Start Arrow WykańczanieArrowNowe podłogi i posadzkiArrow Co to jest kaliber i format płytek?

Co to jest kaliber i format płytek?

Zastanawiam się nad zakupem płytek ceramicznych przez Internet, ze względu na chroniczny brak czasu. W opisach znajduje informację o formacie płytek – co jest jasne, ale pojawia się również ich kaliber. Czy na to trzeba zwracać uwagę kupując płytki?

Definicję formatu i kalibru płytek objaśnia ekspert z firmy Ceramika Nowa Gala:

Format płytek to inaczej wymiar płytek. Decyduje przede wszystkim o wyglądzie okładziny, ale też o rodzaju zapraw użytych do jej klejenia i spoinowania oraz o tym, jak długo potrwają prace. Wydawać by się mogło, że elementy duże układa się łatwiej i szybciej niż mniejsze, tymczasem przy układaniu wymagają one większej staranności i dokładności. W rezultacie prace posuwają się wolniej.

Informację o wymiarze płytek producenci zamieszczają na kartonach. Trzeba przy tym uważać: wymiar nominalny podany w centymetrach określa ogólny format płytek i zwykle różni się od podawanego w milimetrach wymiaru rzeczywistego, zgodnego z tabelą kalibracji danego producenta.

Natomiast kaliber jest to rzeczywisty wymiar płytki, oznaczony w milimetrach. Każda fabryka ma swój indywidualny system oznaczania, który jest nadrukowany na paczkach z płytkami. Kaliber może więc być wyrażony liczbami (1, 2, 3…) albo literami (A, B, C…). Lepiej nie kupować płytek, które nie mają kalibracji. Ich wymiary mogą się znacznie różnić (dla płytek 300×300 mm nawet do 5 mm). Dzięki zabiegowi kalibracji na jednej powierzchni można zestawiać obok siebie w formie wzoru lub modułu płytki z różnych partii i serii oraz będące połówką lub ćwiartką podstawowego formatu.

Przy zakupie płytek warto jeszcze zwrócić uwagę na kolejny element – odcień, zwany też tonacją płytek – to barwa charakteryzująca daną ich partię. Uzyskanie w toku produkcji wszystkich płytek o jednakowym odcieniu jest praktycznie niemożliwe. Odcienie w jednej kolekcji stanowią akceptowalne odstępstwa kolorystyczne, niezmieniające charakteru płytki. Dlatego by ułatwić dokupienie płytek o takim samym lub podobnym odcieniu, producenci podają na opakowaniu ich odcień, oznaczając go najczęściej kolejnymi literami alfabetu.

(Wydawać by się mogło, że elementy duże układa się łatwiej i szybciej niż mniejsze... - Kolekcja ORIENTALE, Ceramika Nowa Gala)

(Wydawać by się mogło, że elementy duże układa się łatwiej i szybciej niż mniejsze... - Kolekcja ORIENTALE, Ceramika Nowa Gala)

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Nowoczesny Plafon Kantoor Gray

  • Promocja

    Mop chenille z kijem teleskopowym 120 cm

  • Kinkiet HILTON SILVER TK Lighting + gratis żar...

  • Listwa Snow 3pł. spot czarny

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: wykańczanie