Start Arrow Finanse i prawoArrowBudowa i prawoArrow Co to jest opłata adiacencka?

Co to jest opłata adiacencka?

Właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej, wnosząc na rzecz gminy tzw. opłatę adiacencką.

Ustawa o gospodarce nieruchomościami zakłada, że właściciele nieruchomości uczestniczą w kosztach budowy urządzeń infrastruktury technicznej, dokonując na rzecz gminy wpłaty. Jest to tzw. opłata adiacencka.

 

Kto jest zobowiązany do opłaty adiacenckiej?

Zobacz także: 

Opłata adiacencka jest wpłacana przez właścicieli nieruchomości, a także do użytkowników wieczystych nieruchomości gruntowych, którzy na podstawie odrębnych przepisów nie mają obowiązku wnoszenia opłat rocznych za użytkowanie wieczyste lub wnieśli, za zgodą właściwego organu, jednorazowo opłaty roczne za cały okres użytkowania wieczystego.

Kto ustala obowiązek opłaty adiacenckiej?

Wójt, burmistrz lub prezydent miasta w drodze decyzji może ustalić opłatę adiacencką każdorazowo po stworzeniu warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo po stworzeniu warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Decyzja o ustaleniu opłaty adiacenckiej może być wydana w terminie do 3 lat od dnia stworzenia warunków do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo od dnia stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Ile wynosi opłata adiacencka?

Do ustalenia opłaty adiacenckiej przyjmuje się stawkę procentową, która określona jest w uchwale rady gminy i obowiązującą w dniu, w którym stworzono warunki do podłączenia nieruchomości do poszczególnych urządzeń infrastruktury technicznej albo w dniu stworzenia warunków do korzystania z wybudowanej drogi.

Wysokość opłaty adiacenckiej zależy od tego, jaki będzie wzrost wartości nieruchomości spowodowany budową urządzeń infrastruktury technicznej. Wartość nieruchomości określana jest na podstawie opinii rzeczoznawcy majątkowego.

Wysokość opłaty adiacenckiej nie może być jednak większa niż 50% różnicy między wartością nieruchomości przed a po wybudowaniu urządzeń infrastruktury technicznej. Stawka procentowa ustalana jest przez radę gminę w drodze uchwały. Wartość nieruchomości według stanu przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej i po ich wybudowaniu określa się według cen na dzień wydania decyzji o ustaleniu opłaty adiacenckiej.

Wysokość opłaty adiacenckiej ustalona w decyzji podlega waloryzacji począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym wydana została decyzja, do pierwszego dnia miesiąca, w którym powstał obowiązek zapłaty.

NA NASTĘPNEJ STRONIE PRZECZYTASZ
KIEDY POWSTAJE OBOWIĄZEK OPŁATY
I W JAKIEJ FORMIE SIĘ JĄ UISZCZA

Następna »

Dodane przez: Redakcja DOM.pl

Redakcja DOM.pl
Dodaj komentarz

Data dodania:


Grudzień 8, 2011
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
1
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Komentarze

Najnowsze komentarze

Maras88 Odpowiedz 2015-08-02 14:58:11

Opłata adiecencka to najgorsza rzecz jaka może się przytrafić właścicielowi nieruchomości. Sam na własnej skórze się o tym przekonałem, na szczęście sprawę oddałem profesjonalistom z adiacencka.pl , udowodnili oni że doszło do przedawnienia postępowania i nie musiałem płacić gminie ponad 20tys złotych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Lampa wisząca ALANYA Gray

  • Kinkiet EMMA PINK

  • Lampa wisząca Galaxy 1643

  • Lampa stojąca VIRGO Grey II

  • Kinkiet ALANYA White

  • Nowoczesny plafon LED z pilotem Melos DL-F37T

Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: finanse i prawo