Start Arrow WnętrzaArrowPokój dziennyArrow Co powinien zawierać projekt wnętrz?

Co powinien zawierać projekt wnętrz?

Mamy wreszcie swoje wymarzone mieszkanie. Zdecydowaliśmy, że zatrudnimy specjalistę zajmującego się wystrojem wnętrz. Nie wiem jednak co w takim projekcie, przygotowanym przez niego, powinno się znajdować, a nie chciała bym, żeby mi coś umknęło – to jednak dodatkowy wydatek, więc chciała bym wiedzieć, co musi się znaleźć w takim projekcie. Proszę o podpowiedź.

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada ekspert z firmy projektującej wnętrza WiD Studio:

Szybki rozwój architektury wnętrz spowodował, że jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się biura specjalizujące się w tej dziedzinie. Niestety, wiele z nich ma wciąż bardzo małe doświadczenie i ograniczone umiejętności. Ponieważ klienci również nie bardzo wiedzą, co powinien zawierać projekt aranżacji wnętrz i czego oczekiwać od projektanta, często pojawiają się różnego rodzaju problemy na etapie realizacji projektu.

Każdy projektant powinien nas dokładnie poinformować, co otrzymamy w ramach projektu. Przebieg prac wygląda różnie w różnych biurach; istnieją jednak pewne etapy, których nie sposób pominąć w procesie projektowania wnętrz.

architekt wnetrzJeżeli projektujemy wnętrza istniejącego budynku, projektant powinien zacząć od inwentaryzacji, czyli dokładnego zmierzenia wszystkich pomieszczeń. Jest to konieczne, ponieważ często zdarza się, że w stosunku do projektu architektonicznego niektóre ściany stoją za blisko bądź za daleko. Jeśli nie ma możliwości wykonania inwentaryzacji (bo np. budynek nie został jeszcze wybudowany) należy ją przeprowadzić wtedy, kiedy będzie to możliwe, i wprowadzić do projektu wnętrz niezbędne modyfikacjeKolejny etap to przygotowanie koncepcji wnętrza. Koncepcja to płaski rzut pomieszczeń z rozrysowaniem ścian działowych oraz wyposażenia: mebli, ceramiki łazienkowej, sprzętu AGD. Klient powinien otrzymać przynajmniej dwie różne koncepcje do wyboru, a wybrana musi być modyfikowana aż do osiągnięcia zadowalającego rezultatu. Niedopuszczalne jest, żeby projektant zaproponował jedną koncepcję i nie zgadzał się na jej modyfikację.

Po wyborze koncepcji należy dobrać kolorystykę pomieszczeń, a do niej odpowiednie meble i wyposażenie. Projektant powinien pokazać nam w katalogach, jakie meble proponuje; powinien też umieć dostosować się do założonego pułapu cenowego (jeśli chcemy wydać na całe wnętrze 80tys zł., to niekoniecznie będziemy sobie życzyć kanapy za 20tys.). Dobrze, jeśli projektant ma próbki proponowanych materiałów (podłóg, próbnik kolorów farb etc). Architekt musi nam wskazać miejsce, gdzie możemy obejrzeć na żywo każdy z wybranych elementów. Powinien również oferować możliwość wyjazdu z klientem do sklepu (na ogół jest to usługa dodatkowo płatna).

Po wyborze wszystkich elementów nadchodzi czas na wykonanie projektu technicznego. Przedtem dobrze jeszcze byłoby zobaczyć całe skomponowane wnętrze na wizualizacji komputerowej. Należy spytać architekta, czy jest taka możliwość, i czy jej wykonanie jest w cenie projektu czy też trzeba za nią zapłacić osobno.

Wykonanie projektu technicznego jest nieodzownym elementem całości procesu projektowego. Zawiera on rysunki z dokładnym rozmieszczeniem i zwymiarowaniem ścian, kontaktów, punktów świetlnych, ścian karton-gips, przyłączy wodno -kanalizacyjnych i całej reszty elementów koniecznych wykonawcy, by mógł wykonać projekt zgodnie z założeniem. Wiele biur niestety nie wykonuje rysunków technicznych, w szczególności dotyczy to absolwentów ASP. Ich brak jest powodem sporów pomiędzy wykonawcą a klientem. Warto sobie tego zaoszczędzić i spytać, czy takie rysunki dostaniemy. Wszystkie rysunki, które obejmuje projekt, powinny być wyszczególnione w umowie zawieranej z projektantem. Na życzenie powinien on udostępnić wzór umowy jeszcze przed jej podpisaniem, w celu zapoznania się z jej treścią.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa wisząca welurowa Bing 2pł. Butelkowa Zi...

 • Nowe

  Coco lampa wisząca czarna-złoty mat

 • Plafon Various Biało-kremowo-beżowy Kolor apl...

 • Promocja

  Inteligentny system oświetlenia Cube

 • Plafon Vaio 3 White

 • Promocja

  Lampa wisząca Awena czarna

 • Lampa sufitowa DEZE K-3620 czarny