Start Arrow Budowa domuArrow Co powinien wziąć pod uwagę architekt adaptując fundamenty projektu domu?

Co powinien wziąć pod uwagę architekt adaptując fundamenty projektu domu?

Gotowe projekty domów jednorodzinnych to profesjonalna dokumentacja architektoniczna, którą po adaptacji i uzupełnieniu o projekt zagospodarowania działki i dodatkowe opinie i uzgodnienia, można składać wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Adaptacja projektu ma na celu dostosowanie domu do warunków zabudowy i lokalnych warunków działki, przede wszystkim opracowując izolację fundamentów i warunki posadowienia budynku.

Projekty domów gotowe są tworzone w oparciu o standardowe warunki lokalne działki i standardową strefę klimatyczną. Muszą więc być przystosowane do warunków konkretnej (naszej) działki, konkretnego rodzaju gruntu oraz warunków, jakie stawia miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, uchwalony przez gminę, na terenie której chcemy wybudować dom lub – w przypadku braku planu – warunki zabudowy.

Adaptację wykonuje uprawniona osoba w oparciu o decyzję gminy i warunki działki. Opracowując sposób posadowienia budynku, architekt adaptujący musi wziąć pod uwagę szereg czynników, m.in. poziom występowania gruntów nośnych, poziom występowania wody gruntowej w różnych porach roku, głębokość przemarzania gruntu, a także fundamenty sąsiednich budynków, szczególnie, gdy nowy dom usytuowany jest bezpośrednio przy istniejącej już zabudowie.

(Zbyt płytkie fundamenty zagrożą konstrukcji budynku, zbyt głębokie fundamenty – jeśli nie są uzasadnione – zwiększą koszty budowy domu.)

Nośne warstwy gruntu

Budowa domu na gruncie z przewagą gliny czy torfu, czyli na gruntach o małej nośności, jest bardzo ryzykowna. Wymagają badań również grunty nasypowe, czyli takie utworzone przez człowieka – podłoże zostało przeniesione z naturalnego miejsca i położone na wyrobiskach czy zagłębieniach terenu. Warto wiedzieć, że gruntami nasypowymi często są zasłaniane stare nielegalne wysypiska śmieci czy inne wady działki.

Architekt rozpoznając grunt decyduje o jego ewentualnej wymianie albo wzmocnieniu. Innym rozwiązaniem jest posadowienie budynku głębiej, gdzie występują już twarde nośne grunty. Należy jednak zdawać sobie sprawę, że oba rozwiązania zdecydowanie podniosą koszt budowy domu.

Woda gruntowa na działce

Architekt adaptujący projekty domów musi znać poziom wód gruntowych występujących na działce. Co istotne, należy wziąć pod uwagę, że latem czy wczesną jesienią woda może znajdować się rzeczywiście głęboko, ale pojawi się ona w podłożu w czasie intensywnych opadów czy roztopów wiosną. Konieczne jest więc sprawdzenie wahań poziomu wód gruntowych w różnych porach roku.

Poziom wód gruntowych pozwoli architektowi na podjęcie decyzji o ewentualnej rezygnacji z piwnic, jeżeli projekt domu był podpiwniczony.  Jeżeli na działce występuje wysoki poziom wód gruntowych, który znajdować się będzie powyżej poziomu podłogi w piwnicy, najlepiej w ogóle zrezygnować z podpiwniczenia budynku. Ryzyko sezonowego zalewania piwnicy jest za wysokie.

Jeżeli bardzo zależy nam na piwnicy, architekt może zaproponować podwyższenie poziomu posadowienia budynku, co jednak nie tylko wpłynie na koszt budowy, ale również na niekorzystnie zadziała na wygląd budynku, różniący się znacząco od wizualizacji widzianej podczas wybierania projektu. Innym rozwiązaniem jest specjalna izolacja piwnicy, jednak i ona nie da gwarancji, że pomieszczenie nie będzie sezonowo zalewane, a wymaga ona bardzo poważnych nakładów finansowych.

(Piwnice i ściany fundamentowe domów muszą być odpowiednio zabezpieczone przed wilgocią i działaniem wód gruntowych. Sposób izolacji dobiera się pod względem warunków gruntowych, jakie panują na konkretnej działce.)

Badania geotechniczne

W świetle Prawa budowlanego, domy jednorodzinne nie wymagają wykonania badań gruntowych. Jednak architekt adaptujący projekty domów może zalecić nam ich wykonanie, jeżeli poziom gruntów nośnych czy wód gruntowych jest niepewny.

Geotechnik wykona na działce specjalne odwiert geologiczne, z których pobierze próbki do badań. Nowoczesne techniki analiz pozwalają na komputerowe określenie, czy na działce występują wody gruntowe, jak ich poziom waha się sezonowo, jaki grunt występuje na działce, jaka jest nośność gruntu. Wraz z analizą otrzymamy również przekroje geotechniczne i parametry nośności warstw geotechnicznych. Specjalista zapisze również swoje wnioski i zalecenia. Będziemy więc mieć pewność, czy możliwa jest budowa domu lub czy jej koszt nie będzie znacznie wyższy niż zakładany w pierwotnym kosztorysie.

Następna »

Autor: Redakcja

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
3
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Komentarze

Najnowsze komentarze

Geolog i geodeta na placu budowy: badanie i pomiar terenu | www.Dom.pl Odpowiedz 2014-01-31 14:10:38

[...] z betonu samozagęszczalnego? Jak prawidłowo wykonać fundamenty domu jednorodzinnego? Co powinien wziąć pod uwagę architekt adaptując fundamenty projektu domu? Żelbetowe konstrukcje – szkielet zbrojenia zgodny z projektem Na czym budować [...]

Ławy fundamentowe: dwa sposoby wykonania ław | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-06-17 13:07:05

[...] wykop powinien być szerszy o 10-15 cm z każdej strony od szerokości ławy, jaka wynika z projektu technicznego. Po wykonaniu wykopu, na wypoziomowane dno wylewany jest podkład betonowy w postaci 10 [...]

Jak prawidłowo wykonać fundamenty domu jednorodzinnego? | www.Dom.pl Odpowiedz 2013-06-17 13:04:24

[...] Przeczytaj więcej: Co powinien wziąć pod uwagę architekt adaptując projekt fundamentów? [...]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

 • Promocja

  TK Lighting Kinkiet Diamond Black

 • Promocja

  Lampa nocna Minky

 • Lampa Flexi Minky 3pł.

 • Lampa Sufitowa MIA WHITE 3pł.

 • Żyrandol dla dzieci Miętowe Marzenie 5pł.

 • Promocja

  TK Lighting Nowoczesny Plafon Kantoor Gray + gr...

 • TK Lighting Lampa stołowa Pico white