Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Co się kryje pod drewnianą podłogą?

Co się kryje pod drewnianą podłogą?

Drewniane podłogi są od lat niesłychanie popularne. Ich niezaprzeczalne walory estetyczne, fakt iż pasują do każdego wnętrza, tworzą przytulny klimat i z wiekiem zyskują na szlachetności są wystarczającym powodem, by zdecydować się na zainwestowanie w deski podłogowe. Jeżeli do listy zalet dodamy jeszcze walory zdrowotne i ekologiczne, świetną izolację termiczną i akustyczną oraz niezwykłą trwałość, otrzymamy produkt niemal idealny.

Jednak jeżeli podłoga drewniana nie zostanie ułożona profesjonalnie, to nie tylko nie będzie zachwycać swym wyglądem, ale również usłyszymy niesprawiedliwe opinie jak na przykład te o deskach barlineckich.

Specyfika drewna

Drewno jest materiałem, na który duży wpływ ma wilgotność oraz temperatura. Kiedy jest zbyt duża wilgoć, drewno wchłania ją do siebie i pęcznieje, a następnie wypuszcza, gdy wilgotność powietrza spada i kurczy się. To tak zwane oddychanie drewna tworzy mikroklimat idealny dla funkcjonowania człowieka, ale może prowadzić do powstawania szpar pomiędzy deskami.

Aby nie dopuścić do tej sytuacji, producenci opracowują różne struktury deski. Na przykład deski składają się z trzech warstw i są oparte na konstrukcji krzyżowo-klejonej, co zapobiega jej skręcaniu się – mówi Szymon Andruszewski, redaktor czasopisma Parkieciarz.eu. Niemniej jednak muszą być zamontowane na podłożu o odpowiedniej wilgotności, która dla betonu wynosi 2% CM, dla podłoża drewnianego 8% CM, a dla anhydrytowego – 0,5% CM. Zbyt wysoka temperatura również może powodować pojawianie się szczelin pomiędzy deskami, dlatego należy pamiętać, że jeżeli ułożymy drewno na ogrzewaniu podłogowym, temperatura nie może przekraczać 26ºC.

Montaż podłogi – osobiście czy przez specjalistę?

Odnośnie tego, kto powinien układać drewnianą podłogę, możemy usłyszeć różne opinie. Bardzo często podłogę panelową układamy sami z różnym skutkiem. Deski barlineckie mogą być montowane przez kupującego, ale lepiej zlecić to autoryzowanemu montażyście, ponieważ jest to zadanie zdecydowanie trudniejsze niż układanie paneli. Jeżeli jednak z jakichś względów pragną Państwo samodzielnie zamontować deski, to dalej przedstawiamy szczegółową instrukcję oraz porady, jak prawidłowo położyć podłogę.

(Panele podłogowe częściej układamy samodzielnie niż podłogę z desek)

Zanim zaczniesz

Na początku musimy sprawdzić, czy podłoże nadaje się do montażu, czyli czy jest suche, czyste, równe i czy posiada odpowiednią wilgotność.

Jeżeli wszystkie te warunki są spełnione w pomieszczeniu, gdzie będziemy układać podłogę, to poziomo rozkładamy kupione deski i zostawiamy je nierozpakowane na min. 48 godzin, by mogły się zaaklimatyzować. Po upływie tego czasu otwieramy paczki z deskami i planujemy wzór ich ułożenia – mówi Szymon Andruszewski, redaktor czasopisma Parkieciarz.eu.

Kierunek układania desek zależy od wymiarów pomieszczenia. Opinie specjalistów przedstawiają się następująco: w pokojach kwadratowych, lub wtedy, gdy żaden z boków pomieszczenia nie przekracza 8 metrów, układamy deski wzdłuż kierunku padania promieni słonecznych, natomiast w wąskich korytarzach – wzdłuż dłuższej ściany.

Narzędzia i podkład

Do ułożenia podłogi z desek będą nam potrzebne następujące narzędzia:

 • młotek (1000 g)
 • przyrząd montażowy
 • miara drewniana lub zwijana
 • drobnozębna piła ręczna lub pilarka elektryczna
 • kliny drewniane
 • klocek do dobijania desek

Jako podkładu użyjemy (do wyboru):

 • falistej tektury
 • maty korkowej
 • naturalnych płyt podpodłogowych

Pomiary pomieszczenia

Wiemy już w jakim kierunku będziemy układać deski, a zatem teraz czas na precyzyjne pomiary pomieszczenia.

