Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Co na podłogę – gres czy terakota?

Co na podłogę – gres czy terakota?

Płytki ceramiczne to szybki i efektowny sposób na wykończenie podłogi, zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz – na przykład na tarasie. Wybierając odpowiedni surowiec, często stajemy przed trudnym wyborem między gresem a terakotą. Oba materiały mają swoje wady i zalety, warto więc zapoznać się z ich charakterystyką.

Gres, czyli kamionka szlachetna

Płytki gresowe charakteryzują się jeszcze mniejszą nasiąkliwością, niż terakota. Są tez mocniejsze i nie ścierają się tak łatwo. Swoje zalety zawdzięczają zarówno składowi, jak i formowaniu poprzez prasowanie. Mają jedną, niekwestionowaną wadę – trudno jest go przeciąć lub przewiercić, co może spowodować pewne problemy – na przykład przy instalacji różnego rodzaju urządzeń.

(Wybór płytek powinien być podyktowany funkcją pomieszczenia i warunkami w nim panującymi, fot. Atlas)

Jeśli chodzi o rodzaje gresu, wyróżniamy gres szkliwiony, oraz naturalny. Oto ich krótka charakterystyka:

  • Gres szkliwiony – do złudzenia przypomina terakotę, jednak jego jakość jest duża wyższa. Ma przewagę nad terakotą zarówno pod względem nasiąkliwości, jak i twardości. W sklepach można spotkać płytki z gresu szkliwionego ozdobione różnego rodzaju wzorami, pamiętajmy jednak, że z czasem mogą ulec wytarciu, co sprawi, że będą wyglądać nieestetycznie.
  • Gres naturalny – to materiał o wysokiej odporności na ścieranie, twardy niczym granit. W odróżnieniu od gresu szkliwionego nawet wytarcie  powierzchni płytek nie wpływa znacząco na ich wygląd – przyczyną tego jest ich jednolita struktura. Zaletą gresu naturalnego jest jego niska nasiąkliwość. Materiał ten ma jednak poważną wadę – chropowata powierzchnia łatwo zatrzymuje brud. Na półkach sklepowych możemy także znaleźć gres naturalny, którego powierzchnia jest polerowana. Jest on często wybierany ze względu na estetykę, jednak jego nasiąkliwość jest większa niż w przypadku odmian, które nie są polerowane. Intensywna eksploatacja może również spowodować jego zmatowienie.
« Wstecz

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Sypialnia

Komentarze

Najnowsze komentarze

venus-meble-eu Odpowiedz 2012-09-18 15:21:28

tak przy okazji... :)) świetna wyspa :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty