miesięcznych wydatków na 1 osobę w przeciętnym gospodarstwie domowym. To o wiele mniej, niż płacimy np. za usługi telekomunikacyjne, transport czy wydajemy na rekreację i kulturę.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2009 rok, przeciętna rodzina żyła w dużych i średnich miastach, składała się z więcej niż dwóch osób (2,7 osoby) i posiadała mieszkanie o powierzchni około 60 m2. Miesięczne nominalne wydatki na jedną osobę wynosiły w takiej rodzinie 957 zł. Z danych przedsiębiorstw dostarczających Ciepło Systemowe wynika, że średni miesięczny koszt ogrzewania oraz ciepłej wody w takim statystycznym mieszkaniu wyniesie około 120 zł (2 zł za m2), czyli 40 zł na jedną osobę. To stanowi zaledwie 4,1 proc. wszystkich miesięcznych wydatków w przeciętnym gospodarstwie domowym i tylko 21 proc. wszystkich wydatków ponoszonych na użytkowanie mieszkania i nośniki energii w przeliczeniu na 1 osobę. O wiele więcej wydajemy miesięcznie przykładowo na transport – 92 zł, co stanowi 9,7 proc. wszystkich wydatków. Na rekreację i kulturę przeznaczamy średnio 76 zł miesięcznie, a na usługi telefonii stacjonarnej i komórkowej oraz na Internet – 43 zł.

Z danych przytoczonych w raporcie „Rynek telekomunikacyjny w Polsce w 2009 roku”, sporządzonym przez Instytut PBS DGA na zlecenie Urzędu Komunikacji Elektronicznej, wynika, że na łączność wydajemy jeszcze więcej.  Obliczenia przeprowadzone na podstawie deklarowanych przez respondentów opłat wskazują, że statystyczne gospodarstwo domowe łącznie na telefony i Internet wydaje miesięcznie około 173 zł. Rachunek ten nie obejmuje posiadaczy komórek poniżej 15 roku życia, którzy – szczególnie w dużych miastach – mogą zwiększać te już i tak nie małe koszty. Według tego badania, miesięczny koszt korzystania z telefonów i Internetu przez jednego członka rodziny wynosi ponad 57 zł.

Jeżeli rachunki za ciepło są niższe niż te za korzystanie z telefonu, Internetu czy transportu, dlaczego trudniej jest nam je zaakceptować? Komfort cieplny, jaki zapewnia właściwie ogrzane mieszkanie, stanowi przecież jedną z podstawowych ludzkich potrzeb – jej zaspokojenie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka. Być może właśnie dlatego podświadomie oczekujemy, że kaloryfer w naszym domu będzie zawsze ciepły, my natomiast nie będziemy musieli o to zabiegać a rachunki za ogrzewanie będą jak najniższe. Prawdopodobnie pokrywanie wydatków związanych z innymi usługami przychodzi nam także łatwiej, ponieważ traktujemy je w kategoriach luksusu. Nie ulega jednak wątpliwości, że ogrzewanie Ciepłem Systemowym także nim jest, a koszt jego wytworzenia ma swoją wartość. Warto więc zastanowić się nad zmianą podejścia do tego produktu, nie jak do dobra społecznego powszechnie dostępnego i dotowanego jak w ubiegłym ustroju politycznym, lecz jak do towaru, który równoprawnie funkcjonuje już w obrocie gospodarczym.

cieplo systemowe

W oparciu o dane Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 26 maja 2010 r – Sytuacja gospodarstw domowych w 2009 r. w świetle wyników badania budżetów gospodarstw domowych oraz Informacja o sytuacji społeczno – gospodarczej Polski.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Łazienka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Lampa wisząca Galaxy 1649

  • Kinkiet Maja Gray

  • Lampa wisząca Artwood Dąb 6pł.

  • Lampa Biurkowa Vaio White

  • Lampa podłogowa Maja Black