Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Co sprawdza audytor energetyczny?

Co sprawdza audytor energetyczny?

Wszystkie nowo wybudowane domy jednorodzinne muszą uzyskać świadectwo energetyczne, wystawione przez uprawnionego audytora? Natomiast w przypadku termomodernizacji istniejących budynków wymagane jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Dokument jest potrzebny w przypadku starania się o premię termomodernizacyjną. Wynika z niego również optymalne rozwiązanie co do przeprowadzonej metody ocieplania. Co będzie zatem sprawdzał audytor?

Pozyskane dane dotyczące budynku zostaną wprowadzone do odpowiedniego programu komputerowego, który na ich podstawie obliczy klasę energetyczną naszego nowego domu. Audytor weźmie pod uwagę nie tylko konstrukcję budynku, ale również poprowadzone w nim instalacje grzewcze, wodno-kanalizacyjne, elektryczne i wentylacyjne.

(Pozyskane informacje wprowadzone są do specjalnego programy komputerowego)

Audyt rozpoczyna się od standardowych ustaleń dotyczących powierzchni użytkowej domu, liczby mieszkających w nim osób. Specjalista sprawdzi również, jaki typ budynku został wybudowany (dom parterowy, z poddaszem itp.), ile jest w nim pomieszczeń i które z nich (i o jakiej kubaturze) są ogrzewane.

Następnie pod lupę trafią ściany zewnętrzne. Audytor sprawdzi ich wymiary, parametry cieplne. Ważne będzie ustalenie ich usytuowania względem stron świata, a także kierunek i powierzchnia okien, jakie się na każdej ze ścian znajdują. Powierzchnia i konstrukcja podłóg będzie kolejnym punktem.

Istotnym elementem w procesie uzyskania świadectwa energetycznego będzie badanie dachu. Sprawdzona zostanie budowa i konstrukcja dachu, jego konstrukcja, powierzchnia i parametry cieplne połaci dachowych. Ważnym czynnikiem będą okna dachowe i skierowanie ich na konkretne strony świata.

Po dokładnej analizie konstrukcji budynku, przychodzi czas na instalacje w domu jednorodzinnym. Audytor sprawdzi typ instalacji grzewczej i określi źródła ciepła. Oznaczy, jaki kocioł grzewczy został zamontowany i jakie paliwo jest w nim spalane. Skontroluje jego działanie, sprawdzi możliwości regulacji temperatury. Następnie określone zostaną parametry instalacji ogrzewania wody użytkowej.

(Klasy energetyczne)

Bardzo istotnym punktem analizy będzie sprawdzenie instalacji wentylacyjnej, ze szczególnym uwzględnieniem takich pomieszczeń, jak kuchnia, łazienka, WC.

Następnie audytor przyjrzy się oświetleniu. Określi rodzaj źródła światła w każdym z pomieszczeń i sprawdzi ich prawidłowe działanie.

Na podstawie pozyskanych informacji, program komputerowy nada budynkowi odpowiednią klasę energetyczną porównując go z budynkiem referencyjnym. Klasy energetyczne wystawiane są od A do G, przy czym klasa A oznacza wysoko energooszczędny dom. Program określi również wartość zapotrzebowania na ciepło w ciągu roku oraz wielkość emisji CO2.

Autor: Redakcja

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 21, 2010
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo