Start Arrow Budowa domuArrow Co to jest profil okna?

Co to jest profil okna?

W ofercie producentów stolarki okiennej często spotykamy się z nazwą”profil okna”. Co to właściwie jest?

(Profil okna)

(Profil okna)

Odpowiadają eksperci firmy EKO-OKNA:

Profil okna to w skrócie konstrukcja, która trzyma szybę. Składa się z ramy, ościeżnicy, listw przyszybowych, profili łączących itp. To najważniejszy element całego okna, decyduje w dużej mierze o tym, czy okno ma dobre właściwości termoizolacyjne (trzyma ciepło), zabezpiecza przed niepożądanymi gośćmi (np. w oknach antywłamaniowych) oraz czy spełnia walory estetyczne (np. profile kolorowe).

Profile różnią się od siebie rozwiązaniami konstrukcyjnymi, rodzajem wzmocnień,  położeniem uszczelek, rozwiązaniami wentylacji i odwodnienia, wyglądem estetycznym oraz ilością komór. Na rynku obecnie najbardziej popularne są okna 5 i 6 komorowe, które zastąpiły 3 komorowe profile popularne kilka lat temu.

Czy profile mogą mieć różne kolory i jak je dobrać?

Okna białe są najbardziej popularne i najczęściej kupowane. Ale kolor zależy tylko od upodobań i fantazji właściciela. Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt różnych odcieni. Chętnie kupowane są w ostatnim czasie okna, których okleina przypomina drewno – dąb, orzech, czy mahoń. Gama kolorów okien jest bardzo bogata – można mieć okna niebieskie, zielone, żółte, czy czerwone. Dobierając odcień profilu warto zwrócić uwagę na komponowanie się okna z elewacją domu, kolorem drzwi wejściowych, czy dachu. Przy wyborze okien kolorowych warto zdecydować się na okna z profilem 6 komorowym. Kolor przyciąga promienie słoneczne, rozgrzewa tworzywo. Usztywnienia oraz szeroka rama zapobiegają odkształceniu się profilu.

Czym różnią się profile proste od okrągłych?

Profile proste różnią się od okrągłych przede wszystkim estetyką. Proste są bardziej tradycyjne i pasują do obiektów opartych o wiele kątów prostych. Okna okrągłe wykorzystuje się często w budynkach o bardziej niekonwencjonalnym wyglądzie. Oba rodzaje profili mają swoich licznych zwolenników.

Dodane przez: martah

martah
Dodaj komentarz
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Pokój dziecka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

  • Promocja

    Kinkiet Amelia White

  • Promocja

    Lampa podłogowa Rosa White

  • Poszewka na poduszkę Zippo Blue

  • Oprawa podłogowa ze ściemniaczem TULMIS

  • Lampa podłogowa Trójnóg Ocean Czerwieni

  • Lampa sufitowa / plafon Galaxy 1645