Start Arrow Wiadomości Arrow Co to jest rekuperacja?

Co to jest rekuperacja?

Rekuperacja to energooszczędna wentylacja pomieszczeń: dostarczenie świeżego powietrza z zewnątrz i równocześnie wyciągnięcie powietrza zanieczyszczonego i zużytego, z wysoką zawartością dwutlenku węgla. Nawiewane powietrze jest przefiltrowane – pozbawione insektów, kurzu i większych zanieczyszczeń. Jednocześnie, w miesiącach, gdy w domu załącza się system grzewczy (w Polsce najczęściej od września do maja, czyli przez 9 miesięcy w roku) zaciągane z zewnątrz chłodniejsze powietrze jest ogrzewane od powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Stąd odzysk ciepła z wentylacji i oszczędności na ogrzewaniu.
Na czym polega montaż rekuperacji

Montaż rekuperacji polega na zainstalowaniu rekuperatora oraz na rozprowadzeniu kanałów wentylacyjnych w niewidocznych miejscach w domu. Sposób i trasa prowadzenia instalacji zależy od jej rodzaju: od tradycyjnych kanałów stalowych o dużych średnicach do nowoczesnych przewodów polietylenowych, które można rozprowadzić np. w wylewce podłogi, czy w stropie.

Kompendium wiedzy o rekuperacji: pobierz darmowego e-booka 2016:
https://www.rekuperatory.pl/poradnik

Najbardziej zagęszczona siatka kanałów najczęściej położona jest na poddaszu nieużytkowym, skąd schodzi na niższe kondygnacje domu. W domu z piętrem, kanały muszą jeszcze zostać doprowadzone do pomieszczeń na parterze. W domu z rekuperacją każde pomieszczenie jest przewietrzane: od wiatrołapu, poprzez korytarz, pokoje, pralnię, łazienki, aż do kuchni. Najczęściej nie wentyluje się garażu i kotłowni.

Niektóre pomieszczenia są pomieszczeniami tzw. transferowymi, tzn. nie ma w nich ani nawiewu, ani wywiewu, a powietrze przepływa przez nie swobodnie dzięki podcięciom w drzwiach. Cały ruch powietrza jest bardzo delikatny, nie powinien być ani odczuwalny, ani zauważalny, ani słyszalny.

Głównym elementem rekuperacji jest rekuperator (centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła), w której wymienniku następuje odzysk energii z powietrza wyciąganego z pomieszczeń. Dobór rekuperatora o właściwej mocy jest kluczem do skutecznej i energooszczędnej wentylacji. Jeżeli rekuperator będzie za słaby, aby tłoczyć odpowiednią zaprojektowaną i niezbędną do uzyskania komfortu, ilość powietrza, pomieszczenia pozostaną niedostatecznie zwentylowane: będzie w nich duszno i nieświeżo.

Rekuperator można zamontować na poddaszu nieużytkowym, w garażu, kotłowni lub innym pomieszczeniu gospodarczym. Ważne, by nie sąsiadowało ono z ‘cichymi’ pomieszczeniami typu sypialnia czy pokoje dzieci: wentylatory rekuperatora emitują bowiem dźwięk. W najlepszych rekuperatorach jest on jednak bardzo delikatny. Podobnie dźwięk ruchu powietrza w kanałach wentylacyjnych.Ile kosztuje rekuperacja

Koszt montażu rekuperacji zależy od:

  • metrażu domu
  • ilości i rodzaju pomieszczeń
  • rodzaju rekuperatora
  • rodzaju zastosowanej instalacji
  • dodatkowych opcji: gruntowego wymiennika ciepła, jednostki chłodzącej, urządzenia jonizującego powietrze, rodzaju sterowania

Od metrażu domu, ilości i rodzaju pomieszczeń w głównej mierze zależy, jakiej mocy rekuperator powinien być zastosowany oraz jak długa i jak poprowadzona jest instalacja wentylacyjna (kanały/przewody wentylacyjne).

Decydując się więc na konkretną firmę instalacyjną, warto jest zwrócić uwagę na doświadczenie i fachowość w zakresie montażu rekuperacji.

Rekuperację robi się zamiast wentylacji grawitacyjnej

Oznacza to, że nie buduje się części (w określonych przypadkach żadnych) kominów do wentylacji grawitacyjnej, nie montuje nawiewników ani rozszczelnień w oknach, nie wstawia kratek ani wentylatorków w łazienkach. Można także zrezygnować z części otwieralnych okien na rzecz dużo tańszych (i nowocześniejszych) szkleń stałych. Nie wstawia się na komin strażaków, ani żadnych innych urządzeń, które miałyby zapewnić prawidłowy kierunek ruchu powietrza w kominach (nie są potrzebne).

Wszystko to oznacza, że od ceny systemu rekuperacji powinno się odjąć koszt niepotrzebnych elementów (kominów, okien ze skrzydłami, nawiewników w oknach, nasad wspomagających wentylację grawitacyjną na kominach): czasami jest to spora część inwestycji w cały system rekuperacji.

Zaostrzenia przepisów budowlanych w zakresie zużycia energii przez budynek

Oprócz dostępu do świeżego powietrza o niskiej zawartości zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, rekuperacja umożliwia znaczące obniżenie zapotrzebowania energetycznego domu na energię pierwotną (EP) nawet o 20 kWh/(m2*rok).

Biorąc pod uwagę nowelizację obowiązkowych warunków technicznych, jakie muszą spełniać budynki jednorodzinne, budynek, dla którego pozwolenie na budowę będzie złożone po 1 stycznia 2017 roku, musi posiadać znacznie obniżony wskaźnik EP: aż do 95 kWh/(m2*rok).

Rekuperacja to jeden z trzech najszybszych sposobów uzyskania niskich parametrów energochłonności budynku (obok zwiększania izolacji ścian i dachu, pompy ciepła oraz trzyszybowych energooszczędnych okien).

Rekuperacja to konieczny element nowoczesnego, ciepłego i zdrowego domu.
Wyceniłeś już montaż rekuperacji w swoim domu?

Źródło:Rekuperatory.pl

Rekuperatory.pl
Wszystkie komunikaty (6586)

Dodane przez: newss

Dodaj komentarz

Data dodania:


Lipiec 29, 2016
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars
Loading...
Witaj gościu
z

Zobacz, co na ten temat czytali nasi DOMownicy

Obejrzyj galerię zdjęć Salon

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Polecane Produkty

 
 
Witaj gościu
z

Zainteresują Cię te tematy: klimatyzacja i wentylacja w domu