Od szerokości pokoju odejmujemy szerokość szczelin dylatacyjnych, która zazwyczaj wynosi 2×15 mm i dzielimy przez szerokość jednej deski. Dzięki temu wiemy, ile pasów desek trzeba zamontować i jak dociąć ostatni rząd – mówi Dorota Karbowska z firmy Barlinek SA. Według opinii autoryzowanych montażystów desek barlineckich, jeżeli ostatni pas desek będzie węższy niż 70 cm, to należy przyciąć również pierwszy układany rząd, ponieważ jeden bardzo wąski pasek wygląda nieestetycznie.

Dobry podkład podłogowy

Falista tektura, mata korkowa oraz naturalne płyty podpodłogowe służą jako podkład pod podłogę z desek. Wszystkie te akcesoria wyrównują powierzchnię, zapewniają izolację akustyczną i są naturalne. Ponadto płyty podpodłogowe posiadają bardzo dobrą zdolność izolacji cieplnej i to one są polecane przez montażystów podłóg.

W przypadku, gdy wilgotność naszego podłoża betonowego wynosi 2-3%, zalecane jest położenie folii polietylenowej o grubości 0,2 mm, aby zapewnić dobrą izolację przeciwwilgociową. Folię tę układamy z zachowaniem 20 cm zakładki, a miejsca złączeń zabezpieczamy taśmą klejącą.

Tekturę falistą i matę korkową układamy krawędziami na styk, nigdy na zakład. Natomiast naturalne płyty podpodłogowe kładziemy w karo w odstępach dwumilimetrowych od siebie i dziesięciomilimetrowych od ściany.

Pierwszy pas desek

Po ułożeniu podkładu, przystępujemy do montażu desek. Pierwszy pas desek układamy piórem do ściany. Deski łączymy ze sobą na krótszych krawędziach przez równoległe wsunięcie wyprofilowanego złącza (pióro-wpust). Możemy też łączyć deski czołowo przy użyciu młotka i klocka do dobijania. Ostatnią deskę przycinamy tak, by zachować szczelinę dylatacyjną, w którą wkładamy drewniane kliny.

Kolejne pasy

Jeżeli pas, który nam pozostał po przycięciu jest dłuższy niż 50 cm, to możemy go użyć jako pierwszego w szeregu. Musimy pamiętać o tym, by zachować co najmniej 50-centymetrowe przesunięcia pomiędzy końcami desek w sąsiadujących pasach podłogi – doradza Szymon Andruszewski, redaktor czasopisma Parkieciarz.eu.

Deski łączymy na zasadzie pióro-wpust, dociskamy ręką w kierunku podłogi i lekko dobijamy montowaną deskę klockiem drewnianym we wcześniej ułożony pas. Deski montujemy czołami zachowując 5-8 mm odległości pomiędzy nimi, a młotkiem oraz przyrządem montażowym dobijamy, by zlikwidować szczelinę. W szpary wzdłuż ścian wprowadzamy kliny dociskające.

Jeżeli konieczne jest ominięcie jakiejś przeszkody, np. rur centralnego ogrzewania, to zaznaczamy fragment deski, który następnie wycinamy i montujemy ją z zachowaniem 10-milimetrowej szczeliny dylatacyjnej. Nigdy nie używamy pasów montażowych. Szczelinę pomiędzy deską a naszą przeszkodą możemy zakryć rozetą.

Ostatni pas i listwy

Deski, które przycięliśmy przed przystąpieniem do montażu wpasowujemy do wcześniej ułożonych i dociskamy przyrządem montażowym. Oczywiście pozostawiamy szczelinę dylatacyjną o szerokości 10-15mm. Po ułożeniu podłogi przystępujemy do wykończenia, czyli zamocowania listew dekoracyjnych. Po usunięciu klinów blokujących wzdłuż ścian, listwy mocujemy do ściany (nigdy do podłogi) przy pomocy kołków rozporowych i wkrętów lub do wcześniej zamontowanych listew montażowych.

(Prawidłowo ułożona podłoga drewniana będzie cieszyć domowników przez lata)

Po tak wykonanym montażu desek barlineckich możemy od razu cieszyć się pięknym efektem i zaprosić bliskich, by wyrazili pełne zachwytu opinie o naszej pracy.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 • Lampa podłogowa Trójnóg Pustynna Burza

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1640

 • Promocja

  Lampa wisząca Aida White 2pł.

 • Zwis pojedynczy Galaxy 1642

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie