Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Co powinno zawierać zgłoszenie budowy altany ogrodowej?

Co powinno zawierać zgłoszenie budowy altany ogrodowej?

Od niedawna formalności związane z budową altany są prostsze – brak obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę większości altanek powoduje, że coraz chętniej zdobią one nasze przydomowe przestrzenie.

Altana może być jadalnią, miejscem towarzyskich spotkań oraz schronieniem przed wiatrem i słońcem. Dlatego ważne, aby miejsce to znalazło się z dala od zgiełku ulicy, w głębi ogrodu, w otoczeniu pięknych roślin.

Altana może być jadalnią, miejscem towarzyskich spotkań oraz schronieniem przed wiatrem i słońcem. Dlatego ważne, aby miejsce to znalazło się z dala od zgiełku ulicy, w głębi ogrodu, w otoczeniu pięknych roślin.

Altanka ogrodowa to atrakcyjny pomysł na zagospodarowanie wolnego miejsca na działce. Służąca relaksowi na świeżym powietrzu, chroniąca przed deszczem czy nadmiernym słońcem, altanka jest niewątpliwą dekoracją ogrodu, szczególnie, gdy w projekt altanki wkomponować można efektowne rośliny (np. powojniki). Od niedawna formalności związane z budową altany są prostsze – brak obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę większości altanek powoduje, że coraz chętniej zdobią one nasze przydomowe przestrzenie.

Budowa altanki na działce – przepisy

Budowa altanki, której powierzchnia nie przekracza 35 mkw, a konstrukcja jest parterowa nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Należy jednak pamiętać, że dotyczy to tylko sytuacji, gdy łączna powierzchnia takich obiektów jak: altany, garaże, ganki czy ogrody zimowe na działce nie przekracza dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Uwaga! Do powierzchni zabudowy altanki nie wliczamy tarasu, werandy lub ganku, jeśli ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 m2.

Zamiar postawienia altanki na działce należy tylko zgłosić do urzędu, dołączając stosowne dokumenty. Przy zgłoszeniu konieczne będzie dostarczenie:

  • oświadczenia o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
  • opisu planowanej altanki (rodzaj, powierzchni zabudowy, konstrukcja i użyte materiały, szkice i rysunki altanki)
  • mapki z zaznaczonym usytuowaniem altanki na działce
  • opisu sposobu wykonywanych prac
  • informacji o terminie rozpoczęcia prac

Budowa altany ogrodowej możemy rozpocząć po 21 dniach od daty zgłoszenia, jeżeli w tym okresie starosta nie wniesie w formie decyzji sprzeciwu. Nie możemy jednak rozpocząć budowy w terminie późniejszym niż 2 lata – po tym okresie należy ponowić zgłoszenie budowy.

Zamiast własnoręcznych szkiców i rysunków, w urzędzie można przedłożyć profesjonalny gotowy projekt altany. Ułatwi on również zakup potrzebnych materiałów i prace budowlane.  Projekt AC Altana A1 CE

Zamiast własnoręcznych szkiców i rysunków, w urzędzie można przedłożyć profesjonalny gotowy projekt altany. Ułatwi on również zakup potrzebnych materiałów i prace budowlane.
Projekt AC Altana A1 CE

Uwaga! Altanki nie są obiektami małej architektury, które nie wymagają ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę. Jeżeli nie określimy czasu ich posadowienia na działce, nie mogą być zaliczane także do tymczasowych obiektów budowlanych, których budowa również zwolniona jest z dodatkowych formalności.

Bez pozwolenia i zgłoszenia altany można budować tylko na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych: na działce w mieście można wybudować altanę o powierzchni do 25 m2, poza miastem – do 35 m2. Wysokość zaś musi być do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.

Usytuowanie altanki na działce

Altana, która posiada ściany nie może być stawiana w dowolnym miejscu na działce. Odległość altany od granic działki musi wynosić min. 1,5 m lub nawet 3 czy 4 metry, w zależności od rodzaju zabudowy, umieszczenia budynku na sąsiadującej działce lub planów zagospodarowania przestrzennego. Ażurowe altanki ogrodowe, które nie posiadają ścian, można budować nawet bezpośrednio przy granicy działki.

Altana ze ścianami musi mieć zachowane stosowne odległości od granicy działki i innych zabudowań.  Projekt ARX AL2 Altana z grillem CE

Altana ze ścianami musi mieć zachowane stosowne odległości od granicy działki i innych zabudowań.
Projekt ARX AL2 Altana z grillem CE

Następna »

Autor: Redakcja DOM.pl

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


sierpień 14, 2017
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Małe Mieszkanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo